Gündelik hayat stresi ve artan kaygı kadın ve erkek arasındaki gerilimi artırırken, cinsel çekimi de azaltıyor.

Eşimle ilişkimizi nasıl düzeltebiliriz?

SORU:

Ben 27 yaşındayım, eşim de 32 yaşında. 3 yıldır evliyiz. Genç olmamıza rağmen ancak 2 haftada bir seks yapıyoruz. Eşim yorgun, ben de çok sinirliyim. İlişkimiz nasıl yoluna girer? T.D./İzmir

CEVAP:

Günümüz erkeğinin hayat stresi gittikçe artmakta, ofis ortamında çalışmaktan testosteron seviyesi düşmekte bunun sonucu cinselliğe ilgisi azalmaktadır. Kadınlar ise değişen yaşam koşulları­na bağlı olarak evden çıkıp çalışmaya başladığından, iş hayatının rekabetçi koşulları içinde gittikçe sertleşip erkek­leşmekte sabırsız ve öfkeli olmaktadır. Bütün bu değişimlerin sonucunda kadın ve erkek arasındaki gerilim artmakta, cinsel çekim azalmakta birçok çift genç yaşına rağmen ayda ancak birkaç defa birlikte olmaktadır. Cinselliğe ilginizin azalmasının ilişkinize özgü birçok nede­ni olabilir. Burada önemli olan öncelikle bunun kimin için sorun olduğunu anla­maktır. Eğer eşiniz için bir sorun yoksa çözüm daha zor olacaktır. Böyle bir du­rumda bireysel terapi alarak öncelikle öfke sorununa çalışmanız gerekir. Sizin çabalarınıza rağmen pozitif bir ilerleme olmazsa evliliğinizi gözden geçirerek ne yapacağınıza karar vermeniz uygun olur.

Testislerdeki ağrı kısırlığa yol açar mı?

SORU:

24 yaşındayım, Bir yıldır testislerimde ağrı var, Bu ağrı ilerde çocuk sahibi olmamı engeller mi? L.S./Artvin

CEVAP:

Ağrı aslında sorunlu bölgeye dikkat çek­tiği için bir yere kadar faydalı bir histir. Bununla birlikte testisler gibi bazı or­ganlardaki ağrı ve şişlikleri uzun vadede istenmeyen kalıcı sonuçları olduğu için ayrıca önemlidir. Testislerdeki ağrılarda, başta varikosel olmak üzere enfek­siyon, testis tümörü, travmaya bağlı kanama, testis dönmesi, kasık fıtığı gibi rahatsızlıklar akla gelmelidir. Özellikle genç erkeklerde testis dönmesi ihtimali göz önüne alınarak dikkatli olunması gerekir. Ayrıca uzun süre boşalmadan uyarılmış kalma da testislerde ağrıya neden olabilir. Sizin hemen doktora başvurmanız uygun olur.