Korkusuz

Trabzon'da 'silahlı' seçim kutlamaları: 1 ölü, 1'i çocuk 4 yaralı

Trabzon’da, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması sonrası kutlamalarda havaya ateş açarken tutukluk yapan silahını kontrol eden Yakup Hendem (75), tabancanın ateş almasıyla kendini vurdu. Hendem, götürüldüğü hastanede yaşamını yitirirken, kentin farklı ilçelerindeki kutlamalarda ateşlenen silahlardan çıkan mermilerin isabet ettiği 1’i çocuk 4 kişi yaralandı. Polis, 4 kişinin yaralanmasına neden olan silahları ateşleyenleri tespit etmek için çalışma başlattı.

Trabzon'da 'silahlı' seçim kutlamaları: 1 ölü, 1'i çocuk 4 yaralı
Trabzon’da, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması sonrası kutlamalarda havaya ateş açarken tutukluk yapan silahını kontrol eden Yakup Hendem (75), tabancanın ateş almasıyla kendini vurdu. Hendem, götürüldüğü hastanede yaşamını yitirirken, kentin farklı ilçelerindeki kutlamalarda ateşlenen silahlardan çıkan mermilerin isabet ettiği 1’i çocuk 4 kişi yaralandı. Polis, 4 kişinin yaralanmasına neden olan silahları ateşleyenleri tespit etmek için çalışma başlattı.

Trabzon’da resmi olmayan kesin seçim sonuçlarının açıklanmasıyla kutlamalar yapıldı. Bazı ilçelerde silahla havaya ateş açıldı. Silahlı kutlamalarda, Sürmene, Of ve Hayrat ilçelerinde 1 kişi hayatını kaybetti, 1’i çocuk, 4 kişi de hafif yaralandı. Sürmene ilçesi Yeniay Mahallesi’nde yaşayan Yakup Hendem, dün saat 20.30 sıralarında seçim sonucunu, tabancayla havaya ateş ederek kutlamaya başladı.

Tutukluk yapan silahı kontrol eden Hendem, tabancadan çıkan kurşunla karnından yaralandı. Aile fertleri tarafından Sürmene Devlet Hastanesi’ne götürülen Hendem, buradaki ilk müdahalesinin ardından ambulansla Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Ameliyat sonrası yoğun bakıma kaldırılan Hendem, sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

3 YAŞINDAKİ ABDULKADİR YARALANDI

Bir diğer silahlı kutlama haberi de Of ilçesinden geldi. Karabudak Mahallesi’nde kimin ateşlediği bilinmeyen silahtan çıkan kurşun, evinin önünde oyun oynayan 3 yaşındaki Abdulkadir Ayaz’a isabet etti.Pijamasını delip, sırtını sıyıran kurşun nedeniyle yere düşen çocuk, Of Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Abdulkadir Ayaz, tedavisinin ardından taburcu edildi. Oğlunun olayı hafif bir sıyrıklarla atlattığını belirten Hasan Ayaz, “Oyun oynuyordu. Serseri bir kurşun pijamasını yırttı, sırtını sıyırdı. Kurusıkı silah ile vurulduğunu sanmıştım. Mermi bulunca hastaneye gittik, çocuk çok ağladı.

Abisine sırtının ağrıdığını söyledi, vurulduğunu kendisi anladı. Silahla yapılan sevinç gösterilerine karşıyız. İnsanlarımızın üzülmesini istemiyoruz. Herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

MERMİ BİLEĞİNE SAPLANDI

İstanbul’dan oy kullanmak için memleketi Trabzon’un Hayrat ilçesine gelen Nurten Yıldırım (47), dün saat 20.00 sıralarında evinin önünde nereden ateşlendiği bilinmeyen tabancadan çıkan kurşunla yaralandı. Ailesi tarafından Of Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp, buradan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’ne sevk edilen Yıldırım’ın bileğine saplanan kurşun, ameliyatla çıkarıldı. Tedavisi tamamlanan Yıldırım, taburcu edildi.

