Cinsel ilişkide her daim büyük bir cinsel haz ve orgazm beklentisi içinde olmak çok yanlıştır. Çünkü hayal kırıklığından başka bir sonuç doğurmaz.

Niye hep sorun yaşıyorum?

SORU: 32 yaşındayım, 3 yıldır evli bir kadınım. Cinsellik yaşamayı seviyorum, bunun için önceden hazırlık yapıp eşimi bekliyorum ama orgazm olmadığım için her seferinde hayal kırıklığı yaşıyorum. Neden böyle oluyor? G.D./ İstanbul

CEVAP: Doyumlu bir cinsel yaşam fiziksel ve ruhsal sağlığın ne önemli unsurlarından biridir. Doyumlu bir cinsel yaşam için her şeyden önce cinselliği bir görev gibi görmeyip eğlenceli bir oyun olarak yaşamak esastır. Boşalma bedensel bir rahatlama halidir. Her cinsel birliktelikte orgazm olma zorunluluğu yoktur. Kadınlarda orgazm güçlüğü genellikle orgazm için gerekli koşulların sağlanmamış olmaması, negatif beden algısı, romantizm ve erotizm eksikliği, ön sevişmenin kısa olması ya da partnerdeki bir cinsel işlev bozukluğundan kaynaklanır. Sizin durumunuzda cinselliğe düşük beklentiyle başlamanız kendi doğal akışına bırakarak yaşamak daha fazla haz alıp daha az hayal kırıklığı yaşamanızı sağlayabilir. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan destek alınması uygun olur.

Ertesi gün hapı zarar verir mi?

SORU: 3 yıldır devam eden bir ilişkim var, erkek arkadaşımla az da olsa cinsel birliktelik yaşıyoruz. Düzenli bir cinsel hayatımız olmadığı için doğum kontrol hapı yerine ertesi gün hapı kullanıyorum. Bunun zararı olur mu? M.P./Balıkesir

CEVAP: Cinsel birliktelik seyrek yaşansa da her zaman bir gebelik riski taşır. Bu nedenle işi şansa bırakmayıp mutlaka güvenli bir korunma yöntemi seçilmelidir. Ertesi gün hapı her ne kadar bir doğum kontrol yöntemi olarak bilinse de aslında bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak acil durumlarında ve mecbur kalındığında tedbir amaçlı başvurulan bir korunma aracıdır. Bu tür ilaçlar içerdiği yüksek düzeydeki hormon nedeniyle kadınlarda hormon dengesini ve adet düzenini bozarak sık kullanımlarda zararlı etkilere neden olabilir. Bu nedenle mecbur kalmadıkça kullanılmamalı, bunun yerine bir kadın doğum uzmanıyla görüşerek doğum kontrol hapı ya da kondom gibi etkili korunma yöntemlerinden birine geçilmelidir.