Süper ligin üçte biri tamamlanmışken takımlar arasındaki makas şimdiden açıldı. Beklentilerin altında kalan takımlar teknik direktör değişikliği ile çare arama peşindeler. 14. hafta sonunda 15 teknik direktör değişikliği yaşandı. Şampiyonluk yolunda yürümek ve Avrupa mücadelesinde olmak isteyen Beşiktaş ve Trabzonspor ve Adana Demirspor gibi bu yıl beklentilerin altında kalan Başakşehir, Alanya ve Konyaspor gibi takımlar 11 Ocak’ta ara transfer dönemini bekliyor.

Bir yandan da başta Beşiktaş olmak üzere Süper Lig’deki 20 takımda bulunan Afrikalı oyuncular, davet edildikleri takdirde 13 Ocak-11 Şubat arasında Afrika kupasına katılacak en az 4 hafta ülkeleri gruptan çıkarsa 6-7 hafta takımlarında uzak kalacak.

Zirvede el ele oturanların dışındaki takımlar için ikinci transfer dönemi can simidi gibi görünüyor. Güç ve mali denge hesaplarının hep büyüklerden yana yapıldığı Süper Lig gibi tüm ülke takımlarını kucaklayacak Ziraat Türkiye Kupasında da uygulama büyüklerden yana. Önce alt ligleri birbirine kırdır sonra Süper Lig takımlarını fasılalı tura ekle, hem de üst lig takımlarını ev sahibi olarak oynat. Kupada sürpriz sonuçlar çıkmasını önleyebildiği kadar önle, futbolun cazibesini yok et. Bunları yapıp sonra da ilgi bekle. Sıklet farkının ev sahibinden yana olduğu maçlarda boş tribünlere karşı oynansın. Alt liglerde takımları olan futbolseverlerin Süper Lig takımlarını canlı seyretme şansı olmasın mı? Hedef, futbolun tepesindeki takımları finale taşımak mı?