Duyulara odaklanma tekniği 1970’li yıllarda seksolog çift Masters ve Johnson tarafından geliştirilmiştir. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisine yapılandırılmış aşamalı ve esnek bir yaklaşım sunar.

Bu yöntem bize bir fayda sağlar mı?

SORU:

41 yaşında evli bir kadınım. Cinsel birliktelikten haz almıyorum, hiç orgazm olmadım. Eşimle bir süredir cinsel terapiye gidiyoruz. Terapist bize duyulara odaklanma tekniğinden bahsetti ama henüz ne olduğunu bilmiyoruz, bu teknik nedir, bize faydalı olur mu? G.D./Bursa

CEVAP:

Cinsel terapilerde temel amaç yaşanan sorunu başlatan ve sürdüren nedenleri bula­rak tedaviye yönelik davranışsal değişimler yaratmak ve işlevsel cinselliği çifte öğret­mektir. Davranışsal değişim tekniklerinden en önemlisi İngilizcesi “Sensetif Fokus” olan duyulara odaklanma tekniğidir. Bu teknik, cinsel sorunların çözümüne yardımcı olmanın yanı sıra, çift ilişkisi için duygusal, ilişkisel ve cinsel yönden de oldukça fay­dalıdır. Rahatlamayı, partnerler arasındaki fiziksel ve duygusal bağlantıyı teşvik etmeye yardımcı olur. Bu teknik ayrıca negatif his­lere karşı duyarsızlaşmayı, pozitif hislerin keşfini ve pekiştirilmesini sağlar. Bunun için eşler birbirlerine karşılıklı olarak basit do­kunuşlardan tamamlanmış bir ilişkiye doğru erotik masaj yaparlar. Duyulara odaklanma tekniği cinsel terapi tekniklerinden sadece bir tanesidir, tek başına yeterli olmadığı gibi terapinin bütünü de değildir.

Eşime problemimi nasıl anlatabilirim?

SORU:

34 yaşında 3 yıldır evli bir erkeğim. Sorunum eşimin cinsellik sırasında hiç konuşmaması ve duygularını belli etmemesi. Ben biraz daha özgür hareket edelim birbirimizi duyalım istiyorum. Bunu ona nasıl anlatabilirim? M.V./Adana

CEVAP:

Cinsel ilişki beş duyuyla ve duygularla yaşanan, kişinin kendini olabildiğince özgür hissetmesi gereken çok özel bir paylaşımdır. Cinsel uyarılmanın başlaması ve sürme­sinde konuşmalar ve iniltiler, çığlıklar gibi vücut sesleri oldukça önemli bir yer tutar. Bununla birlikte bazı evlerde çocuklar ya da birlikte yaşayan başka insanlar nedeniyle sesli seks yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Yalnız kalınan zamanlar daha rahat ve özgür bir cinsellik için bir fırsat olabilir. Mahremiyet sorunu olmayan sizin gibi çiftler bu konuda daha şanslı sayılabilir. Böyle çiftler kendi aralarında erotik iletişim zamanı yaratarak neden sesli ya da sessiz bir cinselliği tercih ettiklerini konuşabilir istek ve beklentilerini dile getirerek, birbir­lerini cesaretlendirebilir. Dilerlerse erotik filmlerden faydalanabilirler. Cinsel istek ve beklentiler konusunda ısrarcı olmamak, di­lek ve temenni dili kullanmak çok önemlidir.