Utkan Aydın
6 Aralık 2019

Fener gol gol gol!


İstatistikler önemlidir. Bu köşede fikirlerimi, rakamsal verilerle güçlendirmek isterim. Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’si de bu şekilde reel göstergelerle değerlendirilmeli. İsabetli şut, net gol pozisyonu, anahtar pas ve 3. bölgede topla buluşma gibi önemli verilerde sarı-lacivertliler zirvede. Yanal’ın takımı ‘gol beklentisi’ açısından da lig lideri. İstatistiklere göre Fenerbahçe’nin 13 haftada 29 gol atması gerekiyordu. Peki ya gerçekte?

Yanal’ın takımı 23 gol atabildi; beklenenden 6 eksik. 11 şutları da direkten döndü ki 8’i deplasmanlardaydı. Direkten dönen topları, kaçan net fırsatları sadece Malatya, Kayseri ve Göztepe maçlarında değerlendirsen en az 5 puan fazlan olurdu; ki bu da Fenerbahçe’yi lider yapardı. Peki bunu şanssızlık olarak mı değerlendireceğiz; tabii ki hayır!

Trabzonspor’dan örnek vereyim. Bordo-mavililerin geçen sezon tam 26 şutu direkten dönmüş, ligi 4. bitirmişlerdi. Bu sezon kadro kalitesi yükseldi, direkten dönen topların sayısı azaldı. Ancak bir faktör de etkiliydi. Trabzon, ne zaman yüzünü hücuma döndü o zaman kazandığı maç sayısı da arttı.

Ersun Yanal, Tolga ve Ozan’dan kanat oyuncusu yaratmaya çalışacağına, Emre’yi 10 numara gibi kullanacağına, canı kalmamış Alper’e bel bağlayacağına Deniz’e, Ferdi’ye veya Miha Zajc’a güvenmeli. 18’lik solak yetenek Muhammed’e girmiyorum bile. Sahada kaliteli ayaklar olursa kaçacak şut sayısı da direkten dönen top sayısı da azalacak. Bakalım Moses yokken tercih ne olacak? Topu kıranlar değil ağlara vuranlar oynarsa Fenerbahçe şampiyon olabilir; aksi halde gerçekten zor.

Yazarlar

Fener gol gol gol!
Utkan Aydın