Ahmet Takan
6 Ağustos 2020

Erdoğan’ın ricası üzerinden bu iş olur mu?


Tam da  CHP’den kopma hazırlıkları yapan Muharrem İnce’ye dikkat kesilmişken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den, İYİ Parti lideri Meral Akşener’e “eve dön” çağrısı geldi. Çarşı pazar iyice karıştı… Bahçeli, Akşener’in Ayasofya’da mescid namazı kılmasından çok mu etkilenmişti?.. Sanmıyorum… Bahçeli, yıllarca MHP’de birlikte çalıştığı Akşener’in 5 vakit namazında niyazında olduğunu bilmiyor mu?.. Üstelik, “Ayasofya’yı siyasete karıştırmayın” diye çağrı yapan Meral Akşener’in ta kendisi değil mi?.. Peki, Bahçeli’nin  Meral Akşener’e “eve dön” manşetiyle yaptığı yazılı açıklama ne manaya geliyor?..

Her satırını çok dikkatle okumak lazım. Kestirmeden söyleyeyim; üzerinde çok iyi çalışılmış bir metin!.. Buram buram saray kokuyor. Bana öyle geliyor ki, Devlet Bahçeli, Tayyip Erdoğan’ın bir ricasını daha kıramamış!..

“Zillet İttifakı” diyeceksin… PKK  işbirlikçiliğiyle suçlayacaksın… “FETÖ’cüler” diye bas bas bağıracaksın… “FETÖ’nün kraliçesi” diyeceksin… “İpsizler” diye hakaret edeceksin… Bir hanımefendinin namusuna dil uzatamaya varacak kadar şirazeden çıkacaksın… Sonra “eve dön”… Öyle mi?..

Sarayın, milliyetçi muhafazakâr mahalleye yönelik oyunlarını çok dikkatle takip etmek lazım. Millet İttifakını yıkma çalışmalarında İYİ Parti üzerine kurgulanan HDP/PKK işbirlikçisi tezgahı tutmadı. FETÖ’cülük suçlamalarına kargalar bile güldü. Yaptırdıkları gizli anketlerde kendi tabanlarının bile bu numaraları yemediğini gayet net bir şekilde gördüler. Döndüler Ayasofya’ya… Kılıç kuşandılar… Bir taşla 5-10 kuş vurmanın peşine düştüler… Milliyetçi muhafazakar tabanı kendi etraflarında konsolide edebilmek için bastılar düğmeye… Kendilerinden kopan Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu zokayı yuttu. Meral Akşener oyuna gelmedi… Taktik değiştirdiler!..

Şimdi, siyasi kulislerde “ev” kavramı üzerinde derin tartışmalar yaşanıyor. Bahçeli, ”ev”  diyerek nereyi adres gösterdi?.. Akşener’in ayrıldığı MHP mi?.. CHP/HDP ittifakının parçası olmakla suçlandığı Millet İttifakı’nın koparak gelmesi istenen Cumhur İttifakı mı?.. Yoksa, siyaseti bırakarak oturması gerektiği düşünülen İstanbul’daki ikametgahı mı?.. Devlet Bahçeli’nin hiçbir zaman hazırlıksız konuşmayacağını çok iyi bilenler her ihtimali en ince ayrıntısına kadar değerlendiriyorlar. Üzerinde en çok durulan şık, “Cumhur İttifakı’na yönelik bir davet olduğu” yönünde. Bugünkü siyasi gerçeklere bakıldığında, saray ittifakının içerde ve dışarıda yaşadığı sıkışıklığa, ekonomideki krizin önüne Ayasofya’nın bile geçemediği dikkate alındığında buna hak vermemek de elde değil. Yakın geçmişte, daha İYİ Parti kurulmadan önce, Devlet Bahçeli kaç kez MHP’den kopan gidenlere “eve dön “ çağrısı yapmış ve buna kananların siyaseten hayatı nasıl son bulmuştu?.. Hafızalarda tazeliğini hala koruyor!..

Bir ihtimal daha var; “Acaba Bahçeli MHP’de koltuğunu kendisinden sonra Meral Akşener’e mi bırakacak?” diye seslendirilen… Ben, buna, imkansız gözüyle bakanlardanım. Çünkü, MHP’de genel başkan seçiminin Ülkücü iradeye bırakılmadığı ve zorla elinden alındığı acı bir gerçek!.. Devlet Bahçeli -iyi niyetli olduğunu varsaysak da- buna tek başına karar veremez.

İYİ Parti, “eve dön” çağrısına nasıl bakıyor?.. Sözcülerden gelen tepkili açıklamalar basına yansıdı. Şu satırların kaleme alındığı saate kadar Meral Akşener herhangi bir açıklama yapmamıştı. Akşener, çağrıyı ne kadar ciddiye alır?.. Bekleyip göreceğiz ama Bahçeli’nin açıklaması önceki gün medyaya düşer düşmez İYİ Partililer arasında yoğun bir mesaj trafiği yaşandı.  Geçmişte Bahçeli’nin  yaptığı çağrılar üzere Şerif Cihan’ın çizdiği karikatür elden ele dolaştı.

Geçmişte Devlet Bahçeli ile çok yakın çalışan- siyasette Devlet Bahçeli uzmanı diyebileceğim-  eski vali, İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik ile konuştum. Çelik, “Biz zaten evimizdeyiz. Eski bir evden bahsediliyorsa o artık yok, enkaz oldu. Evdeki eşyaları saraya koydular. Biz evimizdeyiz” dedi.  Çelik’e, “Bahçeli ‘eve dön’ çağrısını neden yaptı” diye sordum. Verdiği cevap;

“İktidarı kurtarmak için yapıyor. Ciddi oy düşüşleri var. Bu 40’lardan da aşağı olabilir. Bir de ciddi oranda kararsız seçmen var. Bu kararsız kitle yeni partilere daha yakın durur. Başta İYİ Parti ve diğer partiler çekici gelebilir. Pax AKP düzeni kurmaya çalışıyorlar. Bu düzen sadece siyasi iktidarı ele geçirmekle sınırlı değil. Her alanda, toplumsal dinamiklerin tüm denklemlerinde kendi adamlarını tutabilmek için uğraşıyorlar. Ancak, total iktidar sarsılıyor. Siyasal çalışmanın içerisindeler. Başka manivelaları devreye sokmaya çalışıyorlar. Muharrem İnce gibi… Bize yönelttikleri suçlamaların hepsi boşa çıktı. ‘Gel’ dedikleri yer eğer MHP ise bırakın evi orada toprak bile kalmadı.”

Ortada, girdiği ilk seçimde yüzde 10 oy ile parlamentoda yerini almış ve rüştünü ispatlamış bir siyasi parti var. Kurumsallaşma yolunda hızla ilerliyor. Ağustos sonunda il kongreleri tamamlanacak. Büyük bir ihtimalle Eylül ayında kurultayını yapacak.

Ankara’da yeni denklemlerin formülleri üzerinde deriin çalışmalar yapılıyor. Şu satırı sakın ola sağa sola çekmeyin!.. Tanıdığım Meral Akşener’in gizli kapaklı ajandası yoktur. Akşener, tek bir denklemi bilir ve tanır; ülkenin bölünmez bütünlüğü…

– Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Erdoğan’ın ricası üzerinden bu iş olur mu?
Ahmet Takan