Ahmet Takan
7 Temmuz 2021

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun hapse girmesini mi istiyor?..


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa etti mi etmedi mi, görevden alınacak mı alınmayacak mı iddiaları yüzünden kafa karışıklığı yaşayan Ankara siyaset koridorları dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meclis grup toplantısı konuşmasını bekliyordu. Cumhur İttifakı’nın gündem belirleyicisi Devlet Bahçeli, Süleyman Soylu’ya net desteğini yineledi. Ancak, bence, daha da önemli bir bombanın fitilini çekip gündemin orta yerine bıraktı.

Sırasıyla gidelim… Devlet Bahçeli’nin dünkü çıkışlarının siyaset kulislerinde nasıl yankı bulduğunu aktarmaya çalışalım… Bahçeli, Süleyman Soylu’ya desteğini şöyle yineliyordu;

“Kim demiş Sayın Soylu yalnız diye? Kim demiş Sayın Soylu kimsesiz diye? Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı görevini vatan ve millet sevgisiyle yerine getiren, gece demeden gündüz demeden bölücü terörle mücadele eden mert ve milletperver bir devlet adamıdır. Hakkında ne söylenirse söylensin, bizim bölücülerle iş tutan, terör örgütlerine hayranlık besleyen odakların hayasız tezviratlarına aldırış etmemiz mümkün değildir.”

Bu sözlerin ardından iki arada bir derede kalan Süleyman Soylu derin bir “oh” nefesi çekti mi bilemem ama siyaset kulislerindeki hakim görüş, “koltuğunda bir süre daha oturacak” diye yankılandı. Saraydaki nabzı çok iyi bildiğimden söz konusu bakış açısıyla yetinmek hatalı olurdu. Tayyip Erdoğan’ı çok yakından tanıyan bir siyasetçi dostuma, Devlet Bahçeli’nin Süleyman Soylu’ya destek yineleyen sözlerini hatırlattıktan sonra neler olabileceğini sordum. Şunları işittim;

“Eğer ben Tayyip Erdoğan’ı çok iyi tanıyorsam, ki tanıyorum. Bu duruma çok fazla tahammül etmez. Ha kısa bir süre daha Süleyman Soylu koltuğunda oturmaya devam edebilir mi?.. Eder… Şu anda Erdoğan’ın iktidarına, ailesine çok sıkıntı yaratan bir durum var mı?.. Yok… Ancak, AKP içinde Devlet Bahçeli’nin tavırlarından dolayı duyulan sıkıntılar da gizlenmiyor. Tayyip Erdoğan’ın da daha fazla bunlara katlanabileceğini düşünmüyorum. Çok uzun bir zaman sonra değil, en uygun zamanda mutlaka Süleyman Soylu’yu görevden alacaktır.

Sana çok enteresan gelebilecek hatta inanamayacağın bir şey söyleyeyim mi?..

Berat Albayrak’ı veya aileden birini İçişleri Bakanı koltuğuna oturtursa şaşırma. Neden böyle düşündüğümü de anlatayım; Şu anda Erdoğan’ın tek tam olarak kontrol atına alamadığı neresi var?.. Polisi, jandarması ve kaymakamlarıyla İçişleri Bakanlığı… İşte o yüzden, Soylu’yu görevden alır ve oraya aileden birini oturtabilir.”

★★★

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dünkü grup toplantısında sürekli hedefinde tuttuğu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na eleştirilerini farklı bir boyuta taşıdı. Bahçeli, “dokunulmazlıkların kaldırılması için Kılıçdaroğlu adım atsın CHP’ye destek vereceğiz” dedi ve şöyle devam etti;

“Kılıçdaroğlu paylaştığı bir videoda beni hapse atmak istiyorlar diye yakınıyor. Bir yanda adalet ve hukuka vurgu yapan, diğer yanda hakkında düzenlenen fezlekeleri sulandırmaya çalışan Kılıçdaroğlu tam bir çıkmazdadır. Adaletin terazisi yeri geldi mi herkesi tartmalıdır.

Kılıçdaroğlu mağduriyet pozlarını bıraksın da hangi sözlerinin kanunlarla çeliştiğini düşünsün. Kimse hukuktan üstün değildir. Fezlekeler TBMM’ye intikal etmiştir. Gazi Meclis, kanun kaçaklarının meskeni olamaz.

TBMM karma komisyonunda bekletilen fezlekelerin bir an evvel görüşerek genel kurula getirilmesi, şüpheli olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının derhal kaldırılması gerekir. Hukuk diyorsak gereğini mutlaka yapmakla mükellefiz.

Dolandırıcı tosuncuk nasıl bedel ödeyecekse Kılıçdaroğlu da ödesin. Kılıçdaroğlu kendisine güveniyorsa karar sürecini kendi başlatmalıdır. Söz veriyorum; ilk kez CHP’ye destek vereceğiz. Türkiye’de hukukun üstünlüğü hakimdir. İşlenmiş suçlar kimsenin yanına bırakılmamalıdır.”

Araya girip hemen hatırlatayım; Bahçeli,”İlk kez CHP’ye destek vereceğiz” derken herhalde derin bir unutkanlık yaşadı. Dillere destan, ”ekmek için Ekmeleddin” projesiyle CHP ile birlikte Cumhurbaşkanı adayı yaptıkları (2014 seçimi) Ekmeleddin İhsanoğlu vakasını unuttu!..

Bahçeli’nin, Kılıçdaroğlu çıkışı şöyle yansıdı siyasi kulislere;

-“Devlet Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu’nun hapse girmesini istiyor. Bunu  açıktan talep ederek yeni bir siyasi kaosun fitilini çekti”.

-“Bahçeli yine sarayın sözcülüğünü yaptı, Saray, kendisinin söyleyemeyeceği sözleri, dile getiremeyeceği talebi Devlet Bahçeli’ye söylettirdi”.

★★★

Kemal Kılıçdaroğlu, bu tuzağa düşer mi?..

Garip işler oluyor Ankara’da… Gariplikler daha da  artarak devam edecek gibi…

Sarayda farklı ittifak modelleri üzerinde fikir eksersizleri yapılıyor…

Biraz daha somutlaşmasını bekliyorum. Saray cenahında düşünülen yeni ittifak kurgularının ayakları yere basarsa bu köşenin yazı konusu olacağından emin olun…

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

 

Yazarlar

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun hapse girmesini mi istiyor?..
Ahmet Takan