Jose Mourinho’nun kaderi Türkiye ile kesişmeli derdim hep. Fenerbahçe’nin kapısından 2003’te dönmüştü. Türk takımlarına sık sık rakip oldu. Sivri dili, medya ile olan tatlı-sert ilişkisi ‘tam Süper Lig profili’ diye düşünürdüm. Meşhur bir Türk menajerle küçük bir Türk meyhanesinden fotoğraf paylaşmış kaç efsane hoca var ki? Fatih Terim ile ‘kanka’ olmasından mıdır bilinmez Galatasaray’a yakıştırmışımdır aslında. Fenerbahçe’ye kısmetmiş.

Mourinho’nun teknik-taktik-oyuncu bilgisini tartışacak seviyede kim var bu ülkede? Ben haşa... Fernando Santos de farklı değildi ve hep birlikte hırpaladık. Şimdi Mourinho’ya, “Falancayı niye şu mevkide oynattınız” diye soracak yurdum gazetecileri. “26 kupayı ben böyle kazandım. Sen kimsin!” yanıtını verecek Mou... Tahmin değil öngörü. Mourinho’yu da biliyoruz Türk medyasını da... Portekizli, maç takviminden hakem kararlarına kadar her şeyi eleştirir. Rakip hocalardan taraftarlara kadar herkesle kavga edebilir.

Bir de bıçağın diğer yüzü var. Mourinho son olarak 2015’te lig şampiyonluğu yaşamış. Fenerbahçe’nin hasretinden bir yıl eksik... Kazanmak için yaşayan bir hoca. Kazanmaya hasret bir takım. İnanılmaz bir birliktelik de olabilir bu, kabus gibi geçecek bir yıl da... Fenerbahçe ve Mourinho söz konusuysa her şeye hazır olmak gerek.

Çılgın bir sezon bizi bekliyor.