Ereksiyonu oluşturmak ve sürdürmek sanıldığından çok daha zordur ve erkeğin kontrolünde olan bir durum değildir. Dolayısıyla bazı erkekler ilişkide acele edebilir.

Eşim niye böyle davranıyor?

SORU:

32 yaşında evli bir kadınım. 2 yıldır ev­liyim. Eşim ilişki sırasında çok aceleci bu yüzden ben keyif alamıyorum. Eşim neden böyle davranıyor? M.D./Adana

CEVAP:

Kadından farklı olarak erkeğin cinsel bir­leşmeyi gerçekleştirmesi için ereksiyona ihtiyacı vardır. Ereksiyon birçok fizyolojik ve psikolojik yapının uyumlu çalışmasıyla gerçekleşen karmaşık pozitif bir bedensel tepkidir. Ereksiyonu oluşturmak ve sür­dürmek zordur. Buna rağmen bu durum bir erkek için neredeyse güçlü ve yeterli olmanın tek göstergesidir. Bu nedenle performans kaygısı yaşayan erkekler cin­sel birliktelik sırasında mahcup olmamak için ereksiyonu kaybetmeden cinsel iliş­kiyi tamamlamak isterler. Bu çoğu zaman cinsel deneyimsizlik ve özgüven eksikli­ğinden kaynaklanır. Eşinize önemli olanın onun performansı değil birlikte geçirdiği­niz zamanın olduğunu hissettirdiğinizde kendini daha rahat hissederek ilişkide daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsi­niz. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan destek almanız uygun olur.

Bu dertten nasıl kurtulabilirim?

SORU:

24 yaşındayım, 4 yıldır evliyim. Eşimle her türlü fiziksel yakınlığı yaşıyorum ama iliş­kiye giremiyorum. Neden böyle oluyor, bu dertten nasıl kurtulabilirim? G.A./İstanbul

CEVAP:

Yazdıklarınızdan vajinismus sorununu yaşadığınız anlaşılıyor. Kadının ağrı, acı, kanama korkusuyla istemsiz bir şekilde bacaklarını ve vajinasını kasarak ilişkiye girememesi durumuna vajinismus denir. Burada önemli olan girişe değil hazza odaklanmaktır. Çiftin uyumu, birbirlerine karşı destekleyici ve anlayışlı tutumları, cinselliğe yeterince zaman ayırmaları sürecin kısalması ve başarıyla sonuçlan­ması açısından ayrıca önemlidir Birleş­me öncesinde acele etmeden mutlaka yeterince uzun süre sevişilmeli, uyarıl­mayı hissetmeli ancak hazır olunduğun­da ilişki yaşanmalıdır. Cinsel sorunlarda altta yatan neden çiftin uyum sorunu olduğu için tedaviye eşlerin birlikte katıl­ması gerekir. Tedavi boyunca seanslarda hiç bir şekilde soyunma, vajinal müdaha­le olmaz, eşler seansta anlatılan, resim ve videolarla gösterilen aşk oyunlarını evde kendi aralarında yaparlar. Tedavide aşamalı olarak basit dokunuşlarda ağrı­sız cinsel ilişkiye giden bir yol izlenir.