Ahmet Takan
12 Aralık 2020

Mansur Yavaş gaza gelir mi?..


Farklı bir noktadan işe dalacağım… Yine de biraz başa sarmak gerekiyor…

Bütçenin geneli üzerindeki ilk gün görüşmelerde en hassas yerlerinden yedikleri darbeler sonucu çılgına dönen AKP’li mebuslar oturdukları yerden “aday ol” diye sataştılar. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sataşanlara yanıt vermek isterken, “Değerli arkadaşlarım, hangi noktaya geldiniz? Benim aday olup olamayacağımı size kim söyledi? Kim söyledi?” diye yanıt verdi. O günden bugüne bir tartışma aldı başını gidiyor. İliştirilmiş, yandaş, kopyala/yapıştır basına gün doğdu. Kalemşorlar hücuma geçti. Kılıçdaroğlu her gittiği yerde “Aday olacak mısınız?” sorusuna muhatap kalıyor. Her gittiği yerde aynı yanıtı veriyor; “Kararı Millet İttifakı verecek”. Erken seçim olur mu olmaz mı tartışmaları devam ederken dikkatli bir politikacıdan nasıl bir cevap vermesi beklenebilir ki!..

Mal bulmuş mağribi gibi sarıldılar… Üstünde tepiniyorlar “Benim aday olup olamayacağımı size kim söyledi?” nin üzerinde…

Gaza gelir mi Kemal Kılıçdaroğlu?…

Gaza mı geldi Kemal Kılıçdaroğlu?..

Hiiç sanmıyorum Kemal Kılıçdaroğlu’nun gaza geleceğini, dolmuşa bineceğini vs…

Karakteri gaza gelmeye hiç uygun değil. Parti içinde “yumuşak diken” olarak bilinir. Çok sinirlendiğinde bağırıp çağırdığına şahit olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Haa, şunu da çok net biliyorum. Bundan aylar önce Kemal Kılıçdaroğlu bir anket şirketinden özel bir çalışma istemişti. Bu özel çalışmada yöneltilen sorulardan biri de “Alevi bir Cumhurbaşkanı adayına oy verir misiniz?”di.. Sonuç, yüzde 52 ile “evet oy veririm” şeklinde çıkmıştı. Hatırlayabildiğim kadarıyla Kemal Kılıçdaroğlu o özel anketten hiçbir yerde bahsetmedi. Yoksa, Kemal Kılıçdaroğlu anketten aldığı gazla mı ilk işaret fişeğini attı?.. Hiiç ama hiç sanmıyorum!.. Tüm olup bitenlerin yanı sıra “Kemal Kılıçdaroğlu hâlâ Abdullah Gül’ün adaylığında ısrarlı” görüşünde inat edenlere ihtiyatlı olmalarını öneririm. Neden?.. Nedeni şu; o köprünün altından farklı sular akmaya başladı. Akış daha da hızlı olacak gibi gözüküyor!..

★★★

Eğer sadece kamuoyu önünde görülürlerden hareket edersek, Millet İttifakı’nın önünde üç net aday var; Meral Akşener, Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu. Sadece ve sadece izlenimi ifade etmek isterim;

O gün geldiğinde İYİ Parti lideri Meral Akşener adaylıktan feragat eder ve ortada sadece Yavaş ve İmamoğlu’nun isimleri kalırsa Kemal Kılıçdaroğlu tercihini Mansur Yavaş’tan yana kullanabilir.

İşe farklı bir noktadan dalacağım diye yazıya başlamıştım. Şimdi oraya geleceğim. Geçenlerde saraya çok yakın bir politikacı ile sohbet ediyordum, laf döndü dolaştı Mansur Yavaş’a geldi. Bana, “Mansur Yavaş’a ve bundan sonraki görüşme trafiklerine çok dikkat et” dedi. Mansur Yavaş, son günlerde Melih Gökçek dönemindeki yolsuzluk dosyalarını kamuoyuna açıp yargıya intikal ettirmesi ile gündeme oturdu. Tayyip Erdoğan’ın görevden almasından sonra Melih Gökçek, müptelası olduğuTwitter dünyasına da uzun bir mola vermişti. Yolsuzluk, hırsızlık dosyalarının birer birer faş olmasıyla Gökçek, Twitter dünyasına geri döndü. Mansur Yavaş’ı tehdit etmeye başladı. Fakat asıl dikkatimi çeken şey; bir zamanlar Gökçek’i kayıtsız şartsız destekleyen MHP Genel Merkezi’nden çıt çıkmıyor. Oysa ki, Gökçek MHP tavanından ne isimlere ne güzellikler yapmıştı!.. Acaba Melih Gökçek’i neden yalnız bırakıyorlar?.. Melih Gökçek’in politik hırsının ve iddiasının bittiğini ve biteceğine de pek ihtimal vermem. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Melih Gökçek’i desteklemek için Mansur Yavaş’ı feda etmişti, partiden ihraç etmişti.

MHP’nin yaklaşan büyük kongresine doğru kulislerde olup bitenler bugünkü yazının konusu değil. Sohbetimizden bahsettiğim saraya yakın politikacı “Mansur Yavaş’a dikkat et” dedikten sonra inanamadığımı yüze karşı net söylediğim bir iddia da bulundu; “Devlet Bahçeli’nin ileri de bir gün Mansur Yavaş’ı çağırıp görüştüklerini duyarsan sakın ha şaşırma”…

Tekrar edeyim: bu iddia bugün bana inanılmaz ve hatta çok uçuk geliyor. Ancaak, burası Türkiye. Olmazın olmaz olduğu bir cennet!.. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin zik zakları ve ‘U’ dönüşlerini en iyi takip eden gazetecilerden de biriyim. Sohbet ettiğim AKP’li politikacıda öyle laf olsun torba dolsun diye konuşacak bir isim değil. Sırası geldiği için aha şuracığa not edivereyim dedim!..

Mansur Yavaş gaza gelir mi?..

Tanıyabildiği kadarıyla duygu insanıdır Mansur Yavaş.  Sanmıyorum, ancak gaza gelip gelmeyeceği hususunda net/kesin kanaat ifade edemem.

★★★

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, tabii ki karşısına çok kolay bir rakip ister. Geçtiğimiz seçimde Muharrem İnce’nin aday olmasına ve Millet İttifakı’nın karşısına tek adayla çıkmamasına o yüzden çok sevinmişti. O günün şartları ile bugünün şartları aynı değil. Cumhur İttifakı seçmen gözünde sürekli kan kaybediyor, eriyor. Yarının şartlarının ne olacağını kestirmek için kahin olmak gerek. Saray ve küçük ortaklarının şartları bugünden lehlerine çevirebilmek için ellerindeki tek silah Millet İttifakı’nı parçalamak. Sadece ellerine geçen fırsatlardan yararlanmayıp fırsat da yaratıyorlar. Kamuoyunun gözleri önünde cereyan edenler var etmeyenler de var!..

Millet İttifakı günü geldiğinde ortak aday çıkarabilir mi?.. Bu soruya verebilecek tek cevabım var;

Kilidi Meral Akşener çözer. Bildiğim bir şey daha var; Meral Akşener de gazla hareket edecek bir siyasetçi değil…

★★★

Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar.  Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Mansur Yavaş gaza gelir mi?..
Ahmet Takan