Günümüzde yaygın bir sorun olan ve sosyal ilişkileri olumsuz etkileyen depresyon cinsel yaşamı da temelinden sarsıyor. Kadında da erkekte de cinsel isteksizliğe neden oluyor.

Acaba bu süreçte neler yapabilirim?

SORU:

35 yaşında evli bir kadınım. 1,5 yıldır depresyondayım, ağır ilaçlar kullanıyo­rum. Eşimle herhangi bir cinsel yaşantı­mız kalmadı. Çünkü hiç isteğim yok. Bu süreçte ne yapabilirim? M.F./Trabzon

CEVAP:

Karamsar düşünceler, hiçbir şeyden zevk almama, derin bir mutsuzluk ve umutsuz­luk şeklinde kendini gösteren duygu durum bozukluğuna depresyon denir. Depresyon için kullanılan ilaçlar cinsel isteksizliği artırabilir. Cinselliği iki şekilde olumsuz etkiler. Depresyon ve bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar duygusal ve fiziksel olarak cinsel tepkileri bozar. Cinsel isteksizlik ya da uyarılma güçlüğü en sık görülen sonuçtur. Bu konuda doktorunuzla konuşarak bu konuda yan etkisi daha az bir ilaç vermesini isteye­bilirsiniz. Ancak çoğu zaman ilaç tedavisi tek başına yeterli olmaz, buna ek olarak psikote­rapi de alınması gerekir. Sizin durumunuzda önce depresyonu tedavi ettirmeniz kendinizi iyi hissetmeye başladığınızda cinsel terapi almanız uygun olur. Cinsel isteği fazla etkile­meyen ilaçlarla cinsel terapinin birlikte uy­gulanması, dışa dönüklüğün teşvik edilmesi, beklentisiz sevişme gibi bazı küçük adımlar depresyondan çıkmaya da yardımcı olabilir.

Neden böyle bir sorun yaşıyorum?

SORU:

4 yıldır evli bir kadınım. İlişki sırasonda zevk alıyorum ama orgazmı yaşayamıyorum. Bu beni gergin ve sinirli yapıyor. Eşim çok çabuk boşalıyor, ön sevişmeyi kısa tutuyor. Sebebi bunlar olabilir mi? U.D./İzmir

CEVAP:

Kadın orgazmı, erkek orgazmının aksine ruh­sal faktörlerin doğrudan etkili olduğu karma­şık bir süreçtir. Erkek gibi kendiliğinden olan bir durum değil, isteyerek ve çaba gösterilerek yaşanan bir duygu durumudur. Kadınlarda or­gazma engel olan birçok durum vardır. Bunlar arasında en fazla bilinenler, negatif cinsellik algısı, kendi bedenini çekici ve güzel bulmama, hamile kalma korkusu, kontrolü kaybetme endişesi, çocukluk travmaları, eşin sabırsız olması ya da erken boşalması, mahremiyet eksikliği gibi kaygı yaratan bir durumun olma­sıdır. Sizin de belirttiğiniz gibi sorunun nedeni eşinizde bir erken boşalma sorunu olması ve ön sevişmeyi kısa tutması olabilir. Organik nedenlere bağlı olmayan orgazm sorunla­rında çoğu zaman yeterince uzun sevişme ve erotik bir ortam yaratma yeterli olabilir. Ayrıca orgazmı hedef olmaktan çıkarmak da orgazmı kolaylaştıran bir durumdur.