VAR hakemlerinin çoğu, sahada hakemliği becerememiş, hakemlik yeteneği eksik bireylerdir. Sahadaki hakemliklerinde başarısız maçlarından sonra toplum içine çıkamamış, çokça mahcubiyet yaşamışlardır. İnsanların alaycı tavır ve eleştirileriyle karşılaşmışlar, istenmeyen olmuşlar ve bunlarla tarifsiz bir yalnızlık içinde baş etmeye çalışmışlardır. Belki de bu nedenlerle takımlara, basına, diğer hakemlere karşı öç duyguları gelişmiştir! Zira öç alıyorlarmışçasına VAR’da iş yapıyorlar.

VAR’ın hakemleri görüntülere bakmaya davet etmesi gerekirken, çağırmayıp kendilerinin karar vermesi bir tatmin mi acaba? Açıklanan VAR kayıtlarından anladığıma göre, hakemleri ekrana çağırmanın haklı olduğunu kanıtlamak için adeta çırpınıyorlar. Ayrıca VAR, hakeme kendi kararlarını kabul ettirmeye de çalışıyor ve başarılı da oluyor.

VAR’ların bazılarında başarısız hakem geçmişlerinden kaynaklanan aşağılık kompleksleri gelişmiş; ciddi psikolojik sorunlar oluşmuş olabilir.

Sonuçta VAR hakemleri maçlarda komplekslerini tatmin etmenin mutluluğu içinde! Avuçları ovuşturarak bir başka maçı hararetle bekliyor gibiler.

Son derbide Meler, herhalde nasıl olsa yumruk, tekme atamazlar diye düşündü ki, penaltıyı ve kırmızı kartı VAR’a bıraktı. VAR da Meler’i sahaya gömerek, tatminini bir kez daha yaşayarak, iktidara ulaştı adeta!