Ahmet Takan
18 Haziran 2022

SETA’dan al haberi!..


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün, FOX TV’nin sabah programında Tayyip Erdoğan’a meydan okudu. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan beni çağırırsın senin televizyon kanalların var, orada sana cumhurbaşkanı adayının kim olacağını açıklayacağım. Yüreği yetiyorsa çıksın karşıma. Dışarıdan niye gazel okuyor” dedi.

Tayyip Erdoğan, dışarıdan gazel mi okuyor?.. Seçim stratejisi ne?.. Karşısına , gerçekten kim çıksın istiyor?. İhtimallere göre, sarayın hazırlıkları ne?.. Kime ne kulp takmayı planlıyorlar?.  Bu sefer saray kaynaklarımı aramama bile gerek kalmadı. Aradığım cevapların hepsini buldum. Hem de açık kaynaktan!.. Tayyip Erdoğan’ın en başta gelen akıl hocalarından SETA’cı Burhanettin Duran’ın Sabah gazetesinde dün yayınlanan “Erdoğan’ın oyunu hangisi” başlıklı yazısını okudum. Yazıdan bazı alıntılar yapacağım ve izniniz olursa altlarına da mini yorumlarımı serpiştireceğim.

★ ★ ★

Diyor ki Burhanettin Duran;

-Muhalefet “adayını açıkla” çağrısına olumlu cevap vermeyi Erdoğan’ın oyununa gelmek olarak görüyor. Halbuki Erdoğan’ın “aday” sorgulaması açıklasalar da açıklamasalar da 6’lı masayı zora sokacak. Aday Kılıçdaroğlu olursa zaten yıpranmış olacak. CHP’nin belediye başkanları, muhalefet çevrelerindeki rekabet sebebiyle eleştirinin odağında. İmamoğlu hırsıyla kendisini CHP çevrelerinde tüketti. Yavaş’ın yoğun seçim kampanyasında ülkenin meselelerini çözecek bir isim olarak kendisini konumlandırabilmesi çok zor. Halen konuşulan isimlerden farklı biri olursa kendisini seçmene tanıtma vakti sınırlı olacak.

(Eh!.. Pek de haksız sayılmaz. CHP’nin içinde aklın ötesine geçen hırslar, çekişmeler, itiş-kakışlar saraya avantaj sağlıyor-aht-)

Diyor ki Burhanettin Duran;

-Ayrıca, Kılıçdaroğlu haricindeki isimler 6’lı masanın vesayeti ile gelen “etkisiz, yönetemeyecek ve kukla aday” olarak etiketlenecek. Uzun bir seçim kampanyası dönemi başladı. 2023 seçimleri adayını belirlemeyi son döneme bırakabileceğin yerel yönetimler seçimine benzemiyor. Muhalefet asıl adayını açıklamayarak Erdoğan’ın oyununa geliyor olmasın? Erdoğan’ın mevcut oyunu bozma ve yeni oyun kurma kapasitesini muhalefetin hâlâ yeteri ölçüde anlamamış olması ilginç.

( Erdoğan, tam dişine göre gördüğü Kemal Kılıçdaroğlu, karşısına çıkmazsa nasıl bir strateji izleyeceğini de belirlemiş. Çıkarılacak adayın nasıl yıpratılacağı belli olmuş. “Kukla aday” diye kulp takacaklar. Şimdiden belli oldu; sarayı ve avenesinin dili daha da ağırlaşacak. Belden aşağı vurma, bu seçimde de sarayın seçim stratejisi olacak –aht-)

★ ★ ★

Diyor ki Burhanettin Duran;

– 2023 seçimleri “soruların, karşı soruların ve cevapların seçimi” olacak. Türkiye’nin “milli çıkarları”, “milli kimlik” ve “ülkeyi yeni yüz yıla kimin taşıyabileceği” konuları etrafında kıyasıya bir söylem kavgasına tanık olacağız.

