Ahmet Takan
17 Aralık 2021

Meral Akşener: “Karar ortak masada alınacak”…


CHP lideri Kemal Kıçdaroğlu,“İttifak kabul ederse adaylık konusunda, bundan onur duyarım…” dedi. Vee, geldik yine o malum tartışmaya… Acaba Kemal Kılıçdoroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleşti mi?.. Kılıçdaroğlu’nun adaylık açıklaması İYİ Parti’de karşılık buldu mu?..  İYİ Parti lideri Meral Akşener ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında gizli bir mutabakat vardı da o açığa mı çıktı?…

Aklınızdan geçen geçmeyen tüm sorulara azz sonra en net cevapları bulacaksınız. Ancak, ortada çok açık duran bir gerçeği asla ıskalamamak lazım. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını belirleme noktasında kilit nokta İYİ Parti. Meral Akşener, “Başbakanlığa adayım“ derken bu konumu sağlamlaştırdı. O yüzden Kemal Kılıçdaroğlu’nun son çıkışının ardından İYİ Parti cephesinden gelen görünür açıklamaya bir daha bakalım;

BBC Türkçe’ye konuşan İYİ Parti’nin siyasi işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, kendileri için önemli olan noktanın Kılıçdaroğlu’nun “ittifak ortaklarının kararına” vurgu yapması olduğuna işaret etti.

Seçim sürecine girilmeden adaylık tartışmasının “isimler değil, ilkeler üzerinden” yürüyeceğini kaydeden Paçacı, Kılıçdaroğlu’nun şimdiye kadar bu ilkelere uygun açıklamalar yaptığını vurguladı:

“Kişiler üzerinden değil ilkeler üzerinden baktık meseleye. O ilkeleri de Genel Başkan açıklamıştı. Kendisi feragat göstererek, bu yarışta olmadığın söyledi, Başbakanlığa talip olduğunu söyledi. Sonra da millet ittifakı adayının nelere sahip olması gerektiğini ifade etti. Bunlardan bir tanesi seçilecek kişi olması, ikincisi tarafsız olması ve devleti bilen biri olması, parlamenter sistem ortak paydasında buluşulması. Biz buna bakarız. Kemal bey de bu ilkeler ışığında hareket ediyor, o da aynı şeyleri söyledi. Kemal bey seçilmeyecek bir konumdaysa, niye aday olsun ki, olmaz. Orada yeni bir şey yok. Malumun ilanı.”

Cihan Paçacı, Kılıçdaroğlu’nun şimdiden seçimi “kazanacak aday olup olmayacağının” ise kestirilemeyeceğini belirtirken, seçim sürecinde tablonun çok farklı şekillenebileceği için adayın da o günkü tabloya bakılarak belirleneceğinin altını çizdi.

★★★

Gelelim tüm soruların yanıtına…

İYİ Parti lideri Meral Akşener, önceki gün (Çarşamba) akşamı, partisinin tüm yetkili organlarına,  Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “İttifak kabul ederse adaylık konusunda, bundan onur duyarım…” açıklamasına karşılık takınılacak tavır ve kamuoyuna yapılacak açıklamalar konusunda bir uyarı mesajı gönderdi.

İYİ Parti’de “dil birliğinin sağlanması” maksadıyla gönderilen mesajda , “Meral Akşener’in Millet İttifakı konusunda hassasiyeti ve dikkati çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı adaylığı dahil sorulara verilecek cevaplara” vurgu yapıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık açıklamaları ile ilgili özel parti içi mesajda en çarpıcı cümleler şöyle:

Tüm Genel Başkanların Cumhurbaşkanlığı gibi onurlu makama aday olmaları hakkıdır. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği gibi Millet İttifakı’nın adayının belirleneceği yer zamanı geldiğinde Genel Başkanların kuracağı masadır. Türkiye’nin 13’ncü Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın Genel Başkanlarının bir araya geleceği masada belli olacaktır. ”

Meral Akşener’in özel mesajının diğer çarpıcı bölümlerini ise şöyle özetleyebilirim:

“İYİ Parti olarak Millet İttifakı iktidarının, ucube sistem yüzünden önü tıkanan ülkemizin çıkış yolu olduğuna inanıyoruz. Milletin teveccühü ile Millet İttifakı adayının 13’ncü Cumhurbaşkanı olacağına inanıyoruz.

İktidar ve medyasının Millet İttifakı adayının ilanı konusunda ısrarı siyasi bir kurnazlıktır. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz.

Cumhur İttifakı temenni ötesinde kendi adayını ilan etmişse de bu siyasi tuzak işe yaramayacaktır.”

★★★

İşte, Meral Akşener’in merakla beklenen cevabı ve tavrı böyle; “Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını  Genel Başkanlar birlikte belirleyecek”.

Ayrıca, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “tekil söylem”den çıkması İYİ Parti’de olumlu bir hava yarattı. Kılıçdaroğlu’nun kendini öne alarak yaptığı çıkışların partisi içindeki çekişmeler yüzünden kamuoyuna yansıyan olumsuz havayı da kıracağı düşünülüyor.

Meral Akşener’in duruma müdahale edip, parti içi yayınladığı özel mesajdan benim çıkardığım sonuçlar ise:

-Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini çürüten bir şey değil ama aynı zamanda destek de değil.

– Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda henüz bir anlaşma yok, karar verilmiş değil.

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

 

Yazarlar

Meral Akşener: “Karar ortak masada alınacak”…
Ahmet Takan