Barış Yarkadaş
4 Mayıs 2022

Ekrem İmamoğlu’nun mitingindeki o resim…


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun Rize, Artvin ve Trabzon’u kapsayan Karadeniz turu, medyanın olduğu kadar halkın da yakın takibinde… AKP’nin 20 yıllık iktidarından yorulan – bıkan kim varsa, Recep Tayyip Erdoğan’ı sandıkta yenebileceğini düşündüğü isimlerin her hareketini izliyor, değerlendiriyor ve bir umut arıyor. Kuşkusuz ki; Ekrem İmamoğlu da o isimlerden biri… Tıpkı Mansur Yavaş gibi… Halk, CHP’nin başarılı iki belediye başkanından ‘’daha cesur olmaları’’ ve ‘’ellerini taşın altına koymaları’’nı istiyor.

HALKIN ÇAĞRISI

Bu tespitin gerçekliğini, İmamoğlu’nun Rize’ye gerçekleştirdiği ziyarette de gördük. Videolara yansıyan görüntülere göre, Rizeliler İmamoğlu’nun yanına geliyor ve “Cesur davran, adaylığını koy’’ diyordu. İmamoğlu ise bu taleplere yanıt vermek yerine, gülümsemekle yetiniyordu.

Rizelilerin ‘adaylık’ derken kast ettiği cumhurbaşkanlığı idi……

Üstelik bu talepler hem Erdoğan’ın memleketinde hem de bir bakıma Erdoğan’ın ‘gölgesinde’ dillendiriliyordu. ‘Gölgesinde’ dememin sebebi ise Rize’nin merkezindeki miting alanının karşısına boydan boya asılmış ve bir apartmanın duvarını kaplamış olan Erdoğan’ın resmiydi. Cumhurbaşkanlığı forsu ile çerçevelenmiş resim, İmamoğlu’nun da göreceği bir alanda duruyordu.

Keza Rize Çayeli’ndeki resim ise alana daha hakim bir yere asılmıştı: İmamoğlu’nun konuşma yapacağı otobüsün bulunduğu noktanın tam üstüne… İmamoğlu’nu dinlemek isteyenler, ister istemez Erdoğan’ın resmini de görüyorlardı.

İMAMOĞLU SİNYAL VERMESE DE…

Bu iki resim şu an için ‘temsili’ bir durumu ifade ediyor. Ancak geleceğin de işaretini veriyor……

Emin olun ki; bu fotoğraf karelerinde tesadüfen de olsa yan yana gelen iki siyasetçi, önümüzdeki günlerde sık sık karşı karşıya gelecekler. Siyasi gelişmeler, AKP’nin siyaset mühendisliği çabaları ve İmamoğlu’nu görevden almaya çalışmak istemeleri, CHP’li İmamoğlu ile AKP’li Erdoğan’ı rakip haline getirecek.

İmamoğlu, ‘parti terbiyesi’ gereği her ne kadar cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda net bir mesaj veremese de iradesi dışında yaşanacak olan gelişmeler, İmamoğlu’nu ister istemez adaylık yarışına sokacak. AKP İmamoğlu’nu bitirmeye çalışırken, attıkları her adım karşılarına daha güçlü bir profilin çıkmasına sebep olacak.

Yeter ki; İmamoğlu stratejik bir hata yapmasın…

Biraz da kitaplardan söz edelim…

Ekonomideki gidişat onlarca yayınevini vurdu. Kültür sanat dünyasının en önemli yayınevleri bile artık kitap çıkaramaz hale geldi. Böyle bir ortamda, hala kitap yayımlayan ve okura ulaşmaya çalışan yayınevlerinin çabası takdire şayan doğrusu……

Ben de bu yüzden yayınevlerine katkı verebilmek adına elime ulaşan çok sayıda kitaptan bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.

SINIR’DAN MASUMİYET İSTASYONU’NA…

Bu kitaplardan biri Melodi Baç’ın yazdığı SINIR adlı roman… Melodi Baç, kitabının girişinde, “İmkansızı başarmanın yolu sınırları zorlamaktır” diyor.

Diğer bir kitap ise Sözcü Yazarı dostumuz Deniz Zeyrek’ten……

Deniz, memleketimiz Kars’a dair anıları ve izlenimlerini Masumiyet İstasyonu’nda bir araya getirmiş.

Sözcü yazarlarından meslek büyüğümüz sevgili Rahmi Turan da yoğun mesaisine rağmen “Siyasi Fıkralar’’ adlı yeni bir kitap yayımladı. Turan’ın kitaplaştırdığı fıkraları okurken hem gülecek hem de düşüneceksiniz.

DENİZ GEZMİŞ’TEN MAHİR ÇAYAN’A…

Yazar Hakan Yaman, farklı bir roman türü ile okurun karşısına çıkmış. ‘’Hüzzam’ın Uçma İhtimali’’ adlı kitap Turan Emeksiz’den Mahir Çayan’a, Deniz Gezmiş’ten Talat Aydemir’e dek onlarca siyasetçiye dokunuyor……

Bir roman da Ahmet Çevik’ten……

Çevik, ‘Son Cephe’ adlı kurgusal romanında, İstiklal Savaşı’nın ilk ve son cephesi olan Musul vilayetinde yaşanan mücadeleyi anlatıyor.

Son kitabımız ise Fatma Yavuz’un……

Bir Aforoz’un Öyküsü adlı kitap Fatma Yavuz’un Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki görevinden atılması ve sonrasında yaşanan trajikomik gelişmeleri anlatıyor.

Kemalyeri’ni unutmayalım

Bunca kitaptan söz ettikten sonra ‘’hiçbir ticari kaygısı olmayan’’ Kemalyeri’nden bahsetmezsek olmaz……

Gürkan Hacır’ın yönetiminde yayımlanan Kemalyeri’nin 9. sayısı da tüm maddi olanaksızlıklara rağmen okura ulaşmayı başardı.

Derginin bu sayısında, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Prof. Barış Doster, Yazar Aydın Keleşoğlu, TBMM eski Başkanı Uluç Gürkan, Akademisyen Elfin Tataroğlu ve Emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu’nun yazıları yer alıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bakış açısını yeni nesillere taşımayı amaç edinen Kemalyeri’ne abone olarak katkı sunabilirsiniz.

Kemalyeri: 0212 936 02 32

 

Yazarlar

Ekrem İmamoğlu’nun mitingindeki o resim…
Barış Yarkadaş