Futbol 11 kişinin bir topun peşinden koştuğu bir oyun değil, sahanın satranç tahtası gibi kurgulandığı, her oyuncunun satranç taşları gibi doğru yere yerleştirildiği ve zamanında doğru hamlenin yapıldığı bir akıl oyunudur. Bu akıl oyununda doğru adam doğru yerde olduğu zaman ortaya çok başka bir futbol ve sonuç çıkıyor.

Okan Buruk, Alanya karşısında taşları doğru yerleştirince skoru bulmak kolay oldu. Haftalardır elinden geleni yapmasına rağmen Kerem Aktürkoğlu’nun 10 numara olarak görev alması özellikle üçüncü bölgede organizasyonun aksamasına sebep oldu. 10 numaraya Mertens geçince Galatasaray’ın ofans aksiyonları daha doğru işlemeye başladı.

Rakip alanda Mertens topu dağıtması, yaptığı ceza sahası koşularıyla geçiş oyununa bambaşka bir kalite kattı. Kerem için artık gerçek hedef Zaha’yı kesmek olacaktır.

Galatasaray, tarihi Manchester United karşılaşması öncesinde Alanyaspor karşısında moral bulurken haftalardır devam eden gol yollarındaki takılmaları da tamamen ortadan kaldırdı. Okan Buruk’un oyuncu tercihlerinde artık tek gerçek var; o da doğru adam, doğru zamanda sahada olacak. Bu şekilde yapılacak tercihler ya da rotasyonlarla Galatasaray kolay kolay puan kaybetmez.