Haberi okuyunca bir gülme tuttu, sormayın gitsin...

Biliyorsunuz, AKP’nin Kızılcahamam’daki geleneksel kampı dün başladı. Ancak bu defa kampın “tasarruf tedbirlerine” takıldığı da iktidar medyasında geniş yer buldu. Buna göre milletvekilleri kampa ailelerini götüremeyecek ve vekiller odalarda ikişer kişi kalacak...

Vekiller, Kızılcahamam’a otobüslerle gidecek, 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda basılı doküman dağıtılmayacak, dokümanların dağıtımı dijital olarak yapılacak...

- Ne güzel!

İnsanın hoşuna gidiyor tabii; tasarruf tedbirleri madem ki ekonominin ayağa kalkması için en önemli konulardan biri, buna başta iktidar partisinin uyması iyi bir şey... Ancak kafama takılan bazı şeyler var, naçizane sormak istiyorum:

- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, bakanlığına bağlı Tapu kadastro Kurumu’nun uçağını kullandığı, evine bile bu uçakla gidip geldiği ortaya çıktı! CHP’li Ali Mahir Başarır, Tapu Kadastro’nun Haritalama uçağının bakan Özhaseki’nin emrine verildiğini, havadan çekim yapması gereken bu uçağı özel işlerinde kullandığını, 10-29 Mayıs tarihlerinde Kayseri’ye evine dahi gittiğini açıkladı ve “millet evine bile bilet alıp gidemiyor, siz bunu ne hakla yapıyorsunuz?” diye sordu. Acaba, Özhaseki, Kızılcahamam toplantısına da bu uçakla mı gidecek, yoksa otobüsle mi?

- Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, devletten dev ihale alan şirketin jetiyle Almanya’daki Ulaştırma Forumu’na gitmiş, bu ortaya çıkınca sorulan sorulara “sözleşmede masraflar bedava karşılanır diye bir madde var. Bunu kullandık” şeklinde açıklama getirmişti. Sonradan anlaşıldı ki, sözleşmeye “personelin layıkıyla ağırlanması” maddesi konulmuştu! Şimdi soru şu; bakan Uraloğlu, o otobüse binip, bir başka vekil ya da bakanla bir odayı paylaşacak mı, yoksa “layıkıyla” ağırlanacak mı?

Deli sorular işte, insanı bir türlü rahat bırakmıyor...

İş tasarrufa gelince olan hep çalışana mı oluyor?

Aynı zaman diliminde yaşanan bir başka tasarruf tedbirinden söz edeyim size...

Ancak, önce bir hatırlatma; tasarruf tedbirleri paketiyle çalışanların servisleri dahi kaldırılmıştı. Bu arada yeni bina ya da taşıt kiralanması da yasaklanmıştı.

Daha aradan bir hafta bile geçmeden öğrendik ki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ni delerek, Limak’a ait 15 katlı gökdeleni kiralamış, binanın içini de bir güzel baştan aşağıya yenilemişti. Kirası da sudan ucuzdu, yıllık 15 milyon TL!

Gaziantep Belediyesi ise daha açıkgöz çıktı; tasarruf genelgesi yayımlanmadan hemen önce 63 adet lüks araç kiraladı. Belediyeye bağlı 6 şirket bu araçları nereden kiraladı peki?

- AKP’den 2019’da Oğuzeli Belediye Başkan aday adayı olan Memik Yılmaz’ın sahibi olduğu Yılda Özel Eğitim Taşımacılık ve Temizlik Hizmetleri isimli şirketten tabii!

Hiç meraklanmayın daha böyle çok “tasarruf” örneği göreceğiz! Şimdi aslanlar gibi yapılan tasarruflara dönebiliriz...

Safranbolu Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi kapsamında okullara gönderdiği yazıda “ısıtıcı çay makinesi” kullanılmamasını istedi. Şaka gibi değil mi? Neden istemiş peki?

- Elektrikten tasarruf yapılması için!

TÖB-SEN İl Temsilcisi Serkan Bebek’de ağızlarının payını şöyle vermiş:

- Kamu emekçisinin, asgari ücretle geçinen milyonların lokma haline gelen ekmeğine dahi göz dikenler durur mu? Öğretmenin çay makinesine göz dikmişler. Öğretmenlerimiz teneffüslerde çayını keyifle yudumlasın diye TÖB-SEN Bursa İl Temsilciliği olarak Safranbolu ilçesindeki okullarda çay makineleri ne kadar elektrik faturası getiriyorsa sendika olarak karşılamaya da hazırız.

Bence hiç gerek yok; çevre bakanı yalnızca bir kez uçaktan feragat etsin çay makinesinin tüm masrafları haydi haydi çıkacaktır, emin olabilirsiniz...