Ahmet Takan
23 Ocak 2021

Hulusi Akar, saraya mı koşuyor?..


Gündemimizde, evlerimizin önünde yenilen dayaklar vardı. Araya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında patlak veren “Parmak sallama” kavgası girdi. Sanılıyor ki hukuk devleti anlayışı kavgası. Öyle değil!.. Damat Berat Albayrak buhar olunca meydan iki sayın bakana kaldı. Anlayacağınız post kavgası!..

Ancak, kazın ayağı da pek öyle değil!..

Damat Berat Albayrak’ın mazide kalan günlerinde, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile basına yansıyan kavgalarını hatırlarsınız. Diğer yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla olanları da… Şimdi, Tayyip Erdoğan sonrası için Gül ile Soylu kapışmaya başladılar. Ancak sessiz ve derinden giden başkaları da var. Farkındadırlar mı?.. Bilemem… Zaten o benim işimde değil!..

Kameraları, azz sonraa saray kulislerine çevireceğim…

★★★

Dayak gündemimizle uğraşırken, araya girenlerden biri de Genelkurmay İstihbarat eski Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin oldu. Pekin, iktidarın en küçük ortağına bağlı televizyon kanalında şok açıklamalar yapmış. İzleme imkanım olmadığı için  haberden okuduğumu aktaracağım;

-Genelkurmay İstihbarat eski Başkanı Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin, Ulusal Kanal’da Deniz Adalı’nın sunduğu Odak Noktası programına konuk oldu. İsmail Hakkı Pekin, ABD’nin Türkiye’de suikast hazırlığında olduğunu iddia etti. Pekin konuya ilişkin, “Devletin elinde istihbarat var, gerekli hazırlığı yapıyor” dedi.

Pekin, programda Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’de suikast hazırlığında olduğunu iddia etti. Pekin, suikast planlarında kimler var? sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Türkiye’de toplumun sinir uçları var, kanaat önderleri var. O kanaat önderlerine suikast yaparsanız toplum ister istemez devlete tepki gösterir.”

★★★

Çok ciddiye alınması aynı zamanda üzerinde çok durulması gereken bir açıklama. İsmail Hakkı Pekin’i tanırım. Çok konuşmuşluğumuz vardır. Kendisi ile defalarca söyleşiler yaptım ve köşemde yayımladım. Pekin’in söz konusu açıklamasının ardından aklıma   Pentagon’un bu yıl arttırılan bütçesindeki incelikler geldi; Hint- Pasifik Komutanlığı’nın arttırılan parası ve gayri nizami harp için destek yetkisinin arttırılması. Ne mana ifade ettiği ve nelere işaret olabileceğini yorumlamak için uzman-yorumcu olmaya gerek yok. Dünyadaki ve ABD’deki gelişmeleri biraz yakından takip edebilenler üzerinde en az 1 sayfa yazı döktürebilir.

Acaba, İsmail Hakkı Pekin, buradan yola çıkarak mı bir şeyler anlatmak istiyor?..

Pentagon’daki ince bütçe ayarlamalarının “Türkiye’deki suikast hazırlıkları” ile bir ilgisi olabilir mi?..

“Türkiye’de suikast” için çok bütçe ayırmaya gerek var mı?..

Hiç sanmıyorum!..

Psikolojik operasyonla toplumu aşırı grupları tetikleyip suikastın alt yapısını hazırlayabilirler… Geçmişte çok tecrübe ettikleri ve halihazırda ellerinde elverişli adamları da olduğu için fazla para harcamaya da gerek duymazlar!..

“Devletin elinde bilgi var” diyor İsmail Hakkı Pekin… Bu çok iddialı… Aklıma tuhaf şeyler geliyor… Pekin, kusura bakmasın; ya devlet kendisine söyledi ‘Sen bunu seslendir’ diye ya da birileri şimdiden bir şey yapacak ama suçlu diye bir yerleri hedef gösteriyor. Yoksa, emekli bir paşa devletin elinde böyle bir bilgi olduğunu nereden ve nasıl bilecek?.. Pekin’in bu iddiasına mutlaka açıklık getirmesi gerek. Üstelik, her naneye zırt vırt açıklama yapan, birbirleri ile yarışan Cumhurbaşkanlığı sözcüleri İbrahim Kalın ile Fahrettin Altun’un sessiz kalması da çok dikkatimi çekiyor.

Yarın, önde gelen bir kişiye suikast olsa sizce kim suçlu listesinde ilk sırada olur bu açıklamadan sonra?..

At izinin it izine karıştırılmasının mutlaka önüne geçilmesi lazım!.. Bir kez daha avaz avaz bağırıyorum;

Avrasyacılarla Amerikancıların arasında tost olmayalım…

Tayyip Erdoğan’ın mutlaka inisiyatifi ele alması lazım!..

★★★

Tüm bunlar olup biterken, “Biden ile ABD ile ilişkilerde yeni dönem” falan diyoruz ya…

Stratejist, emekli Deniz Kurmay Albay Cahit Armağan Dilek’in Sputnik’e verdiği özel demeci okudum. Dilek’in, Biden döneminde Fırat’ın doğusundaki terör örgütü PKK/YPG yapılanmasına ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

“Amerika, Suriye’nin kuzeyindeki bölgeyi siyasi olarak tanıma noktasına doğru geliyor. Kürt grupları bir araya getirme konusunda bir çalışma yapıyorlardı. Orada oldukça ilerleme kaydettiler. Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgenin anayasasının temel maddeleri ortaya çıktıktan sonra Amerika belki orada konsolosluk açmaya kadar gidebilir.”

Sanırım, bunun olup bitenlerle çok yakından alakası var!..

★★★

Kameralarımız, şimdi, saray kulislerinde;

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında patlak veren kavga heyecanla takip ediliyor. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın art arda yaptığı ev ziyaretlerinin ardından kabine revizyonu söylentileri yoğunluk kazandı. Ülkücü kökenli bir ismin İçişleri Bakanlığı’na getirebileceği ileri sürülüyor. İddialar arasında en çok ilgimi çeken ise; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Cumhurbaşkanı birinci yardımcılığına getirilmesi konusunda çok ısrarcı olduğuydu. Erdoğan pek razı görünmüyormuş

Görünen görünmeyen temas trafiklerinden yapılan analizleri buraya yazmaya kalksam  conta yakarsınız!..

★★★

Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Hulusi Akar, saraya mı koşuyor?..
Ahmet Takan