Utkan Aydın
22 Haziran 2022

Sapma değil batma payı!


Kulüpler yeni federasyondan mutlu, umutlu. Ahmet Nur Çebi de kurulların değişmesine dair çalışmanın çok olumlu olduğunu söyledi. Ali Koç da Ahmet Ağaoğlu da benzer şeyleri söyledi dün… Diyorlar ki kulüplerin dertleri artık dinleniyormuş.

Gerçekten öyle mi acaba diye düşünürken açıklanan harcama limitleri aklıma geldi. TFF’nin ilk iş yaptığı değişiklik sapma paylarını yüzde 40 seviyesine çıkarmak. Yani kulüpler, futbol şubesine harcanabilecek parayı neredeyse yarı yarıya aşabilecek! Bunun adı sapma payı değil olsa olsa batma payıdır!

TFF Lisans ve Fair-Play kuralları, kulüpler bütçelerini aşmasın, gereksiz harcama yapmasın diye getirildi. Sapma payı da önceki dönemden sarkan sözleşmeler kulüpleri zor duruma sokmasın diye geçici olarak yürürlüğe konmuştu. Görünen o ki yeni federasyon kulüplerin bir dediğini iki etmeyecek. Geçen sezon rica minnet yüzde 25’e çıkan sapma oranı bu sene ne oldu da yüzde 40 oldu diye sormuyor kulüpler. Bunun yerine daha fazla para harcayabileceğiz diye seviniyorlar besbelli.

E bize de ‘ne haliniz varsa görün’ demek kalıyor. Kulüpleri TMSF’ye devredilecek diye tepki gösteren yöneticiler: Akıllanmazsınız; batacaksınız…

Yazarlar

Sapma değil batma payı!
Utkan Aydın