Kadınlarda yaygın görülen bir sorun olan vajinismus jinekoloğa muayene olamamaktan kısmen de olsa ilişkiye girebilmeye kadar farklı şekillerde görülebilir.

Bendeki problemin sebebi ne olabilir?

SORU:

3 yıldır evliyim, doktora muayene olabiliyorum ama eşimle ilişkiye giremiyorum. Bu nedenle bazı doktorlar vajinismus olduğumu söylerken bazıları da olmadığımı söylüyor. Sizce benim sorunum nedir? Y.T./Kayseri

CEVAP:

Vajinismusun çeşitli şekilleri vardır. Genital bölgeye dokunulmasına bile izin vermeme ileri seviye bir vajinismu­su tanımlarken, her türlü sevişme ve dokunmayı yaşayıp yalnızca birleşme aşamasında tıkanma hafif düzeyde bir vajinismusu gösterir. Sizin durumunuz­da cinsel ilişkiye giremiyor olmanızdan orta seviyede bir vajinismus sorunu yaşadığınızı düşünebiliriz. Vajinismus bilinçdışı korkular nedeniyle istemsiz kasılarak ilişkiye izin vermemek olduğu için psikolojik bir sorundur. Cinsel terapi ile kolaylıkla çözülebilir bir cinsel işlev bozukluğudur. Eşinizle birlikte deneyimli bir uzmandan profesyonel destek alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Eşimin yaşadığı sorun normal mi?

SORU:

Eşimle evliliğin başında fazla olmasa da normal bir cinselliğimiz vardı. Gebe kaldığımda sertleşme sorunu yaşamaya başladı. Doğumun üzerinden 8 ay geçti hala bir şey yok, bu durum normal mi? M.D./Ordu

CEVAP:

Cinsellik bir evliliğin en önemli ayak­larından biridir. Gebelik ve lohusalık dönemi cinsel uyumu sekteye uğratan önemli bir yaşam dönemidir. Bu dönem eşin anne olması erkeklerde bir cinsel isteksizliğe bunun sonucunda sertleşme sorununa yol açabilir. Bazı erkeklerde ise doğan bebek eve gelen bir kardeş gibi görülerek eşin ilgisi ona döndüğü için eşe karşı bir kızgınlığa ve bunun sonu­cunda cinsel isteksizliğe neden olabilir. Ancak eşinizin önceden de çok ilgili olmadığı, gebelikle birlikte size karşı ilgisini tümden yitirdiği anlaşılıyor. Böyle bir durumda ebeveyn rollerinizden biraz sıyrılarak kadın erkek rollerine dönüş yapmanız, baştan çıkarma ve erotizme daha fazla yer vermeniz faydalı olacaktır. Baş başa geçireceğiniz özel anlar aranız­daki yakınlığı yeniden başlatacaktır.