Kardeş gazetemiz SÖZCÜ’nün dünkü manşeti Türkiye’nin hangi noktaya sürüklendiğini gayet açık gösteriyordu... Önce manşeti paylaşayım:

-Valiler, kaymakamlar, bürokratlar, komutanlar AKP için seçim turunda!

Bu iktidardan önce de bazı kamu görevlilerinin el altından iktidara yaranma gayretleri olurdu, ancak bu denli açık, bu kadar “kör kör gözüm parmağına” destek hiç görmemiştim! Haa, bir de yüksek rütbeli komutanların seçim gezilerine katıldığını hiç görmemiştim... Hani neredeyse seçmeni markaja alacak hatta bazı muhalif adayları hem adaylıktan hem de partisinden istifa ettirecek kadar cansiperane destekten söz ediyorum!

Manşetin altında 3 adet fotoğraf bulunuyor, ilk fotoğraf şöyle:

-Yer Bursa Valisi’nin makamı. Makam masasında tabii ki Vali Mahmut Demirtaş oturuyor. Vali Bey’in masasını sağ tarafında Bursa İl Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, yanında ise Gemlik İlçe Eğitim Müdürü Mehmet Duran oturuyor... Masanın sağında ise Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, AKP Gemlik Başkan Adayı Refik Yılmaz ile AKP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Taşar dizilmiş oturuyorlar!

‘Toplantı niçin yapıldı peki?’ sorusu aklınıza gelebilir.

Deprem riski olan iki okul için eğitime ara verme kararı alındı! Ne alaka diye sorusuna ise Vali Bey’in yaratıcı yanıtını paylaşayım:

-Çocuklarımızın huzurlu bir ortamda eğitim görmelerini sağlamak ve önleyici güvenlik tedbirleri hususunda yol haritası oluşturduk!

Sonraki soru doğal olarak kendiliğinden oluştu bu durumda tabii: O halde, iktidar partisinin Gemlik adayı ve ilçe başkanı ne arıyordu bu toplantıda? Bu sorunun Vali bey tarafından yanıtı verilmedi maalesef, onun yerine CHP Bursa Milletvekili Kayahan Pala cevapladı soruyu:

-Bu usülsüz toplantıyla vatandaşları parti devleti süreçlerine ikna etmeye çalışıyorlar. Halk tarafından seçilmiş belediye başkanını dışlayıp, iktidar partisinin adayını toplantıya çağıran bir kamu yönetimi anlayışı demokrasi ile bağdaşmaz...

Umarım Vali Bey anlamıştır!

Vali ile tümgeneral propaganda gezisinde!

Bunlar yeni şeyler değil tabii...

Kısa süre önce de AKP’nin İdil Belediye Başkan Adayı İkbalhan Haznedar seçim propagandasına çıkmıştı. Yanında aslında asla yer almaması gereken kişiler vardı maalesef... Şırnak Valisi Cevdet Atay ve İl Jandarma Alay Komutanı Tümgeneral Murat Bulut... Seçmenle sohbet ediliyor, sorular soruluyor, yanıtlar alınıyordu. Muhabbet o kadar koyuydu yani! Yorumlar art arda geldi doğal olarak. Ortak yargı gayet yalın, gayet basitti:

-Devlet iktidar için çalışıyor!

Bitmedi, Mardin Artuklu’da Yeniden Refah Partisi (YRP) Belediye Meclis üyesi adayı olan İshak Uran isimli iş insanı, hem partisinden hem de Belediye Meclis üyeliğinden istifa etti... Millet şaşırdı, “ortada hiçbir neden yokken bu nedir?” diye merak da etti tabii.

SÖZCÜ muhabiri olayın perde arkasını araştırınca ortaya okkalı bir skandal çıktı! Daha önceki yıllarda Mardin Belediye Başkanlığı yapan Beşir Ayanoğlu, YRP’ye geçince Artuklu’da dengeleri epey değiştirmişti. Ayanoğlu, AKP’den Belediye Meclis üyesi olan İshak Uran’ı da listenin birinci sırasına yazmıştı. Bir anda AKP ile YRP kafa kafaya pozisyona gelince iktidar cenahı pek rahatsız oldu. O zaman ne oldu peki? Eski AKP’li, yeni YRP’li İshak Uran akşamın bir vakti özel kalem tarafından evinden alınıp Vali Bey’in makamına götürüldü. Sonrası malum; Vali Bey’le yaptığı görüşmeden sonra o kişi YRP’den hem de Belediye Meclis üyeliğinden istifa etti!

Demek ki Vali Bey’in ikna kabiliyeti olağanüstüymüş” diyeceğim ama bakın YRP’nin adayı Beşir Ayanoğlu neler söyledi:

-Bizi tehdit edenlere karşı dimdik duruyoruz. Bu saatten sonra başımıza gelebilecek musibetlere, tehlikelere, tehditlere karşı tek sığınabileceğimiz yer Artuklu halkıdır...

Vay arkadaş!

Bilmeyen de vallahi muhalefette zanneder!

Yukarıda saydıklarım yalnızca ortaya dökülenler...  

Daha neler olacağını, seçimi kazanmak için kimlerin hangi “boyalara boyanacağını” görüp, izleyeceğiz zannımca...

Sözünü ettiğim yerlerde bu kepazelikler yaşanırken AKP’li Cumhurbaşkanı da Muğla’daydı... Konuşmasını dinlerlerken kendi kendime “iktidar mı değişti acaba” diye düşünmeden edemedim! Bakın Cumhurbaşkanı neler anlatıyordu:

-Kendisi hiçbir şey üretmeyip köy görünümünde tutanlar, projelerimizi engellemek için de ellerinden geleni yapmışlardır. Engel projeleri üst üste koysanız bir Muğla daha çıkar.        

Yetmedi, bir de şöyle dedi Cumhurbaşkanı:

-Muğla, Antalya’nın gerisinde kaldıysa sebebi bu zihniyettir!

Aklıma Kenan Evren geldi aniden. Uzun yıllar önce Muğla’da konuşurken şöyle demişti:

-Ev alacaksan tuğladan, kız alacaksan Muğla’dan...