Ahmet Takan
5 Şubat 2022

MİT Başkanı Fidan’ın canı neden çok sıkkın?


Haberde fikri takip esastır… Gereğini yerine getirelim;

AKP milletvekillerinin ‘torpil yap’ diye kendisine gönderdiği yazılara Van il Müftüsü Ömer Keskin cevap veremedi (Allah’tan umut kesilmez diye yine de ihtiyatlı olalım. Bu satırları kaleme aldığım anlarda müftülüğün internet sitesine de baktım herhangi bir açıklama yoktu).  TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün (Perşembe) skandalı CHP Grup Başkanvekili Engin Altay dile getirdi. Eleştirilere cevap vermek için söz alan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş öyle bir savunma yaptı ki, güler misiniz yoksa ağlar mısınız cinsindendi.  Meclis tutanaklarından okuyun;

-ENGİN ALTAY (İstanbul) – Öyle mi? Benim bir hakkım daha var diye biliyorum.

Ben buradan şimdi Diyanet İşleri Başkanı’na, Sayın Başkana çağrı yapıyorum; beni duyuyordur, Diyanet’ten biri Meclisi mutlaka izliyordur. Şimdi Diyanet İşleri Başkanı’na… Bu sadece Van Müftüsüne yazılmış değil, Manisa var, var da var, her il müftülüğüne bu yazılar gitmiş. Diyanet İşleri Başkanımıza sesleniyorum. Şimdi, bugün bir genelge yayınla, bütün müftülere, “Milletvekillerinden mülakatlarla ilgili gelen talepleri yok sayın.” diye bir genelge yayınlamasını, Diyanet İşleri Başkanı’nın hem Allah’a hem de bu millete borcu olduğunu düşünüyorum. (CHP ve İYİ Parti sıralarından alkışlar)

Bu vesileyle, Regaip Gecesi’ne giriyoruz, Allah İslam âlemi için özelde, aziz milletimiz için hayırlara vesile kılsın, yapılan duaları, ibadetleri kabul etsin diyorum, Genel Kurulu ve sizi saygıyla selamlıyorum efendim. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN – Sayın Elitaş, buyurun.

MUSTAFA ELİTAŞ (Kayseri) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Bugün Regaip Kandili, Regaip Gecesi dolayısıyla iyi niyetlerde bulunan, dileklerde bulunan, temennilerde bulunan, dua eden milletvekillerimizin tamamının dualarına amin diyerek başlamak istiyorum.

Öncelikle bu gece hürmetine ve biraz önce Sayın Altay’ın söylediği, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bir milletvekili arkadaşımızın gönderdiği yazının…

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Bir değil, Başkanım, bir değil çok.

MUSTAFA ELİTAŞ (Kayseri) – Birkaç milletvekili veya bütün partilerden, hangi partidense milletvekili arkadaşlarımızın gönderdiği yazıların, bunun bir talimat olarak değil sadece “Uygunsa, mümkünse” diye ifade edilen bir cümle olarak değerlendirilmesi gerekir. [CHP ve İYİ Parti sıralarından gülüşmeler, alkışlar(!)] Ya, arkadaşlar, “torpil” deyince akla Cumhuriyet Halk Partisi gelir. Adalet kurumunun, insanlar arasındaki adaleti sağlayacak en önemli kurumun hatta açık ve net bir şekilde Cumhuriyet Halk Partisi Kongresi’nde, “Başka partilileri mi, Cumhuriyet Halk Partililerden başkasını mı alacaktım?” diyen, söyleyen Adalet Bakanı size aittir. Böyle icra makamında olan birisinin yaptığı icraatla, rica makamında olan birisinin yaptığı çağrıyı birbirine benzetmek abesle iştigalden başka bir şey değildir. Torpil varsa nedir? Adı Cumhuriyet Halk Partisidir. Bu açık ve nettir, tarihi yazılmıştır.

