Ahmet Takan
5 Ağustos 2020

Döviz, rejim mi değiştirdi!..


Bol Kovidli bayram rehavetinden çıktık!..

Alice harikalar diyarında dün sabah Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Pek, parayla pulla işim olmaz ama yine de meraktan bayram tatili sonrası ilk günde döviz ve altın rakamları ne olmuş diye sanal alemde şöyle bir gezindim…

Alice harikalar diyarında:

Enflasyon, Haziran ayında yıllık bazda yüzde 12.62, aylık bazda yüzde 1.13 olarak, Temmuz ayında ise yıllık bazda yüzde 11.51, aylık bazda ise yüzde 0.58 olarak açıklandı.  Enflasyon düşüşte!..

Döviz ve altın rakamlarına ise siz anlık olarak bakın. Ben hızına yetişemeyeceğimden buraya yazamam. Yazmaya kalksam da siz satırları okurken çok eski kalacağından benimle ince ince kafa yaparsınız.

Alice harikalar diyarında:

Tam kafalarına göre imamı da TÜİK’de buldular!..

Daha önceki pek çok köşe yazımızda TÜİK gerçeklerini faş etmiştim. TÜİK üzerinden döndürülen fırıldakları artık sağır sultan bile biliyor. Ne yazık ki; devletin en saygın kurumlarından biri babalarının bakkal dükkanı haline geldi. Bölge müdürlerinin, daire başkanlarının çoğu vekaleten koltukta oturuyor. Rakamların korkusu ile inim inim inliyorlar. Hoş, diyeceksiniz ki, “Zaten o vekaleten makamlarda da  kafalarına göre imam misali şahısları bulmuşlardır”. Eh, o da doğru!..

Bir yerlerden bölge bölge iş yeri aramaları yapılıyor. Fiyatlar geçici olarak düşürülüyor. Anketörlere e-posta ile talimatlar verilip fiyat derlemeye gönderiliyorlar. Sonra…

Alice harikalar diyarından pembe tablolar… Rakamların, tabloların deriin derin değerlendirilmesi ekonomistlerin işi. Beni hayrete düşüren şeylerden biri de bazı illerimizde eksi enflasyon rakamlarının çıkması. TÜİK’ deki kaynaklarımdan aldığım son bilgiler, işsizlik rakamlarının belirlenmesi ile ilgili kriterler için de yeni proceler üzerinde çalışılıyormuş. Taslak halinde olduğu ve henüz kesinleşmediği için kaleme almayı doğru bulmadım. Alice harikalar diyarında işsizlik rakamları tepe taklak gittiğinde zaten anlayacaksınız Hanya’yı Gonya’yı!..

Hayatın gerçekleri ile devam edelim…

Markete daha girişte “Selamünaleyküm” dediğinizde yazar kasadan 200-250 liralık cır cır kasa fişi sesi geliyor. İşi biraz daha uzun tutar etrafa hal hatır sormaya kalkarsanız en az 500’lük oluveriyorsunuz… Bir de üstüne üstlük eve varınca hatundan “Neden pişirecek bir şeyler almadın” diye esaslı bir fırça yiyorsunuz.

Alice harikalar diyarında:

İşlerin ne kadar yolunda gittiğine (!) dair yazımı kaleme almaya hazırlanırken, telefonum çaldı. Arayan başkentte yaşamını sürdürmeye çalışan emekli bir dostumdu. “Biliyor musun bu sabah başıma ne geldi” diye söze başladı. Emekli maaşı ile Bodrum’a gidip lahmacun yiyemeyeceğini, tatile çıkma ihtimali hiç olmadığı için plajda Kovid kapmayacağını bildiğimden çok telaşlandım. “Ne oldu?” dedim. Bir dokundum bin ah işittim.

Dostumun yurtdışında çalışan bir evladı var. Ailesine bayramda sıkışmışlardır, elleri rahatlasın diye bin dolar göndermiş. Bizimkisi sabah hemen havalenin geldiği kamu bankasının yolunu tutmuş. Sıramatikten sırasını almış. Beklemiş. Sıra kendisine geldiğinde sürpriiz!..

-“Efendim bin dolarınızı çekemezsiniz”

-“Neden”

-İzah edeyim. Zaten 972 dolarınızı çekebilirsiniz. 28 dolar komisyona gidiyor”

-“Peki o zaman ben 950 dolar çekeyim”

-“Onu da çekemezsiniz”

-“Allah Allah!.. Neden?”

-“Talimat var efendim. Yurt dışından gelen dövizler 30 gün ödenmiyor”

-“Peki ne yapacağız şimdi?”

-“İsterseniz biz size 950 dolar karşılığı Türk Lirasını verelim”

-“Olur mu efendim. Bankadaki döviz fiyatı ile serbest piyasa çok farklı. Ben şimdi sizin dediğiniz Türk Lirasını alsam, aynı miktarda doları serbest piyasadan alamam ki… Bu haksızlık !”

-“ Ne yapalım efendim. Talimatlar bu yönde”..

Dostumun kamu bankasındaki macerasının geri kalan kısmını aile sırrına girdiği için kaleme alamıyorum!..

Dostum, telefonda bana soruyordu:

“Sen gazetecisin bilirsin… Türkiye’de serbest kur rejimi bitti mi?. Çifte kur rejimi mi başladı?.. Nereye geldik?.. Korkunç bir şey!.. ’Bin doları veremem” demek ne demek?. Neler oluyor? Nereye gidiyoruz?.. ”

Dostuma, en kısa zamanda eli kılıçlı Diyanet İşleri Başkanı kılıklı adama ne olup bittiğini soracağıma ve cevaplarını da kendisine söyleyeceğime söz verip telefonu kapattım… Bir de, kendisine bugün ve yarın sürekli A Haber’i izlemesini tavsiye ettim!..

Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Döviz, rejim mi değiştirdi!..
Ahmet Takan