Korkusuz

Erdoğan’ın yeni oyun planı...

Erdoğan’ın yeni oyun planı...
Çok ağır tahrik var!..

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın Meclis’e sunduğu seçim kanununda değişiklikleri öngören yasa  teklifini savunurken CHP milletvekillerini “tuzluk” a benzetti. Ne dedi;

“Seçim kanununda yapılacak bu düzenlemeler en çok CHP milletvekillerini rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Biliyorsunuz bu parti milletvekilleri seçim öncesi gruplar halinde gözleri yaşlı, boyunları bükük şekilde başka partilere altın tepside ikram ediliyordu. Yeni düzenleme ile seçimlere katılmak için Meclis’te grup kurmak tek başına yeterli olamayacağı için siyasi mühendislik gayretlerinin ürünü bu tür taşınmalara artık ihtiyaç kalmayacak. Böylece CHP milletvekillerinin tuzluk gibi siyaset masasında elden ele dolaştığı, milli irade adına utanç verici, yüz kızartıcı tablolarla inşallah bir daha karşılaşmayacağız.”

Tayyip Erdoğan “hodri meydan” restleşmesine yelken açtı... Millet İttifakı’nın büyük paydaşlarının erken zafer sarhoşluğuna girdiğinin çok iyi farkında... Dezavantajlarını, avantajlara çevirebilmek için yeni oyunlar kuruyor... Nereden mi çıkarıyorum?.. Müsaadenizle  izah edeyim;

Biliyorsunuz, yasa teklifinin açıklandığı günden beri (Pazartesi) başka hiçbir konuya bakmadım. Turpun büyüğünün heybede olduğunu tahmin ediyordum. Anlayacağınız, Meclis’e sunulan teklif maddelerinde yazılmayanları arıyordum. Buldum mu? Evet, bulduğumu düşünüyorum.

Saray kaynaklarından edindiğim bilgiler göre, teklifin komisyon ve genel kurulda görüşülmesi aşamasında muhalefet ile arka kapı diplomasisi yürütülecek, sıkı pazarlıklar yürütülecek. Kaynağım, “Teklif üzerinde görüşmeler yapılırken muhalefetin istekleri doğrultusunda tavizler vermeye hazırız. Mesela, seçim barajının daha da aşağı düşürülmesi gibi “dedi. Peki, verilecek tavizler karşılığında muhalefetten ne talep edilecek?.. Şimdi sıkı durun!.. “Tayyip Erdoğan’ın 3’ncü kez Cumhurbaşkanlığına aday olması konusunda tartışmaların ortadan kaldırılması ve bu konuda her türlü yasal düzenlemelerin yapılması.”

Bunula beraber, Erdoğan’dan “buyurun erken seçime” resti gelir mi?..  Yanıt; olasılıklar içinde... Tayyip Erdoğan’a “çık karşıma” resti çeken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geri dönüş yapamayacağını sanıyorum. O zaman,  sarayın tavizleri ile yeni hal alacak seçim kanunu, bu kanunun -1 yıl engelinin aşılarak- uygulanması ve Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olması konusunda yapılması gereken anayasal değişikliklerin de kolayca Meclis’ten geçebileceği ortada. Dur bakalım ne olacak!..

★★★

Köşemizi çok sıkı takip edip, kaleme aldığımız gündem maddeleri konusunda çok önemli değerlendirmeler yapan okurlarımız var. Bu haftayı, sadece yeni seçim kanunu teklifinin püf noktalarını ele alarak tamamladık. Sadık okurlarımdan biri, hafta boyunca her yazdığıma bir değerlendirme gönderdi. Okurum, kaleme aldığı aşağıdaki satırlarla da düşüncelerinin duyurulmasını istedi. Kıramadım... Aynen yer veriyorum;

“Yeni Seçim Kanunu teklifi ortalığı toz duman etti. Ortak kanı ve değerlendirme Cumhur İttifakı’nın zorda olduğu ve oyunun kuralını değiştirmeye çalıştığı yönünde. Bu teklifin hedefinin Millet İttifakı’nı dağıtmaya yönelik olduğunu iddia edenler de çoğunlukta.

Peki, tahminler doğru mu? Meclis’e getirilen bu teklifin manası nedir? MHP neden kendi ayağına sıkıyor?

En son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim: Bu teklif Cumhur İttifakı’nın kısmen sonlandırıldığı deklarasyonudur. Buyurun gerekçelerim:

-Cumhur İttifakı bileşenlerinin bir yıldır bu yasa teklifini çalıştıklarını, normalde geçen yılın son çeyreğinde Meclis’e beklenirken anlaşamadıklarını gördük, yaşadık.

-Hatta MHP’nin AKP’yi zorda bırakacak şekilde buyurun bizim taslak teklifimiz açıklaması da bu anlaşmazlığın en sağlam kanıtı idi.

-Hatırlar mısınız, geçen şubat ayında Bahçeli garip bir matematik dersi vermişti hepimize. MHP grup toplantısında 6 ve 9 rakamlarını göstererek, 6’yı ters çevirirsen 9 ortaya çıkar. Mesele bakmak değil görmek demişti. Bu da Cumhur ittifakı içinde bir mesajdı bence. Muhtemeldir ki, ‘anketlerde oylarınız %6 çıkıyor’ diyen AKP’lilere cevap hakkını kullanmıştı.

-Ve yine hatırlatırım ki, son zamanlarda Bahçeli konuşmalarında muhalefet partisi gibi açıklamalarda bulundu.

★★★

Tüm bu çerçevede, bu teklifin manası her koyun kendi bacağından asılsın demektir. Muhtemeldir ki, plan şu şekilde işletilecek: Cumhur İttifakı dağıtılacak. Ancak bu kavgalı bir parçalanma değil, tuzak bir parçalanma olacak. Meclis aritmetiğinde bağımsız davranan, Cumhurbaşkanı seçiminde devam eden bir Cumhur İttifakı modeli uygulanacak.

Seçimin zamanına, gelişmelere göre karar vereceklerdir ama olası bir seçimde, AKP kendi öz söylemlerine dönebilecek. AKP’den kopanlar fakat Millet İttifakı’na geçmekten imtina edenler için de yeni bir kapı açılmış olacak. Bağımsız MHP kapısı. İktidara tepkiniz varsa, gidip düşman safına katılmayın, buyurun MHP var seçeneği menüye eklenecek.

Anlaşılıyor ki, AKP bu ekonomik sıkıntılara rağmen hâlâ birinci parti olmanın avantajını kullanmak istiyor. İhtimaldir ki, en fazla milletvekili çıkaran parti olacaklar. Gerçekten de AKP’nin MHP mecburiyeti, Meclis aritmetiğinde değil, Cumhurbaşkanlığı seçiminde.

Meclis üstünlüğü bu planla elde edilecek, Cumhurbaşkanlığı ise hâlâ güçlü Erdoğan ismi ve dışarıdan MHP desteği ile kazanılmaya çalışılacak. Fena plan değil.

Geriye tek soru kalıyor: Seçim ne zaman olacak? Bağımsız bir MHP erken seçim durumunda barajı geçebilecek mi?

Buna gelişmelere ve yeni anket sonuçlarına göre karar vereceklerdir. Bahçeli’nin beklentisi AKP’den kopan küskünlerle barajı geçeceği yönünde olsa gerek ki, mevcut seçim yasasıyla bir erken seçim riskini alıyor. Eğer şartlar, seçimi, yasa değişikliği sonrasında yapmaya sevk ederse de, o zaman da %7 barajını rahat geçeceğini düşünüyor olsa gerek. “

★★★

Ulu Tanrı,  tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.