FAHRETTİN YOKUŞ (Konya) – “Hepsi doğru değil.” de kurtul, “Bunlar yanlış.” de kurtul; kim yaparsa yapsın.

★★★

Durum ne kadar hazin ve bir o kadar da vahim değil mi?.. İnanın bana, Mustafa Elitaş’ın söylediklerinden sonra kendimden şüpheye düşüp, AKP milletvekilleri Vahit Kiler ve Ekrem Çelebi’nin Van Müftüsü Ömer Keskin’e yazdıkları ‘torpil ricası’ yazılarına tekrar baktım. Ne “uygunsa” ne de “mümkünse” ifadeleri vardı!. Elitaş’ın dediği gibi bu torpil taleplerini masumane görmek asla ve kata mümkün değil. Diyelim ki öyle… Neden o zaman müftüye giden yazılara o iki sözcüğü koymadılar?. Milletin aklı ile alay etmeyi huy edindikleri için yine aynısını yaptı Mustafa Elitaş… Regaip Kandili’nin idrak edildiği günde bile kul hakkı yemekten ve onu da komik bir şekilde savunmaktan çekinmiyorlar!.. Allah ile aldatmaya o kadar alışıklar ki!..

★★★

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, hafta başında, saray divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada ‘bakanlarda yeni değişiklikle olabilir’ sinyali vermesiyle partisinin kulislerini müthiş bir heyecan sardı. Adeta ‘gidenler’, ‘gelenler’ borsası kuruldu. Eski bakanlara nur yağdı!. Konuşulanlardan bir tanesini örnek vereyim; AKP kulislerinde Efkan Ala’nın tekrar İçişleri Bakanlığı’na getirileceği konusunda tam mutabakat var.

Şimdi, bu fotoğrafın konuyla ne alakası var” diye sual ederseniz derhal arz edeyim;

Tayyip Erdoğan’ın, Abdulhamit Gül’ün Adalet Bakanlığı’ndan “affı”nın  ardından saray divanında revizyonların devam edeceği mesajı yürekleri hoplatırken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MİT Başkanı Hakan Fidan’ı  (Çarşamba) ziyaret etti. Bu ziyaret asıl gündemin kıyısında kaldı ama AKP kulislerinde çok konuşuldu. TBMM Başkanlarının MİT ziyaretlerinde bir anormallik aranmaz. Ancak, bugüne kadar karşılıklı ziyaretler hep gözlerden uzak olur ve pek basınla paylaşılmazdı. TBMM Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Meclis Başkanı Şentop, MİT Başkanı Fidan’ın daveti üzerine Etimesgut ilçesindeki MİT’in yeni binasını ziyaret etti. Hakan Fidan tarafından karşılanan Şentop’a yeni bina hakkında bilgi verildi. Tayyip Erdoğan’ın ‘revizyon’ sinyalinin ardından bu buluşma AKP kulislerinde ise  farklı yorumlara sebep oldu. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ile Hakan Fidan arasındaki Dışişleri Bakanlığı koltuğunu kapma mücadelesini sağır sultan bile biliyor. Hal böyle olunca, AKP kulisleri de ikiye bölündü:

-“Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gidiyor. Mustafa Şentop, Hakan Fidan’ı yeni makamı için tebrik ziyaretine gitti” diyenler…

-“Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gidiyor yerine İbrahim Kalın geliyor. Mustafa Şentop, Fidan’ı teskin etmek için ziyarete gitti ‘Siyasette sabırlı olmak gerekir. Sıra sana da gelecek’ dedi” diyenler…

Basınla paylaşılan 2 kare fotoğraftaki Hakan Fidan’ın yüz ifadelerine bakılırsa, Hakan Fidan çok arzuladığı Dışişleri Bakanlığı koltuğu için biraz daha bekleyecek gibi!.. Eğer başka sıkıntılar da yok ise…

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

 

Yazarlar

MİT Başkanı Fidan’ın canı neden çok sıkkın?
Ahmet Takan