Korkusuz

Ali İsmail Korkmaz, saldırıya uğradığı sokakta anıldı

Eskişehir’de 2 Haziran 2013’te Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp tedavi gördüğü hastanede 38 gün sonra yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz darp edildiği sokakta anıldı.

Ali İsmail Korkmaz, saldırıya uğradığı sokakta anıldı
Eskişehir’de 2 Haziran 2013’te Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp tedavi gördüğü hastanede 38 gün sonra yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz darp edildiği sokakta anıldı.

DİSK, KESK, TMMOB, EBTO ve ALİKEV’in çağrısıyla Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak’ta Ali İsmail Korkmaz’ı anma töreni düzenlendi. Törene Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, abisi Gürkan Korkmaz ve yeğeni Ali İsmail Korkmaz katıldı.

Anma töreninde konuşan DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Zeynep Kaya, şunları söyledi:

“Gezi Direnişinin 10. yılında yine Sanayi Sokaktayız. Eskişehir Emek ve Demokrasi güçleri olarak 10 yıldır bu alanı boş bırakmadık. Bizim için bu alanı boş bırakmak demek Gezi Direnişinde yitirdiğimiz canlarımızın hesabını sormaktan vazgeçmek demektir. Bu alandan uzaklaşmak emek, demokrasi ve özgürlük mücadelesinden, Gezi’nin haklı taleplerinden uzaklaşmak demektir. O nedenle ısrarla burada olacağız. Burada katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın ve Gezi Direnişinde katledilenlerin hesabını sormanın sorumluluğu ve heyecanıyla burada olacağız.

“ZORBALIKLA, KATLİAMLARLA BASTIRILMAYA ÇALIŞILDI”

Gezi Direnişinin 10. Yılında ülkemizde büyük bir deprem yaşadık. On binlerce insanımızı depremde göz göre göre kaybettik. Oysa Gezi’de bu ülkenin insanca yaşanabilecek şehirlere kavuşması talebi için de mücadele etmiştik. Bu ülkede insanların sorunlarını, yaşamlarını hiçe sayanların iktidarlarını sürdürmemeleri için kaygılarımızı toplumla paylamıştık. Ne yazık ki taleplerimiz, mücadelemiz baskıyla, zorbalıkla, katliamlarla bastırılmaya çalışıldı.

“TARİHSEL SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRELİM”

Gezi’nin 10. yılında 2023 seçimlerini yaşadık. İktidarın olanaklarını elinde tutanlar, baskı ve antidemokratik uygulamalarından yine vazgeçmediler. Ufak bir oy farkıyla iktidarda kalmayı başardılar. Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak halkımıza sesleniyoruz, biran olsun umutsuzluğa kapılmayalım. Demokrasi, özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesinden vazgeçmeyelim. Her şeyden önemlisi Ali İsmail Korkmaz’a, Berkin Elvan’a, Ethem Sarısülük’e, Abdullah Cömert’e, Medeni Yıldırım’a, Hasan Ferit’e, Ahmet Atakan’a ve Mehmet Ayvalıtaş’a, gezide yaralananlara, gezide tutuklananlara, işsiz kalanlara karşı tarihsel sorumluluklarımızı yerine getirelim.”

"ALİ İSMAİL’İ ANLATMAK BORCUMUZDUR"

Daha sonra söz alan Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz ise şu ifadeleri kullandı:

“10 yıl geçti Ali İsmail’in bu sokakta düşmesinin üzerinden. Acımız geçmedi, geçmeyecek bunu biliyoruz. Benim oğlum Ali İsmail amcası düştüğünde henüz anne karnındaydı. Bugün bizimle. Ali İsmail amcasının mücadelesine güç vermek için burada. Az önce bir kafede oturuyorduk. Oradaki garsona sordu. ‘Abi sen Ali İsmail Korkmaz’ı tanıyor musun?’ dedi. Çocuk genç bir yaştaydı. Tanımıyordu. Bizim borcumuzdur Ali İsmail’in, Ahmet’in, Abdo Can’ın, Ethem’in, Berkin’in Mehmet’in Hasan Ferit’in adını duymayan kalmayana kadar herkes anlatmak, herkese duyurmak.

“HESAP VERMELERİ İÇİN MÜCADELEDE EDECEĞİZ”

Biz Antakya’dan geliyoruz. 4 ay önce bir deprem oldu. Orada başta kuzenim ve eşi olmak üzere on binlerce vatandaşımızı, akrabamızı, kardeşimizi enkaz altında bıraktık. 3 gün boyunca devlet yoktu. 3 gün boyunca hiç kimse yoktu orada ve enkaz altında insanlar kurtarılmayı bekledi. Kuzenimin eşi enkaz altında doğrum yaptı. Bebeğini koklayamadan mezara koymak zorunda kaldık. Biz Ali İsmail’i anmak için buradayız. Sayı çok değerli. Ama 100 kişiysek 200 polis gelmiş buraya. Bir çocuğu anmak, adaletsizce, hukuksuzca, canice katlini eleştirmek, haykırmak için toplanan insanlar için bu kadar polis toplanıyorsa, devlet onlarca, yüzlerce polisi buraya gönderiyorsa orada enkaz altında insanlar can çekişirken neredeydi devlet? Ben bunu sormak istiyorum. Elbet adalet için mücadele edeceğiz ama şunu da bunu hatırlatmak istiyorum: Adalet herkese lazım olacak bir gün. Başta Ali İsmail’in ve Gezi şehitlerinin katillerinin adalet karşısında hesap vermeleri için mücadelede edeceğiz. Hala içerde tutsak tutulan Can Atalay’ı çıkartmak için mücadele vereceğiz ve tüm Gezi’den bu yana, son 20 yılda yapılan tüm hukuksuzlukların hesabı sorulsun diye mücadele vereceğiz. Bu mücadelede yalnız değiliz. Her zaman olduğu gibi bugün de sizler ailemizin ne kadar büyük ve büyümekte olduğunu gösteriyorsunuz. İyi ki varsınız. İyi ki yanımızdasınız. İyi ki bir aileyiz. İyi ki büyüyen bir aileyiz.”

Konuşmaların ardından Ali İsmail Korkmaz’ın kaldırıma konulan fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı. (ANKA)