Hiç ilişkiye girememe durumuna vajinismus, bu durumun  sonradan ortaya çıkmasına ya da nüksetmesine sekonder yani ikincil vajinismus denir.

Normal bir ilişki için ne yapmalıyız?

SORU:

SORU: Eşimle nişanlılık dönemimizde sorunsuz bir cinsel hayatımız vardı. İlk gece ilişkiye giremedim. Bu durum neredeyse 2 yıldır sürüyor. Ne yapabilirim? K.F./Yalova

CEVAP:

Zor doğumlar, doğum sonrasında ya da sağlık nedeniyle yapılan ameliyatlar, cinsel şiddet ve istismara bağlı travmalar ve sizinki gibi uygun yoğun stres yaratan ortamlarda zorla yaşanan cinsellik sekon­der vajinismusun en sık görülen nedenleri arasındadır. Tedavi, vajinismusa neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılır. Süreç vajinismus tedavisi gören birinden çok farklı değildir. Cinsel terapi, cinsel eğitim, nefes ve gevşeme, duyulara odaklanma, sıralı sevişme ve basit dokunuşlardan tamamlanmış bir cinsel ilişkiye doğu aşamalı ilerleme şeklinde yapılır. Daha önce vajinismus te­davisi gören kadınlar sorunu daha kolay ve çabuk çözer. Eşin desteği ve işbirliği tedavi başarısında en önemli bir kriterdir.

Yaşadığım sorun kalıcı olabilir mi?

SORU:

39 yaşındayım ve 12 yıldır evliyim. Bir ay önce yorgun olduğum bir akşam eşimle cinsel birliktelik yaşarken sertleşme sorunu oldu. Endişeliyim, bu durum kalıcı olur mu? E.R./ İstanbul

CEVAP:

Erkeklerin en büyük korkusu ereksiyonu sağlayamama ya da sürdürememektir. He­men her erkek hayatının bir döneminde en azından ilerleyen yaşlarda bunu yaşamaya mahkumdur. Aslında sorun ereksiyonun olmaması değil kişinin bu durumla ilgili katı yargısı ve bu yargıların neden olduğu kaygıdır. Bunun sebebi toplumun erkek cinselliğine bakış açısı ve cinsel gücü yü­celtmesidir. Sizin durumunuzda yorgunluğa bağlı geçici bir sertleşme sorunu yaşadı­ğınız düşünülebilir. Bu durumu sürdüren yaşanan münferit olayı felaketleştiren ba­kış açısıdır. Bu durum stres hormonlarının salgılanmasına ve sertleşmenin engellen­mesine neden olur. Sizin ereksiyona değil dokunma ve hissetmeye odaklanmanızı ve ereksiyonu bir hedef olmaktan çıkarmanızı öneririm. Sorunun devam etmesi duru­munda bir uzmandan destek alabilirsiniz.