Pek çok hastalıkta olduğu gibi cinsel sorunlarda ilk akla gelen çözüm yollarından biri bitkisel ürünlerdir. Ancak bu tür ürünleri ‘doğal’ diye bilinçsizce kullanmak faydadan çok zarar getirebilir.

Bitkisel karışımın faydası olur mu?

SORU:

60 yaşındayım. Bir süredir ereksiyonu sürdürmekte zorluk çekiyorum. Bir aktar bitkisel karışım önerdi. Sizce işe yarar mı? S.R./Afyon

CEVAP:

Erkeklerde yaş ilerledikçe cinsel ilgi, istek ve performansta bir azalma görülmesi nor­mal ve beklenen bir durumdur. Sertleşme sorunlarında tedavi ortaya çıkaran organik ya da psikolojik nedenlere göre yapılır. Bu nedenle öncelikle bir üroloji doktoruna gi­derek muayene olmanız tıbbın yetersiz kal­dığı durumlarda alternatif tıbba yönelmeniz uygun olur. Yan etkisi olmayanın etkisi olmaz, ilaçların çoğu bitkilerin bazı kimya­sal değişimler sonucu ilaca dönüştürülmesi sonucu geliştirilir. Etkiyle yan etki arasında­ki fark yalnızca kullanım amacından gelir. Bilinçsizce kullanılan çay, macun, vitamin gibi doğal ilaçlar da en az diğer ilaçlar kadar zararlı olabilir. Dolayısıyla bilimsel yollardan fazla uzaklaşılmlıdır.

Bu problemden nasıl kurtulurum?

SORU:

5 yıldır evliyim ve hep erken boşalma sorunu yaşıyorum. Düzenli seks yapıyorum ama hala sorun düzelmedi. Başka bir çözümü var mı? P.D./Bursa

CEVAP:

Sizin de belirttiğiniz gibi erken boşalma sorununun en önemli nedenlerinde biri düzensiz ve aralıklı ilişkidir. Ancak bu tek neden değildir. Erkeğin doğasındaki hızlı boşalma güdüsü ergenlikten itibaren uzun yıllar süren mastürbasyon tekrarla­rıyla pekiştirilir. Bunlara ek olarak cinsel deneyimsizlik, çift ilişkisindeki sorun­lar, performans kaygısı, uygun olmayan koşullarda cinsellik yaşama, organik nedenler ve bazı ilaçların yan etkisi gibi nedenler de erken boşalmanın nedenleri arasındadır. Sizin durumunuzda erken bo­şalmayı tetikleyen başka faktörler olabilir, bu nedenle yalnızca ilişki sıklığı yeterli olmayacaktır. Nefes ve gevşeme egzer­sizleri, cinsel heyecanı yönetmek için dur-başla tekniğini uygulama, sevişmeyi uzun tutma, rahat ve güvenli bir ortamda sevişmeye başlama gibi bazı küçük deği­şiklikleri deneyebilirsiniz. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmanda destek almanız uygun olur.