Ulu önder Mustafa Kemal Atatürkün vefatının 85'inci yılında 7'den 70'e Türkiyenin birçok yerinden vatandaşlar Dolmabahçe Sarayına akın etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren saraya gelenler, Atatürkün hayata gözlerini yumduğu odasına karanfil bıraktı. Çocuklar, gençler, yaşlılar, binlerce kişi saatler 09.05'i gösterdiğinde çalan sirenle birlikte saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu. Gelenler arasında gözyaşlarını tutamayanlar da oldu.  

Türk Deniz Kuvvetleri'nin Barbaros sınıfı fırkateynlerinden TCG Salihreis ve beraberindeki tekneler de Dolmabahçe Sarayı önünde durdu.  

ÇOCUKLARIMIZA DA ONA OLAN SEVGİMİZİ HER ZAMAN GÖSTERECEĞİZ 

73 yaşındaki Melahat Aydın, Hala daha özlemle anıyoruz. Saatlerce de dursak onu ziyaret etmeden gitmeyeceğizö dedi. Çocuklarıyla beraber Dolmabahçe Sarayına gelen Sefer Turan da, Sabahın köründe bugün için kalktık geldik çünkü dünyanın en büyük, gelmiş geçmiş, yaşamış ve hiçbir zaman da ölmeyecek, sonsuza kadar yaşayacak olan en büyük liderine sahibiz. Muhammed Mustafadan ve Mustafa Kemalin yolundan ayrılmamalıyız. Çocuklarımıza da ona olan sevgimizi her zaman öğreteceğiz, göstereceğiz" ifadelerini kullandı. 

OLMASAYDI, BELKİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DE OLMAYACAKTI 

Fatma Yazıcı da, Çok duygu yüklüyüm. Atamızı anmaya geldik. Ne mutlu bu günleri gördüğümüze. Bundan sonra da devam ettireceğiz. Atamızı unutmayacağız, unutturmayacağız. Kalbimizde yaşıyor zaten. Olmasaydı belki bizler de olmayacaktık. Belki Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktıö dedi. 10 yaşındaki Miray Doğan da, Sabahın erken saatinde geldim ama çok özledik Atatürkü. Saygı ve özlemle anıyoruz. Ben bütün görevlerimi yerine getirmeye çalışıyorum" dedi.

(DHA)