(Demek ki; Erdoğan, ekonomik kriz konularının masaya gelmesinden itina ile uzak duracak. Dış politika ve Mehmetçiğin sırtından milleti hamasete boğacak –aht-)

Ve, Burhanettin Duran sıralıyor;

– Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na dış politika, güvenlik, savunma ve bunların iç siyaset yansımaları hakkındaki 10 sorusu buna bir örnekti. CHP’ye ve ülkemizin kritik meselelerinde ortak bir politika oluşturamayan 6’lı masaya yöneltilebilecek bazı temel sorular şunlar:

1- Doğu Akdeniz’deki yetki alanlarımızın savunulmasında Libya’nın stratejik bir önemi var. 6’lı masadaki diğer partiler, her fırsatta “Libya’da ne işimiz var” vurgusu yapan CHP gibi mi düşünüyor?

2- Adaların silahlandırılması konusunda uluslararası hukuk çiğneniyor. CHP’deki bazı isimler ise Yunanistan’a destek veren açıklamalar yapıyor. CHP ve 6’lı masanın bu konudaki politikası nedir?

3- Türkiye’nin desteği ile Karabağ tekrar Azerbaycan’ın oldu. Halbuki Ünal Çeviköz o dönemde “Türkiye Azerbaycan’a cihatçı gönderiyor” diyerek Ermenistan’ın yalanlarına hizmet etti. Bu konuda 6’lı masa ne düşünüyor?

4- Türkiye’ye her fırsatta askeri ambargo uygulayan ve terör örgütlerinin adeta sığınağı haline gelen İsveç ve Finlandiya’ya NATO üyeliği konusunda veto hakkımızı kullanıyoruz. Ancak CHP’den İsveç’in tezlerine hizmet eden açıklamalar yapılıyor. CHP ve 6’lı masanın bu konuda bir görüşü var mı?

5- Türkiye başta SİHA’lar olmak üzere savunma sanayisinin birçok alanında büyük bir sıçrama gerçekleştirdi. CHP ve 6’lı masa ülkemizin savunma sanayisi alanındaki başarıları ile ilgili ne düşünüyor?

6- ABD, Suriye’nin kuzeyinde PKK’nın kolu YPG ile birlikte hareket etmekten vazgeçmiş değil. CHP ise sınır ötesi operasyonları kapsayan tezkereye ‘hayır’ oyu vererek duruşunu ortaya koydu. 6’lı masa buna ne diyor? Daha önemlisi, “Suriye’de ne işimiz var” diyen CHP, iktidara gelirse YPG ile birlikte mi hareket edecek?

7- KHK’lıları görevlerine iade edeceğini belirten Kılıçdaroğlu, yurt dışında Türkiye düşmanlığı faaliyeti yürüten FETÖ tehlikesinin farkında değil mi?

(Anlaşılan o ki; Tayyip Erdoğan, altılı masanın adayı kim olursa olsun, herhangi bir televizyon kanalında teke tek tartışmadan kaçacak. İşi, uzaktan soru cevap yöntemi ile götürmeye çalışacak. Nasıl olsa medyanın büyük bölümü onların elinde. Ne gelen cevaplardan milletin haberi olur ne de muhalefetin sorduğu ve onların cevap veremeyeceği sorulardan. Kendileri çalıp kendileri söyleyerek bu seçimden de sıyrılacaklarını hesaplıyorlar -aht-)

★ ★ ★

Ha bunları bir tarafa not edin !.. Yakında, Tayyip Erdoğan, prompter konuşmalarının birinde  SETA’cı Burhanettin Duran’ın tüm söylediklerini satır satır okuyacak. Yeter ki, prompterda bir arıza meydana gelmesin!.. Şimdi, muhalefetin işi oldukça kolaylaştı. Sarayın ısrarla kaçtığı ekonomik krizi sürekli gündemde tutacaklar. Ekonomiyi, devleti, devlet adabını çok iyi bilen ve halkın her kesiminde sıcak karşılanacak, güven verecek, Tayyip Erdoğan ile sürekli ağız dalaşına giren değil, çözüm projeleri olan bir ismi sahaya çıkaracaklar.

★ ★ ★

Ulu Tanrı,  tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar.

Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

SETA’dan al haberi!..
Ahmet Takan