‘Selin zararı 100 milyon lira’

‘Selin zararı 100 milyon lira’

Eskişehir’de arkası arkaya yağan yağmur ve sel felaketinin faturası ağır oldu. 7 ilçenin 36 köyünde bin 500 çiftçinin 135 bin 792 dekarlık arazisi zarar görürken maddi zararın 100 milyon liranın üstünde olduğu belirtildi. Yaşanan mağduriyeti meclis gündemine taşıyan CHP Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, “Çiftçilerimizin en önemli talebi, selden etkilenen alanlarımızın Afet Bölgesi ilan edilmesidir. Geçmişte Antalya’da, Ordu’da olduğu gibi mutlaka ama mutlaka selden zarar gören çiftçilerimiz için Cumhurbaşkanlığından Acil Destek Giderleri Ödeneği çıkarılmalıdır. Bu destek de en az 100 milyon lira olmalıdır” dedi.

 

 

Eskişehir’de yaşanan sel felaketinden etkilenen çiftçileri ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, çiftçilerin talepleri ve yaşanan mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Çakırözer, Eskişehir’de etkili olan dolu yağışı ve selden etkilenen çiftçiler için Cumhurbaşkanlığından Acil Destek Giderleri Ödeneği istedi.

MİHALLIÇCIK’TA 5 BİN 343 DEKAR ZARAR GÖRDÜ

Çakırözer, “Ülkemizin dört bir yanında etkili olan sel ve dolu felaketinden Eskişehir’imiz de büyük oranda etkilendi. Bir anda gelen yağışların ardından çok büyük afet meydana geldi. Özellikle ilçelerde yüzlerce çiftçimiz bu afetten etkilendi. Yaşanan felaketi yerinde gördüm. Odunpazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi ve Mihallıçcık ilçelerimizde evleri, tarlaları, seraları zarar gören çiftçilerimizi dinledim. Ömer, Sorkun, Gürleyik, Akçaören mahallemizde 152 çiftçimizin 5 bin 343 dekar arazisi zarar gördü. İlçenin en büyük ihraç ürünü kirazlar dolu nedeniyle berelenmiş, dalda kalmış. Milyonlarca liralık hasar söz konusu” dedi.

1500 ÇİFTÇİMİZ ZARAR GÖRDÜ

Anadolu’nun sebze bahçesi olarak adlandırılan Sarıcakaya ilçesinde 100 çiftçinin 335 dekar arazisi kullanılamaz durumda olduğunu ifade eden Çakırözer, “Odunpazarı İlçemizde Kalkanlı, Yahnikapan, Ağapınar, Çavlum, İmişehir, Karahöyük, Karapazar, Karatepe, Kireç, Türkmentokat başta olmak üzere 12 mahallemizde toplamda 706 çiftçimizin 65 bin dekar arazi sular altında, Kıravdan’da 55 küçükbaş hayvan yıldırım düşmesi sonucu telef oldu. Seyitgazi ilçemizde Aksaklı, Yenikent, Büyükdere başta olmak üzere 407 çiftçimiz 60 bin dekar arazi sular altında. Sivrihisar’ın Hamamkarahisar, Yukarıkapan; Han’da Gökçekuyu; Alpu’da Ağaçhisar; Mahmudiye’de Güllüce mahallemizde yüzlerce çiftçi zarar gördü. Toplamda 7 ilçemizin 36 köyünde, Bin 500 çiftçinin 135 bin 792 dekarlık arazisi zarar gördü. Maddi zararın büyüklüğü 100 milyon lirayı geçiyor” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN YARALARI BİR AN ÖNCE SARILMALI

Sel felaketinin Eskişehir’deki buğday, mısır, ayçiçeği, arpa ve şeker pancarı üretimine darbe vurduğunu belirten Çakırözer, “Türkiye’nin sebze yatağı, tüm ülkemizi doyuran Sarıcakaya’da onlarca çiftçimizin domates, salatalık yetiştirdiği seralar yerle bir olmuş. Çiftçimiz bu yılki hasatı resmen yok olmuştur. .Eskişehir’imiz için tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır. Şimdi yapılacak iş çiftçimizin yaralarını sarmak olmalıdır. Çiftçilerimizin en önemli talebi selden etkilenen alanlarımızın afet bölgesi ilan edilmesidir. Eğer bu yapılamıyorsa, geçmişte Ordu’da, Adana’da gibi birçok yerde olduğu gibi mutlaka ama mutlaka Cumhurbaşkanlığından selden zarar gören çiftçilerimiz için acil destek giderleri ödeneği çıkarılmalıdır. Bu destek de en az 100 milyon lira olmalıdır. Tarım sigortaları havuzu TARSİM’in destekleri yetersiz ve gecikmeli gelmekte. Eylül’de yapılacak ödemelerin mutlaka buna çekilmesi gerekiyor. Damla sulama boruları, trafo ve kabloları gibi alet, makine ve ekipmanlar da TARSİM kapsamına alınmalıdır. Çiftçilerimizin sorunları ertelenmeden, yaralara anında merhem sürülmelidir” şeklinde konuştu.

Gündem

‘Selin zararı 100 milyon lira’
Gündem