Dünyanın her yerinde, normalde yolcu uçar...

Bizde ise durum tersine işliyor; havaalanları uçuyor! Uçaklar park halinde ya da yok; nedeni ise son derece basit:

-Yolcu yok!

Vallahi abartmıyorum; hatta 4 havaalanında ilaç için bir tane yolcu bile “Yahu şu uçağa bir bineyim bari, yazıktır” dememiş, iyi mi! Birazdan hepsinin ismini, cismini paylaşacağım ancak, bu garip ötesi hatta “akıllara seza” durum kimlerin işine yarıyor, kimler paraları dolar ya da Euro üzerinden deve yüküyle cebe indiriyor?

Özel şirketler pek tabii ki!

Peki, bu nasıl oluyor? Oraya gelmeden önce kısaca ülkenin bu duruma nasıl getirildiğini özetleyerek paylaşayım...

2021 yılı itibarıyla havacılık sektöründe 19 Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projesi hayata geçirildi. Bunların 10 adedi yap-işlet-devret (YİD) modelli projeler. Bu projelerin tutarı 10 milyar Euro civarında. Ancak, Çukurova Havalimanı Üstyapı Tesisleri ve Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımına yönelik ek yatırımlar ve İstanbul Havalimanı’nın tüm etaplarının tamamlanması ile birlikte bu tutar 13.4 milyar Euro’ya yükselecek...

Şimdi, gelelim şu meşhur yap-işlet-devret projelerine; En büyük Türk büyüklerinin “Cebimizden 5 kuruş çıkmıyor” şeklindeki beş yaşındaki çocukları bile güldürecek söylemlerinin aksine, her yıl milletin cebinden “deve yüküyle” para çıkıyor, uçağa binse de, binmese de! Nasıl hayata geçiyor peki bu sihirli durum? Çok basit:

Yolcu garantisi sayesinde!

Şehir hastanelerine “hasta garantisi” vermeyi bile beceren bu iktidar, yolcu garantisini vermez de ne verir, değil mi ama! Bakın 2015’ten günümüze özel şirketlere ne kadar para akıtılmış:

Havalimanlarında özel şirketlere verilen yolcu uçuş garanti sayılarının ne kadar olduğunu öğrenmek deveye Hendek atlatmaktan zor; tıpkı otoyollar ve köprülerde olduğu gibi! Ancak ödenen paraların bilgilerini paylaşabilirsiniz:

-2015’te 42, 2016’da 47.4, 2017’de 60, 2018’de 65, 2019’da 133, 2020 yılında ise 172 milyon dolar ödendi!

2021 yılında ise ödenen para tam 161 milyon Euro oldu! Dikkat ederseniz her yıl dolar olarak ödenen para geçtiğimiz yıl Euro olarak ödenmiş; demek ki dolar kesmemiş, Euro’ya dönülmüş!

Sıfır çeken havalimanları!

Siz, hiç tek yolcunun bile uçmadığı havalimanı gördünüz mü?

Bizde var valla! Hem de külliyetli miktarda personel çalıştıran havalimanları bunlar! İsimleri ve rakamları paylaşayım hemen:

Mesela, Balıkesir Merkez Havaalanı’nda 59 kişi çalışıyor. Bu havalimanına harcanan para 76 milyon 521 bin TL. Balıkesir’e açıldığından bu yana uçak inmemiş!  Örneğin, Gökçeada Havaalanı’nda 44 personel var, 88 milyon 120 bin liraya mal oldu. İki yıldır buraya da uçak inmemiş! 1 milyar 200 milyon lira harcanan Tokat Havaalanı’nın ise 80 çalışanı bulunuyor. Kısacası bu üç havalanında toplam 183 kişi her ay maaş alıyor.

Peki, bu üç havalimanından kaç kişi yolculuk yapmış? Sıfır (rakamla 0)... Bu havalimanlarına tek bir uçak bile inmemiş, iyi mi! Bir de Aydın Çıldır ve Uşak havaalanları var; Uşak’ta 83 personel çalışıyor. 2021 yılında  52 yolcu kullanmış, iyi mi! Aydın Çıldır’da ise yalnızca eğitim uçuşları yapılıyor... Nasıl bağlasam bu yazıyı diye düşündüm ve buldum:

-Devletin malı deniz...

Olsun, özel şirketler garanti yolcu paralarını alıyor mu? Hem de şakır şakır! Ne demişti AKP’li Cumhurbaşkanı; muhalefetin “Ödemeyiz” restine, Londra’daki “tahkim mahkemelerini” adres gösterip şöyle demişti:

Söke, söke alırlar!

Eee; size, bize ne oluyor o zaman!

Yolcu yok paralar cepte!

Haa, sıfır çekenlerin yanında aylar içinde 50 bin yolcuya bile ulaşamayan sürüyle havaalanı da mevcut tabii!

Örnek vereyim; mesela Kütahya Zafer Havaalanı... O kadar uzağa gitmeye hiç gerek yok, geçtiğimiz yılın Ocak-Mayıs arasına yani 5 aylık döneme bakalım. Bu arada yıllık yolcu garanti sayısını da hatırlatayım:

-1.3 milyon yolcu!

Şayet rakam tutmazsa üstünü devlet bizim cebimizde ödüyor, yani ille de uçmanıza gerek yok, yerde uçuyormuş gibi oluyorsunuz!

Gelelim 5 aylık bölüme; 2023 Ocak-Mayıs ayları arasında verilen yolcu garantisi 549 bin 55... Peki bu süre içinde Zafer Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısı ne kadar? 22 bin 794! Yani verilen garantinin yalnızca yüzde 4’ü sayın seyirciler! Aman efendim ne beis, geriye kalan yolcu garantisini devlet tarafından tiko para  bizim cebimizden, üstelik Euro olarak ödeniyor!

Geçen yılda öyle olmuş zaten; Binmeyen yolcu sayısı karşılığında müteahhide yaklaşık olarak ödenen para 60 milyon Euro!

Şu bilgiyi de paylaşayım; tüm yıl boyunca yolcu sayısı 100 binin altında kalan ancak, büyük olasılıkla milyon yolcu garantisi alan 10 havaalanı daha var. Peki ben bu yazıyı nasıl bitireyim peki? Tamam buldum: Tevfik Fikret’e teşekkürlerimle:

-Devletin malı deniz...

Bu ülkenin aydınlık ve yurtsever insanlarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyorum.