Seyran Ataklı
26 Temmuz 2020

Çocuklarınızın gözünde nasıl bir annesiniz?


Bir doğum haritası karmik anlamda insan ruhunun kimliğini gösterir. Ve bu ruh kimliğinin göstergesi Ay burcumuzdur. Öyle derin bir konudur ki, kişinin iç dünyasından başlayarak, evinde nasıl bir atmosferin dolaştığını, nasıl bir aileye sahip olduğunu, büyüdüğü ortamı, bireysel ihtiyaçlarını sembolize eder. Karmada dönmüş Güneş’tir.

Konuya daha vurucu bir başlıkla yaklaşacak olursak “Kapalı kapılar ardındaki gizli dünyamızdır.” Nokta! Tabii bu noktada altını çizmemiz gereken en önemli husus “Anne- çocuk ilişkisi” derken yavan bir terimden bahsetmemekle birlikte, anneyle çocuğun kurduğu ilişkinin aynasıdır.

0-3 yaş arası Ay burcu daha da önem taşır. Bir çocuk Güneş yani ego gelişmediği için Ay’la yani duygusal hareketleriyle davranışlarını gösterir. Ebeveynlerin özellikle öğrenmesi ve ona göre davranması ilişki gelişimi açısından büyük yarar sağlayacaktır. 20’li yaşlara gelesiye kadar da çocuk özellikle anneyle iletişimi bu yolla kurar.

Kişinin kendini tanıyıp bilmesi bir yere kadardır. Bir anne kendini çocuğu yoluyla da tanır, fark eder, geliştirir. Şimdi burayı biraz daha kalın kalemle belirtmekte fayda var. Ey anneler! Burada sizin gerçekte nasıl bir anne olduğunuz, kendinizi nasıl tanımladığınız önemli değildir, çocuğunuzun sizi nasıl gördüğü önemlidir. Birden fazla çocuğunuz varsa onların Ay burçları birbirinden farklı olabilir. Bu iki ayrı ruha sahip olan çocuğunuzun anneyi nasıl gördüğü ve anlamlandırdığı farkı fark etmeniz gerekmektedir. Çünkü yaşam değişir, zaman geçer, şartlarınız da değişir. Dolayısıyla çocuğun annesini nasıl algıladığı Ay burcuyla beraber ortaya çıkar. Sonucunda da anne algısı bir çocuğun tüm ilişkilerine ve bağlanma modeline göstergelik edecektir. Haritada Ay’ın olumsuz yerleşimi ve sert açıları kişinin annesiyle ilişkisinde sıkıntılara yol açacaktır. Ay burcunun hangi evde yer aldığı ayrıca önem taşır.

Ay Yengeç burcunun temsilcisidir. Dolayısıyla burada rahattır. Boğa burcunda yücelir, Akrep burcunda zararlıdır. Oğlak burcunda ise düşer. Venüs, Plüto, Satürn, Neptün’le açıları önemlidir. Sert açılarda anlaşmazlıklar, bazı travmalar söz konusu olabilir. Bu disiplinli, kuralcı, fazla sorumluluk yükleyen, hiçbir şeyi beğenmeyen bir anneyi anlatabilir. Bu durumda anne ve çocuğun derin bir bağ kurması çok zordur. Ay- Mars sert açılarında çok kavga eden, anlaşması çok zor olan ilişki durumlarına evrilebilir.  6, 8, 12. evlerdeki Ay’ın yerleşimi risk taşır. Kaybedilmiş, annenin zor şartlarda hayatını idame ettirdiğini, yoksunluklarının fazla olduğunu bizlere anlatabilir.

Dolayısıyla özellikle 0-3 yaş arasındaki çocukların Ay burcuna bakarsak nasıl duygusal iletişim kurduğunu ve kurmamız gerektiğini daha iyi anlayabiliriz. Yinelemek gerekirse amaç, karakterinden, kişilik özelliklerinden çok duygusal ihtiyaçları ve anneyle olan iletişimini öne çıkarmaktır.

Kuşkusuz her doğum haritası kendine has ve özeldir. Ve elbette bir bütün olarak ele alınmalıdır. Burada kısaca anne adaylarına ve annelere küçük anekdotlar var.

Tüm annelere kucak dolusu sevgiyle…

KOÇ: Atak, girişimci, sporu seven çocuklar olurlar. Oyunlar oynamalı, hareket içeren, enerjilerini harcayabilecekleri aktivitelere yöneltmek gerekir. Harcayamazsa hırçınlaşır. Bir anda ağlamaya başlayabilir. Hiperaktiftir. Özgürlüğüne düşkünlerdir. Cesaretlidir. Duygularını bastırmaz. İsyankardır. Anneyi mücadele edeceği rakip olarak görebilir. Kız çocuklarında bu biraz daha öfke şeklinde çalışabilir. Öyle ki, anne baba ilişkisine bile müdahale edebilir. Anneyi bir kardeşle paylaşmak istemeyebilir. Annesini erkeksi bir anne olarak tanımlar. Her daim ilgisini çekmek ister. Ortak zevkleri önemlidir. Anne- erkek çocuk ilişkisi burada daha güçlü olabilir.

BOĞA: Güven duygusu çocuğunuz için en önemli husustur. Verdiğiniz sözleri tutmanız ilişkinizde temel belirleyici noktadır. Kararlarınızın değişmez olduğunu bilmek ister. Anneyle güzel anlaşır. Sevgisine doyar. Sakin bir anneye ihtiyaç duyar. Anneyi kaybetmekten korkar. Yemek yemeyi çok sever. İştahlıdır. Ortamının, odasının, güvenli ortamlarının değişmesinden hoşlanmaz. Kendi alanını, oyuncaklarını paylaşmak istemeyebilir. Mekân değişimleri üzerinde huzursuzluk yaratır. Çocuğunuzu doğaya çıkartın. Toprakla haşır neşir olmak, yürümek, çiçek ekmek gibi aktiviteler yaratın.

İKİZLER: Küçük yaşlardan itibaren özgürlüğüne düşkündür. Zekidir. Hazırcevaptır. İki işi birden aynı anda yapabilir. Çabuk öğrenir, çok konuşur. Sözel, duygusal iletişime önem verir. Meraklıdır. Birçok şeyi sorar, öğrenmek ister. Hiç bıkmadan sorduğu sorulara cevap vermeniz, sabırlı olmanız gerekmektedir. Ruh hali çabuk değişir. Etrafını çok iyi gözlemler. Erken yaşlardan itibaren ebeveynlerini kandırma yoluna gidebilir. Bir şeyleri anneden hep saklama güdüsü vardır. Gezmeyi çok severler. Yaramaz çocuklardır. Arkadaşlık ilişkilerine çok önem verirler.

YENGEÇ: Anneye çok düşkündür ve sahiplenir. Duygusal, hassas çocuklardır. Sakindir. Geniş bir aileye sahip olmak ister. Evlerini çok severler. Sorumluluk duygusu erken gelişir. Mutfakta vakit geçirmeye, pişirmeye, yemeye bayılır. Dokunarak, sarılarak sevgisini ifade etmek ister. Ebeveyn anlaşmazlığı olan bir evde büyüdülerse istisnasız ileriki yaşlarda tüm ilişkileri etkilenecektir. Yuvanızda huzuru sağlamanız, çocuğunuz için çok önemlidir. Duygu dünyasında yaşadıklarını içe atar ve paylaşmak istemeyebilir. Korumacıdır. Bağımlılık geliştirmeden kendi yolunda yürümesine destek olunmalıdır.

ASLAN: Lider çocuklardır. Her daim dikkat çekmek, alkışlanmak ister. Süslü, allı, pullu giyinmeye bayılırlar. Ebeveynlerin en kıymetlisi olmak ister, ilgi beklerler. Sahne sanatları, tiyatro, drama gibi etkinlikler ruhlarına iyi gelir. Rol yetileri gelişmiştir. Anneyi yönetmek ve her dediğini yaptırmak ister. Gururludur. Pohpohlanmayı severler. Burada ince nokta pohpohlarken ayarın kaçmamasıdır. “En iyiyim” duygusu ileriki yaşlarda hayal kırıklığına uğratabilir. Duygularını, isteklerini rahatça dile getirir. Motive etmeniz Ay Aslan çocukları için önemlidir.

BAŞAK: Mükemmeliyetçi bir anne ve mükemmel olmak isteyen bir çocuğu anlatır. Özellikle kız çocuklarının anneyle aynı dili konuşması zordur. Hassas, duygularını içinde yaşayan çocuklardır. Zekidir. Sorumluluk duyguları gelişmiştir ve görevlerini, ödevlerini sizi yormadan yerine getirir. Annenin kontrol duygusundan çoğunlukla bunalır. Burada annenin eleştiri dozuna çok dikkat etmesi gerekmektedir. İç dünyalarında huzursuz çocuklardır. Kaybetme korkuları fazladır. Anneyi zayıf, endişeli, takıntılı olarak nitelendirir, eleştirir ve gerekli özen gösterilmezse ilişkilerinde kuruntulu ve memnuniyetsizlikler yaşaması kaçınılmazdır.

TERAZİ: Dengeli, sakin, mutlu, kibar çocuklardır. Güzel olan her şeye ve güzelliğe çok önem verir. Süslüdür. Anne- baba arasındaki ilişki büyük önem taşır. Onlarla paylaşmak ve zaman geçirmek ister. Huzurlu bir yuvada kendini mutlu ve dengeli hisseder. Babasına çok düşkündür ve ondan beslenmek ister. İlerideki ilişkilerinde baba figürü önem taşır. Sevgi doludur. Sevilme ihtiyacı fazladır. Sosyal, uyumlu çocuklardır. Yalnız kalmayı sevmezler. Rahatlarına düşkün, tembelliğe meyilleri vardır. Moda, kozmetik sektöründe çok başarılı olur.

AKREP: Sezgileri yüksektir. Yasak olan şeylere doğru çekilir. Duyguları gizlidir. Büyüdükçe hayata karşı hırsları artabilir. Çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfedin ve oraya yönlendirin. Kendi isteklerinizi ona kabul ettirmeye çalışmayın. Geniş öğrenme merakını köreltmeyin. Ay Akrep çocuğu annesini baskıcı ve kontrolcü olarak tanımlar. Aralarında her daim soğuk savaş vardır. Anne hakimiyet kurmak isterken çocukla aralarına duvarlar örebilir. Özgürlük alanının kısıtlanmasını istemez. Tıp, bilim konuları onlar için çok uygundur.

YAY: Öğrenmeye meraklı, konuşkan, hareketli çocuklardır. Kalabalıkları sever, arkadaşa ihtiyaç duyar ve herkesle rahatça anlaşır. Dışarıdaki dünyayı keşfetmek ister. Anneyi yargılayıcı olarak görür ve dengesiz olarak nitelendirebilir. Erken yaşlarda evinden uzaklaşmak ister. Bağımsızlıklarına önem verirler. Hiçbir şeyi takmayan, coşkulu enerjilerinin altında sevgi ihtiyacı çok yüksektir. Ay Yay çocuğunuzun duygu eksikliklerine dikkat edin. İkili ilişkilerinde ileriki yaşlarında mutsuzluk yaşamaması için sevginizi hissettirin ve üzerinde fazlaca tahakküm kurmayın.

OĞLAK: Doğuştan yetenekli ve alanlarında başarılıdır. Erken yaşlarda bile sorumluluk sahibidir. Duygularını içe atmaya ve bastırmaya meyledebilir. Anneyle kurduğu bağda sevgiyi hissetmelidir ve şefkatle büyütülmelidir. Kendisinden yaşça büyük kişilerin yanında hiç rahatsızlık hissetmez ve onlarla çok güzel iletişim kurarlar. Her şeyi bilen büyümüş de küçülmüş gibi bir havaları vardır. Ebeveynlerinden destek görmek isterler. Anne otoriterdir, hedeflerine akılcı bir şekilde yönlendirir. Anne çocuğunu serbest bırakmayı öğrenmelidir.

KOVA: Özgürlüğüne düşkün çocuklardır. Bireyselliğe ve bağımsızlığa ihtiyaç duyar. Baskılandıklarında çok mutsuz olurlar. Özel alanlarına saygı ister. Anneyle yakın arkadaş gibi olamaz, resmidir. Anne baskın, kontrolcü bir otorite figürü gibidir. Aralarında mesafe kaçınılmazdır. Aralarında bir özgürlük savaşı vardır. Ay Kova olan kız çocuğunun anneyle ilişkisi blokajlı olurken, erkek çocuktaysa bu isyankâr bir enerjiye bürünebilir. Merhametli, akıllı, özgün çocuklardır. Farklı olduklarını her zaman hissetmek ve övülmek isterler.

BALIK: Duygusal, hassas çocuklardır. Sezgileri çok yüksektir. Yuvalarındaki huzursuzluğu bir sünger gibi emer. Anneyi zayıf ve kendini kurban etmiş olarak nitelendirebilir. Annenin hayatı zor geçmiş olabilir, ama yaşanılan hayal kırıklıkları çocukla paylaşılmamalıdır. Anlaşamayan ebeveyn figürleri ileriki yaşlarındaki ilişkilerinde büyük rol oynar. Ve aşırı bağımlılık geliştirebilir. Güçlü bir anneye, yönlendirilmeye ihtiyaç duyar. Hassasiyetinden dolayı istemediği durumlara karşı “Hayır” diyebilmeyi öğretmeniz gerekmektedir.

Yazarlar

Çocuklarınızın gözünde nasıl bir annesiniz?
Seyran Ataklı