Ümit Zileli
13 Ağustos 2020

Bir kahramanın en güzel anıtı!..


 

2000’li yılların başlarıydı…

Yaşamını Almanya’da sürdüren 30 yıllık eğitimci Sühan Şen, Çanakkale’deki Kozak Yaylası’nda yürüyüş yaparken bir heykel kaidesi görünümünde iri bir kayaya rastladı. Biraz inceledikten sonra hemen yakındaki Bağyüzü Köyü’ne gitti koşar adımlarla; muhtarı buldu, kayayı tarif etti ve o araziyi satın almak istediğini söyledi. Arazinin sahibi Bağyüzü  Köyü’nden Yücel Koray çağrıldı ve öğretmen Şen’e bu araziyi hangi amaçla almak istediğini sordu. Sühan Şen hemen verdi yanıtı:

Bu kayanın üstüne bir Atatürk anıtı yaptırmak istiyorum!

Arazi sahibi, şaşkınlık yaratan bu yanıt üzerine aynen şu yanıtı verdi:

Bu amaçla almak istediğin araziyi parayla satmam. Çamlığından, sınırını sen çiz, istediğin kadar araziyi bu amaç için benim armağanım olarak kabul et!

Yüzler güldü, el sıkışıldı… Sühan Bey’in bundan sonraki durağı Türkiye’de 18 ilde Atatürk ve Cumhuriyet konulu heykelleri ile 90 şehitlikte bu çeşit heykelleri  bulunan Prof. Dr. Tankut Öktem oldu…

Prof. Öktem, Sühan öğretmenin anlattıklarını dinledikten sonra kararını verdi ve şöyle dedi:

Bu güzel girişime benim de katkım olsun!..

Ve ortaya Türkiye’nin en farklı, en güzel Atatürk anıtlarından biri çıktı; golf pantolonlu spor takım giysisi, başında kasketiyle bir kayanın üzerine oturmuş, elini üst üste dizilmiş beş kitabın üzerine koymuş Mustafa Kemal Atatürk! O beş kitap isimleri uzaktan bile okunabilecek şekilde yapılmıştı:

Milli Mücadele, Cumhuriyet, Devrimler, Bilim ve Sanat ve Nutuk…

Yolunuz Kozak Yaylası Bağyüzü Köyü taraflarına düşerse, Büyük Devrimci’yi bir taşın üzerinde dinlenirken bulabilirsiniz!

Bir Kemalist öğretmenin, bir yurtsever köylünün bağışladığı arazi üzerine, ülkenin en önemli heykeltraşlarından birine üstelik ücret almayı reddederek yaptırdığı, bir kahramanın en güzel anıtıdır bu…  Altında, yanında ise Mevlana’dan, Yunus Emre’ye varıncaya kadar özlü sözlerle bezenmiş bir anıt! Onlardan biri de sevgili Ahmet Taner Kışlalı’ya aittir:

Kemalizm, geçmişin bekçiliği değil, geleceğin öncülüğüdür!

Başta Büyük Devrimci, tüm kahramanların önünde saygı, sevgi ve minnetle eğiliyorum, ruhları şad olsun…

 

Yazarlar

Bir kahramanın en güzel anıtı!..
Ümit Zileli