ÇAY BAHÇESİNDE ANİDEN YERE YIĞILDI

Of ilçesine bağlı İkidere Mahallesi’nde yaşayan Resmiye Uludağ (51) da dün akşam saatlerinde çay bahçesinde otururken, yine nereden geldiği belli olmayan merminin karnına isabet etmesi sonucu aniden yere yığıldı. Uludağ, ailesi tarafından Of Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada ameliyata alınan Uludağ’ın karnındaki kurşun çıkarıldı. Sağlık durumu iyi olan Uludağ’ın tedavisinin sürdüğü belirtildi.

DİZİNDEN VURULDU

Of ilçesinin Kıyıboyu Mahallesi’nde yürüyen Adem Hızır (41) ise dün saat 20.30 sıralarında nereden ateşlendiği bilinmeyen tabancadan çıkan kurşunun hedefi oldu. Yorgun merminin dizine isabet etmesi sonucu yaralanan Hızır, çağrılan ambulansla KTÜ Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı. Ameliyatla dizine saplanan kurşunun çıkarıldığı Hızır’ın tedavisinin sürdüğü, sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

YORGUN MERMİYLE YARALANDI; TAŞ ATILDIĞINI SANMIŞ

Trabzon’da, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması sonrası kutlamalarda ateşlenen silahtan çıkan mermiyle çay bahçesinde karnından vurularak yaralanan ve hastanede tedavisi süren Resmiye Uludağ’ın kızı Gizem Gökçen (28), yaşananları anlattı. Gökçen, "Olay, kendi evimizin bahçesinde maganda kurşunu ile gerçekleşti. Annem çay kesmekten gelmişti. Çayları seriyordu. Dinleniyordu oturuyordu. Şans eseri annemi gördüm. ‘Bir şey oldu bana, karnıma bir şey geldi, biri taş attı ya da vuruldum’ dedi. Hemen yanına koştum. Annemin karnında kanlar vardı. Hemen hastaneye getirdik. Annem çok şükür şu an iyi. Sevinciniz başkalarının üzüntüsüne sebep olmasın. Suçluların bulunmasını istiyoruz, caydırıcı cezalar olmalı. İnsanlar, kutlama kültürünün silah olmadığını artık öğrenmeli" dedi.

HASTANEYE 4 MAGANDA KURŞUNUNDAN YARALANMA GELDİ

Of Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şaban Uysal da yorgun mermi vakasıyla kendilerine başvuran yaralılara ilişkin bilgi verdi. Dr. Uysal, "İlçemizde maganda kurşunu ile yaralanan 4 vakamız oldu; 3’ünü acilde yapılan tedavilerinin ardından taburcu ettik.
Birilerinin sevinci diğer insanların üzüntüsüne sebep olmasın, insanların mutluluğunu engellemesin. Bu konuya ilişkin bütün vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz. Bu hastamızın basit bir ameliyatmış gibi gözükse de hayatı tehlikesi olabilirdi. Ölüme kadar gidebilirdi bu yaşanan olay. Herkesten kutlamalarla ilgili hassasiyet ile hareket etmesini rica ediyoruz" dedi.

'BİRÇOK ORGANI ZEDELEYEBİLİRDİ'

Ameliyata giren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Genel Fevzi Çebi de kurşunun çok kritik bir yerde kaldığını belirterek, "Hastamızı acil ameliyata aldık. Nadir görülen bir olay. Kurşun sol alt taraftaydı ama ultrason görüntülemesinde kurşunun sağ tarafa göç ettiğini gördük. Bağırsaklar içerinde hareket ettiğini düşünüp, hastayı ameliyata aldık. Çok şanslı bir hasta; kötünün iyisine sevinmek bizimki. Üzücü bir olay yaşandı ama en azından sadece ince bağırsağında bir yaralanma vardı hastanın. Mermiyi bulup çıkarttık. Merminin seyri açısından birçok organı aslında zedeleyebilirdi; büyük bir şans. Hayatı tehlikesi yok. Tekrarının olmamasını diliyoruz. İnsanlar canından olabilirdi. Dün birkaç tane hastamız oldu bu şekilde maganda kurşunu ile yaralanan. Bu sevinmeler başkasının üzüntüsü olmasın" diye konuştu. (DHA)