Korkusuz

“Ya herro ya merro” mu dedi?..

“Ya herro ya merro” mu dedi?..
Geride bıraktığımız Salı günü saray iktidarının tepelerinde kasırga havası hakimdi!..

(MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı açıklamaları, dünkü yazıda değerlendirdiğim için tekrarlamıyorum)

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşma demeyeceğim, savurduğu akıl almaz tehditleri nereye oturtmak lazımın üzerinde durmaya çalışacağım. Erdoğan, gözlerinden hiddet, ateş fışkıran konuşmasında ne dedi?

“Utanmadan sıkılmadan sokaklara döküleceklermiş, siz 15 Temmuz’u görmediniz mi? Nereye dökülürseniz dökülün 15 Temmuz’da o sokağa dökülenlere bu millet nasıl dersini verdiyse siz de dökülün siz de aynı dersi evvelallah alırsınız. Bizler Cumhur İttifakı olarak hepinizi önümüze katar, gideceğiniz yere kadar kovalarız.“

Kim sokağa dökülmekten bahsetti acaba da Erdoğan bu kadar ağır konuştu?.. İYİ parti lideri Meral Akşener’in, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun  yakın geçmişteki açıklamalarına bir daha baktım; bırakın böyle bir çağrıya (sokağa dökülün) en ufak bir imaya bile rastlamadım. 15 Temmuz referansına neden ihtiyaç duyuldu acaba?.. Onu da pek anlamak mümkün değil. Çünkü; hain FETÖ darbe girişimine karşı Meral Akşener’in de, Kemal Kılıçdaroğlu’nun da, Temel Karamollaoğlu’nun da aldığı tavır çok net. AKP’nin bazı Bakanları gibi ne ortadan sıvışıp durumun netleşmesini beklediler ne de kem küm ettiler.

Eğer, devlette, kanunsuz ve halkın huzurunu bozacak şekilde eylemler düzenleneceğine dair bilgi ve duyumlar varsa onun açıklanma şekli ve yeri de böyle olmamalı. Devletin gücünü temsil eden Cumhurbaşkanı Anayasa ve kanunlar çerçevesinde, devletin yetkili organlarına gerekeni yaptırmalı.

Ee, peki ne o zaman?..

Bakın!.. Orada itina ile yapılan bir Cumhur İttifakı vurgusu var; “Cumhur İttifakı olarak hepinizi önümüze katar, gideceğiniz yere kadar kovalarız“ cümlesi çok manidar!.. Tayyip Erdoğan, bugüne kadar beslendiği tehdit ve toplumu kamplaştırma dilini en yüksek düzeye çıkardı. Karşısında olanları sopayla tehdit ediyor. Nasıl yapacak bu işi?.. MHP Balgat dukalığının sokak gücü ile mi?.. Hadi, biz gazetecileri bugüne kadar beyzbol sopaları ile dövdürttünüz. Sıra, yaptığınız zulümlere karşı iktidara isyan eden, evine ekmek götüremeyen, zamların altında inim inim inleyen, çoluğuna çocuğuna iş bulamayan sade vatandaşları mı geldi?..

★★★

Tayyip Erdoğan’ın bu tehdit dili aynı zamanda iktidarı demokratik yollarla bırakmak niyetinde olmadığının da açık bir göstergesi!..

Dilimizin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışayım:

Sarayda adeta matem havası var...  En yeni ekonomi paketi ile Tayyip Erdoğan bir kumar oynadı ama görünen o ki, tutmadı. Üstelik, “Doları bir gecede yere seren milli kahraman Tayyip Erdoğan” masalı da halkta karşılık bulmadı. Nereden mi biliyorum?.. Sarayın son yaptırdığı çok özel ve çok gizli anketlerden...

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Tayyip Erdoğan’ın masasına son yapılan iki ayrı anketin sonuçları gelir... Birinde AKP+MHP ittifakının oy oranı yüze 36, diğerinde ise yüzde 38’dir. AKP’nin kendi oyları yüzde 30-32 civarında, MHP’nin oyları ise yüzde 6 civarındadır. Tayyip Erdoğan’ın kendi kişisel destek oranı ise yüzde 40’lar da seyrediyormuş... Açıkladığı en yeni ekonomi programının halkta büyük destek bulacağına inanan Erdoğan, anket sonuçlarına epey hiddetlenir, etrafındakileri de bir güzel fırçalar...

İşte, öğrenebildiğim kadarıyla Salı günü yapılan o tehdit konuşmasının perde arkasında yatan Pazartesi gününün öyküsünün bir kısmı böyle... Saray kaynaklarımın anlattıklarına göre, Erdoğan’a gelip de son ekonomik programın riskli olduğunu anlatmaya çalışanlar da huzurdan kovuluyormuş!..

Sandıkta artık kazanamayacağını net olarak gören Tayyip Erdoğan, “Ya herro ya merro” mu dedi?..

İşin o kısmını siyaset uzmanlarına bırakıyorum...

Ankara kulislerindeki hava o ki; Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli daha da sertleşecek...

Sadece en demokratik ve anayasal hakkını kullanarak fikirlerini ifade etmesi yüzünden evinin önünde sokak zibidilerinin saldırdığı bir gazeteci olarak çok net soracağım:

DEMOKRATİK YOLDAN İKTİDAR DEĞİŞİMİ NASIL OLACAK?..

Eğer devlet gücünü elinden tutanlar, açıktan millet üzerine sopa sallamaya başladılarsa ülke acıklının da ötesinde bir hal aldı demektir. Sözün bittiği yerdeyiz.

NOKTA.

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.