Ahmet Takan
28 Aralık 2021

“Pop star seçmeyeceğiz”…


En baştan ifade edeyim;

“CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı olmayacak mı” sorusunun cevabı hâlâ net değil. Kılıçdaroğlu, çok ince ve nazik bir strateji izliyor. Millet İttifakı’nın nabzını çok iyi tutuyor, dengeleri de çok dikkatli takip ediyor.

Tansiyonun düşmediği gergin siyaset ortamında, dün, Ankara’da, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yazılı medya temsilcileri ve yazarlara verdiği sabah kahvaltısının konuğuyduk. Kısa bir atıştırmanın ardından Kılıçdaroğlu, rutin açış konuşması yapmayı tercih etmedi, doğrudan sorularımızı aldı. Hal böyle olunca da ağırlıklı olarak İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne terör örgütleri ile iltisaklı personel iddiasıyla açtığı teftiş ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sorularına muhatap kaldı. Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü buluşmamızda “Cumhurbaşkanı adaylığına çok hevesli, kesin kararını vermiş” iddialarının aksine daha temkinli bir dil kullandı. Cumhurbaşkanı adayı için daha önce yaptığı tarifi farklılaştırdı.

Kılıçdaroğlu “biz pop star seçmeyeceğiz” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan’a, “A haberde karşıma çıksın” davetini yinelerken esaslı bir meydan okumada bulundu; “İlk 10 dakikada onu dağıtırım. Sinirlerini bozarım”… CHP liderinin son açıklamaları yeni tartışmalara yol açacak nitelikte…

★★★

Kemal Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmelerini konu başlıklarına göre ana hatları ile özetlemeye gayret göstereceğim;

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı… Kendisinin aday olup olmayacağı;

-Millet İttifakı’nın temel hedefi, demokratik yollardan iktidarda olmak, hukukun üstünlüğü çerçevesinde ülkeyi yönetmek.

-Uzlaşma kültürünü büyüteceğiz.

-Millet İttifakı’nın Genel Başkanlarıyla yan yana gelip de ‘kim olsun’ diye bir görüşmemiz olmadı.

Cumhurbaşkanı olacak kişi, devleti tanıyıp bilmesi lazım, liyakatli olması lazım, toplumun bütün bileşenlerini bir araya getirmesi lazım.

Örnek olması, halk adamı olması lazım. Saraylara meraklı olmaması lazım. Devletteki sağlıklı hızlı dönüşümü sağlaması lazım. Devletin yeniden inşa edilmesi lazım.

-Biz pop star seçmeyeceğiz.

-Millet İttifakı’nın adayı, seçim tarihi belirlenince ilan edilmesi lazım.

★★★

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a “aday olma” dediği yönündeki iddialar da soruldu. Kılıçdaroğlu, iddiaları net bir dille yalanladı. “Cumhurbaşkanı adayı devleti bilen, tanıyan kişi olacak” tarifinden Abdullah Gül’ü mü kast ediyordu Kılıçdaroğlu?.. CHP lideri, “Abdullah Gül’ü herhangi bir yerde ne konuştuk ne telaffuz ettik. Etrafta devleti bilen, tanıyan binlerce kişi var” diyerek o defteri bir daha açılmamak üzere kapatmış oldu.

★★★

Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen teftiş ile ilgili tepkileri şöyle;

– Yerel yönetimlerde CHP başarısını Tayyip Erdoğan sindiremedi, hazmedemiyor. Sindirememesi demokrasi kültürü olmamasından kaynaklanıyor.

-Belediye başkanlarının MİT’i mi var, kimin terörist olup olmadığını bilsin.

-Bütün belediye başkanlarımızın telefonlarını dinliyorlar, aldıkları elemanlara bakıyorlar. Baksınlar… Allah akıl fikir versin…

-Ekonomideki kötü gidişin halk tarafından içselleştirilmesini istemiyorlar. Halk mutfaktaki yangını anlamasın, hissetmesin.

-Devleti yönetemiyorlar. Devlet bir kişinin öfkesine teslim edilemez.

-Çürümüşlük bunların ruhuna işlemiş. İktidarda kalmak için yapamayacakları şey yok.

★★★

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen teftişin, iktidarın “zemin hazırlama operasyonu” olabileceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “neyin zemini oluşturuluyor” sorusuna şu cevabı verdi;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarını arzu ettiği şekilde kullanmak. Orada para var… Orayı alırsak, seçimlerde orayı istediğimiz gibi kullanırız gibi bir gerekçeleri olabilir.”

Sıcak konu ile ilgili soru biraz daha netleştirilip “kayyum atanırsa tavrınız, tepkiniz ne olur” diye ısrar edilince Kılıçdaroğlu “Bunu yaptıkları takdirde” diye cümleye başladı bir an durdu, yutkundu… Belli ki sert bir şeyler diyecekti ama frene basmayı tercih etti ve “Umarım yapmazlar” diyerek cümleye nokta koydu.

★★★

“Baskın seçim”, “Erken seçim” iddialarıyla ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmeleri şu şekilde;

-Baskın seçim yapabilirler mi?.. Yaparlarsa çok memnun oluruz. Erdoğan’ın kazanma şansı yok.

-Gelmesini bilmek gibi gitmesini de bilmek gerekiyor. Erdoğan gitsin halka. Saraydan çıkarsa gerçekleri görecektir.

★★★

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğu, Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomik paket ve döviz kurlarında yaşanan gelişmelere de sert eleştiriler yöneltti;

-Çarpılan küçük yatırımcı oldu.

-Bir iki gün içinde büyük soygun yapıldı. Erdoğan’ın talimatıyla kazanan ailesi ve yakın çevresi oldu.

Sohbette, Kılıçdaroğlu “Erdoğan’a yöneltilecek 11 soru” başlığıyla hazırladığı dokümanı da bizlere dağıttı. Oradan birkaç çarpıcı başlık;

-Erdoğan’ın 20 Aralık 2021 günü gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaların gecesinde, Ziraat Bankası Genel Müdürü, “şu ana kadar 1 milyar dolar civarında bir para bozduruldu” dedi. Hazine ve maliye bakanı da daha sonra bunu teyit etti. Bir başka özel bankanın Genel Müdürü (İş Bankası) 21 Aralık sabahı televizyona çıktı, “Sabah saat 10.00 itibarıyla satılan miktarın 1 milyar 750 milyon dolara çıktığını” söyledi.

Ancak BDDK’nın gerçek kişilere ait döviz tevdiat hesaplarına ait rakamlar 20 Aralık ile 21 Aralık arasında bırakın vatandaşın satış yapmasını, aksine vatandaşın 218 milyon dolar döviz aldığını gösteriyor.

Bu durumda dövizleri vatandaş satmadıysa, o gece dövizleri kim sattı? Hangi kurdan sattı?

-Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın net döviz rezervleri 17 Aralık itibariyle, -46,7 milyar dolar. Yani kasada Merkez Bankası’na ait tek sent tok.

Türkiye Cumhuriyet Merkez bankası milletin kendisine emanet ettiği yani Merkez Bankası’na ait olmayan rezervleri arka kapıdan hangi kanuna, hangi kurala dayanarak sattı?

84 milyona ait beytülmal böylesine pespaye bir kumara nasıl pey diye sürüldü?..

★★★

Ulu Tanrı,  tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

“Pop star seçmeyeceğiz”…
Ahmet Takan