Ahmet Takan
16 Haziran 2022

Babacan, listeyi hazırladı…


Dikkat!.. Aşağıdaki satırlar, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in 3 Temmuz’da yapılacak altılı masa toplantısında ele alınacak konular için DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a yapacağı (Çarşamba. Saat; 17.30) ziyaretten saatler önce kaleme alınmıştır. (Zaten 17. 30’dan sonra yazı göndermeye kalkarsam bizim yazı işleri beni fena döver)

Ankara’da siyasi kulisler, erken seçim tarihine, Cumhurbaşkanı adaylarına kilitlendi. Sarayın her hamlesinden bir mana çıkarılıyor. Onca ağır tahrike rağmen Millet İttifakı’nın paydaşları soğukkanlılığını koruyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ev sahipliğinde 3 Temmuz’da yapılacak 5’nci altılı masa toplantısı bugüne kadar yapılanların en kritiği olacak. Kurban Bayramı’ndan önce, bu toplantıda, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığını ilan edeceği ileri sürülüyordu. Kılıçdaroğlu, bu iddiayı doğrulamamıştı. Meral Akşener’de üstüne basa basa – ortak adayın açıklanması için- sarayın seçim tarihini ilan etmesini şart koşmuştu.

Peki, 3 Temmuz’da  yapılacak altılı masa toplantısını en kritik hale getiren ne?.. Sırasıyla;

– İYİ Parti ve lideri Meral Akşener, altılı masada ortak Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde kilit durumda.

– CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını ilan etmesi için üzerindeki baskılar her geçen gün daha da artıyor.

– Altılı masanın ortak Cumhurbaşkanı adayının ilan edilmesi konusunda geç kalınmaması yönündeki görüşler iyice ağırlık kazanıyor.

Vee…

-“Ortak aday olmazsa ben aday olacağım” diyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 3 Temmuz’da diğer liderlere sürpriz yapmaya hazırlanıyor.

Ali Babacan’a çok yakın bir genel başkan yardımcısı ile konuştum, ağzından şu cümle döküldü; “Ali Babacan, 3 Temmuz’da ortak Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için masada nabız tutacak”.

DEVA Partisi’nin üst düzey kurmayı, Ali Babacan’ın toplantıya, ortak Cumhurbaşkanı adaylığı için liste hazırladığını anlattı. “Kim bu isimler” diye sorduğumda ise şu yanıtı aldım;

“Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, İlhan Kesici, Haşim Kılıç”

Yani… Sohbetin genelinden çıkardığım sonuç;

Ali Babacan ve DEVA Partisinin üst heyeti, Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa seçimi kaybedeceğine inanıyor.

Bugünden görünen o ki; 3 Temmuz’da gerçekleşecek altılı masa toplantısında hararet çok yüksek olacak. O gün, Ankara’da termometreler patlayabilir!..

★ ★ ★

Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen’in, 3600 ek gösterge düzenlemesini inceleyen araştırmasının sonuçlarını dün Cumhuriyet gazetesinde okudum. Esen, “Ek gösterge artışı Ekim 2008’den sonra göreve başlamış ve sayıları toplamın yarısına yaklaşmış kamu personelini doğrudan etkilemiyor” diyor, saray aldatmacasını gözler önüne seriyor.

Her gün, 3600 ek gösterge aldatmacası ile ilgili okurlardan  uzun uzun tepki mesajları alıyorum. Onlardan sadece biri;

“Merhaba Ahmet Bey, 3600 ek gösterge mağdurları emekli Şube müdür ve Md. Yrd.larının sesi olursanız seviniriz. Bu haksızlığı her platformda dile getirmeye çalışıyoruz. Aşağıda ifade etmeye çalıştığım mağduriyetimizi köşenizde gündeme getirirseniz size minnettar kalacağız. Saygı ve hürmetlerimle. N.Şahin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Haziran 2022 de yaptığı açıklamada 3600 ek gösterge çalışmasının sadece 4 meslek grubu için değil, bütün memurları kapsayacak şekilde yapıldığını, tüm memurların ek göstergelerinin 600 puan artırıldığını, ŞUBE MÜDÜRÜ, ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin ek göstergesinin 2200’den 3000’e çıkarılacağını kamuoyuna duyurdu.

Şube müdürlerinin halihazırda ek göstergesi 2200’dür. Beklenti 3600 ek gösterge ile makam ve görev tazminatı idi.

Açıklanan o ki, şube müdürlerinin ek göstergesi Ocak 2023’te 3000’e yükseltilecek. Bu durumda şube müdürlerinin sadece ek gösterge aylıkları 155 TL artmış olacak. 2200 ek gösterge ile 3000 ek göstergenin özel hizmet aylığı yüzdesi 85. Ek gösterge 3000 olunca özel hizmet aylığında da bir artış olmayacak.

Şube müdürleri, hiyerarşik düzende daha önce sicil notu verdiği, disiplin amiri olduğu kamu hizmetini yürütürken sevk ve idareden yapılan işin kontrol ve sorumluluğunu üstlendiği konumun ek göstergesini, makam/görev tazminatını almayan, kurumuna göre maiyetinde çalışan mimar, mühendis, istatistikçi, din görevlisi, hemşire, programcı, çözümleyici, araştırmacı, Şef, VHKİ, memur kadrolarında görev yapan personelin ek göstergesinden daha düşük veya eşit olan tek yöneticidir. Bekçi ve imam kadrolarına bile 3600 verilirken sicil amiri de olan şube müdürlerine 3000 ek göstergenin reva görülmesi adaletli midir?

Şube müdürleri için ek gösterge beklentisi, sadece 3600 ek gösterge verilmesinden daha çok şey ifade ediyordu aslında. ‘İTİBARIN İADESİ’ idi. Şube müdürü statüsünün itibarının korunması, saygınlığının iadesi olacaktı bir anlamda.

Bu durumda, 3000 ek göstergenin kabul edilmesi mümkün olmayıp, makam ve görev tazminatı ile birlikte 3600 ek göstergenin verileceği 2 no’lu cetvele eklenmeyi talep ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımıza bu konuda eksik bilgi verildiğini ve bu haksızlığın en kısa zamanda giderileceğini umuyoruz.”

★ ★ ★

Ulu Tanrı,  tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Babacan, listeyi hazırladı…
Ahmet Takan