Ankara’da, TBMM’ye 200 metre mesafede bulunan, Atatürk Bulvarı üzerindeki İçişleri Bakanlığı yan nizamiye girişi önünde bu sabah saat 09.30’da patlama meydana geldi.

Renault Kangoo marka araçtan inen iki teröristin saldırı girişimini fark eden nizamiyedeki polislerin silahla karşılık vermesi üzerine bir terörist üzerindeki bomba düzeneğini patlatarak kendisini imha ederken, diğer terörist ise polisler tarafından vurularak öldürüldü.

Hafif yaralanan iki polis ise İbni Sina Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Hemen nizamiye önündeki araca yakın bir noktada yerde bir tanksavar bulunduğu da gözlendi.

Patlama görüntüsü, olay yeri yakınındaki güvenlik kamerası tarafından an be an kaydedildi.

ÖZEL HAREKAT ÖNLEM ALDI

Patlamanın duyulması üzerine tüm Ankara’da kritik önemdeki kurumların önünde güvenlik önlemleri artırıldı, Özel Harekat ekipleri zırhlı araçlardan olan Ejder ile nöbete başladı.  Atatürk Bulvarı’ndaki bu noktaya çıkan ana ve ara yollar trafiğe kapatıldı, Çankaya Köşkü’nün nizamiyesine de zırhlı Ejder’ler çekildi.

BAKAN YERLİKAYA AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da "Saat 09.30 sıralarında İçişleri Bakanlığımız Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı eyleminde bulunmuştur. Teröristlerden biri kendini patlatmış, diğer terörist etkisiz hale getirilmiştir. Açılan ateş sırasında 2 Emniyet mensubumuz hafif biçimde yaralanmıştır. Kahramanlarımıza acil şifalar diliyorum. Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz amansızca devam edecektir” açıklamasını yaptı.

Olay yerini karşı kaldırımdan izlemeye çalışan basın mensupları polis tarafından sürekli olarak genişletilen güvenlik kordonu nedeniyle 300-400 metre kadar geriye çekilerek uzaklaştırıldı.

Adli soruşturma başlatılırken, Ankara Sulh Ceza Hakimliği, saldırıya ilişkin yayın yasağı kararı aldı. (ANKA)