MİT, DEAŞ'ın Türkiye yapılanması olan Selman-ı Farisi Taburu (SFT) sözde istihbarat sorumlusu 'Abu Yakin El Iraki' kod adlı Micbel El-Şuveyhi ve 'Ebu Leys' kod adlı Mohammed Hilaf Ibrahim Ibrahım'in Türkiyedeki sinagog ve kiliselere, 'Abdullah El Cumeyli' kod adlı İyheb Elani'nin ise Irak Büyükelçiliğine yönelik eylem hazırlığında olduğunu tespit etti. Micbel El-Şuveyhi, Mohammed Hilaf Ibrahim Ibrahım ve İyheb Elaninin de aralarında bulunduğu Selman-ı Farisi Taburu yapılanması ile irtibatlı toplam 29 şüpheli, MİT ve EGM'nin İstanbul merkezli 9 ilde eş zamanlı düzenlediği operasyonda gözaltına alındı. Operasyonda örgüte ait çok sayıda dijital materyal de ele geçirildi.

Micbel El-Şuveyhi, Mohammed Hilaf Ibrahim Ibrhahım ve İyheb Elani ifadelerinde; DEAŞa katılım süreçleri, Suriye ve Türkiyede DEAŞ bünyesindeki faaliyetleri, Türkiye'de DEAŞ adına faaliyet yürüten şahıslar ve yürütülen faaliyetler hakkında detay bilgiler verdi.

BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da operasyonla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yerlikaya, "MİT Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde; 'Selmanı Farisi Taburu' olarak adlandırılan DEAŞ terör örgütünün Türkiyede oluşturmaya çalıştığı yapılanmayla bağlantılı örgüt mensuplarının tespit edilip, İstanbulda bulunan Yahudi ve Hristiyan ibadethanelerine yönelik keşif çalışmaları yürüttüklerinin anlaşılması üzerine; İstanbul merkezli Ankara, Balıkesir, Bolu, Düzce, Kırşehir, Konya, Sakarya ve Samsunda toplam 39 adrese eş zamanlı olarak düzenlenen 'Kahramanlar 37' operasyonlarında 29 şahıs yakalandı. Operasyonları düzenleyen MİT mensuplarımızı ve polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin huzuru, birlik ve beraberliği için teröristlerin hiçbirine göz açtırmayacağız. Güvenlik güçlerimizin üstün gayretleriyle mücadelemize aralıksız devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

(DHA)