Ohh be, sonunda oldu, Ay’a gidiyoruz!

Asrın liderimiz bu müjdeyi tee 2021’de vermiş, millete davul zurnayla yedirilen, pardon duyurulan “Milli Teknoloji Hamlesi” gereği 2023 sonuna doğru Ay’a gideceğimizi ilan etmişti zaten...

Biraz geriye dönüp yaşananları paylaşayım da göğsünüz gururla kabarsın... Türkiye Uzay Ajansı 2019’da kuruldu. Ajansın ilk başkanı S. Hüseyin Yıldırım, tanıtım toplantısında amaç ve hedeflerini anlatırken şöyle demişti:

- Önümüzdeki 10 yıl, uzaya insanlı uçuş planlamıyoruz...

İktidar saflarında bir mutsuzluk, bir hayalkırıklığı oluştu ki, sormayın gitsin! Nasıl oluşmasın ki, birkaç ay sonra yerel seçimler vardı, İstanbul ve Ankara gitti gidiyor havasındaydı, diğer büyük kentler de “SOS” veriyordu, durumlar hiç iyi değildi yani. Öyle de oldu; İstanbul Ankara’nın yanısıra Antalya, Adana, Mersin’de iktidarın elinden uçuverdi! İstanbul’u geri alabilmek için aynı zarf içinden yalnızca Büyükşehir pusulasının şaibeli olduğuna dair müthiş bir buluş yapıldı, seçim tekrarlandı, Cumhur İttifakı bu kez 800 bin küsur fark yedi iyi mi!

Ardından 2023’te genel seçimler yapılacaktı, sonrasında bir kez daha yerel seçimler gerçekleşecekti.

- Ancak heybe boştu!

Ekonomi yerlerde sürünüyordu... Millet açlıktan, yoksulluktan kırılmış, içeride, dışarıda itibarımız iyice dibe vurmuştu. Artık, “doğalgaz bulduk”, “Gabar’dan petrol fışkırıyor” türü müjdeler de heyecan yaratmıyordu... Şöyle yukarılardan, göklerden büyük bir hikaye gerekiyordu...

- AKP’li Cumhurbaşkanı, Uzay Ajansı Başkanı’nın söylediklerini kulak ardı edip, müjdeyi patlattı!

Ay’a sert iniş!

Asrın liderimiz, 9 Şubat 2021’de Milli Uzay Programı’nı tanıtırken bakın neler demişti:

- En önemli hedefimiz 100’üncü yılda Ay’a ilk teması gerçekleştirmek. Gökyüzüne bak, Ay’ı gör. İnşallah Ay’a gidiyoruz. İlk aşamada 2023 yılı sonunda yakın Dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. İlk fırlatmayı uluslararası iş birliğiyle gerçekleştireceğiz. Böylece ikinci aşama Ay misyonu için de gerekli bilgileri toplamış olacağız.

Alkışlar, sevinç nidaları yeri göğü inletmişti o toplantıda... Üstelik müjdelerin sonu gelmiyor, AKP’li Cumhurbaşkanı anlattıkça coşuyor, coştukça daha büyük bir şevkle anlatıyordu:

- 2028’de gerçekleştirmeyi planladığımız ikinci aşamada ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı bu kez kendi milli roketlerimizle yapmak ve yumuşak iniş. Böylece Ay’da bilimsel faaliyetler yapabilen sayılı ülkelerden biri konumuna geleceğiz.

Eh, bundan iyisi “Şam’da kayısıydı” tabii ki; ertesi gün yandaş medya yıkılıyordu... “Ay’a sert iniyoruz”, “2023 sonunda Ay’dayız” ve daha neler neler... En heyecanlı TV programı da yanılmıyorsam A Haber kanalındaydı. Koca koca Prof’lar Ay’ın karanlık yüzündeki trilyon dolarlık madenlerin yeryüzüne nasıl indirileceğini tartışıyordu!

Bu sevinç gösterilerinin, bu akıllara ziyan manşetlerin, bu trilyon dolarlık maden programlarının üzerinden koskoca 3 yıl geçti. Peki ne oldu?

- Hiçbir şey olmadı tabii!

Ah, pardon oldu tabii. İçimizden bir talihlinin bu ay içinde aya gitmesi kesinleşti!

Şahane bir turistik gezi!

Adı Axiom Space...

insanlara, şirketlere ve uzay ajanslarına insanlı uzay uçuşu hizmetleri sağlıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na yönelik görevler, 15 haftalık eğitim içeren ve sonunda, 10 günlük bir uzay uçuşu ile Axiom Space tarafından sunuluyor.

- Hediyesi, sudan ucuz: 55 milyon dolar!

Yani bizim paramızla 1 milyar 650 milyon TL civarında... Üstelik bileti, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Paris’te Axiom Space’den 19 Eylül 2023’te almış bile! Bir detay daha var: T24 yazarı Füsun Sarp Nebil’in yazısından öğrendiğime göre, aslında o bilet Nisan 2022’deki 2. Axiom gezisi için planlanmıştı. Çünkü malum mayıs ayında seçim vardı. İyi bir propaganda aracı olacaktı.

Ancak Suudi Arabistan, daha atik davranıp o uçuş biletini kapmış, uzaya bir de kadın göndermişti, iyi mi! Neyse, Allah’tan hemen önümüzde yerel seçimler var; artık bu turistik gezinin propagandası da yerelde yapılacak!

NASA’nın onayıyla kasım ayında Kennedy Uzay Merkezi’nden (Florida) Falcon 9 fırlatıcısıyla havalanması planlanan özel uçuş olan Axiom 3’te yer alacak 4 astronottan biri Albay Alper Gezeravcı. Türk Hava Kuvvetleri’nde 21 yıl hizmet veren Albay Gezeravcı, F-16 savaş uçağında savaş pilotu olarak görev yapıyor ve tüm entelektüel, tıbbi, psikolojik ve motor testlerde başarılı oldu.

Bu başarılı geçmişten sonra bu seyahat Gezeravcı için güzel bir ödül olacak...

- Ay’a inilecek mi, sert mi yoksa yumuşak mı inilecek, artık orasını da muhterem iktidar açıklasın.