Cinsellikte yaşanan problemler karşılıklı konuşulup, çözüm aranmadığı zaman eşleri birbirinden uzaklaştırır hatta evliliklerine zarar verebilir.

Eşimle yeniden nasıl yakınlaşırız?

33 yaşındayım, bir yıldır evliyim. Eşimde vajinismus sorunu var. Evliliğin başındaki birkaç deneme­den sonra tümden uzaklaştık. Bu sorun çözülür mü? M.F./İstanbul

Bir çift ya da partner ilişkisinde ya­şanan cinsel sorunlar eşlerde hayal kırıklığı, umutsuzluk, utanç, kaygı, suçluluk, yetersizlik gibi olumsuz duy­gulara neden olur. Her ilişki denemesi bu duyguların yeniden yaşanmasına neden olduğu için zamanla eşler güçlü cinsel içgüdülere rağmen cinsel yakınlıktan kaçınmaya, birlikte olma­mak için çeşitli bahaneler bulmaya başlarlar. Aslında bu çok yanlıştır. Yani olumsuz duygulara teslim olup uzak­laşmak yerine yakınlaşmak, birlikte çözüm aramaktır. Çünkü bir sorun ancak onu ortaya çıkaran nedeni orta­dan kaldırarak çözülür. Bunun içinse eşlerin birbirine yakın ve işbirliği için­de olması gerekir. Vajinismus kadınlar arasında en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğudur. Çoğu zaman eşlerin karşılıklı sabırlı ve anlayışlı tu­tumları, daha uzun sevişmeleri, daha fazla erotizm yaratmaları bu sorunun kendiliğinde çözülmesini sağlar. Eğer çözülemiyorsa bir uzmandan destek alınması uygun olur.

İlaç kullanırsam sorun çözülür mü?

SORU:

27 yaşındayım. İlk cinsel deneyimimde sertleşme sorunum oldu. Yakında evleneceğim. Aynı durumu bir daha yaşarsam diye korkuyorum. İlaç kullansam başarılı olur muyum? L.D./Bursa

CEVAP:

İlk cinsel deneyimin sorunsuz yaşan­ması için uygun ortam, uygun partner, uygun ve yeterli uyarı gibi bazı koşul­ların yerine gelmesi gerekiyor. Genelev sağlıklı bir cinselliğin yaşanması için uygun bir ortam olmadığı gibi orada yaşananlar da referans alınacak kadar önemli değildir. Sizin durumunuzda bir erken boşalma ya da sertleşme sorunu zaten beklenen olağan bir durumdur. Bu koşullarda yeniden denemeniz ilaç kullansanız da aynı şekilde sonuç­lanabilir. Bu nedenle sabırlı olmanız cinselliği sevgi ve güven ve tutkunun olduğu gerçek bir ilişki içinde yaşama­nız uygun olacaktır.