Barış Yarkadaş
5 Ocak 2022

AKP’li vekillerin Kılıçdaroğlu rahatsızlığı


AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin milletvekilleri ile görüşecek ve önce onları dinleyecek. Ardından ise vekillere bir yol haritası çizecek.

Hatırlarsanız; KRT TV’de katıldığım Şimdiki Zaman adlı programda, AKP milletvekillerinin kendi aralarında yaptığı sohbetleri aktarmış ve milletvekillerinin şikayetlerini kamuoyu ile paylaşmıştım. AKP’li bir kaynağım, KRT TV’de de aktardığım üzere, vekillerin ‘’Ekonomide ne olup ne bittiğini bilmiyoruz. Yeni Ekonomik Model’i Google’dan araştırarak öğrenmeye çalışıyoruz’’ dediklerini dile getirmişti.

VEKİLLERLE BULUŞTU AMA…

AKP’li kaynağımdan aldığım bu bilgiyi TV’de anlatmamın ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AKP milletvekilleri ile basına kapalı bir toplantıda buluştu. Edindiğim bilgiye göre, Nebati bu toplantıda da “kesin rakamlar’’ vererek konuşmak yerine dilek ve temennilerini dile getirdi. Dolayısıyla; Nebati’nin yaptığı toplantı, seçim için sahaya çıkacak olan milletvekillerini tatmin etmedi. Vekillerin yapılan toplantıdan memnun olmadığı ve sahaya çıkmak istemediklerini gören Erdoğan, parlamento grubunu bu kez kendisi toplama kararı verdi.

AKP’Lİ VEKİLLERİN GÜNDEMİ…

“AKP koridorları’’ndan edindiğim izlenim şu:

AKP milletvekillerinin bir kısmı, Nureddin Nebati’nin “çok fazla ve gereksiz konuştuğu’’nu düşünüyor. Bazı vekiller, kendi aralarındaki sohbetlerde, Nebati’yi şov yapmakla suçluyor. Nebati’nin TV’ye çok fazla çıktığını, yaptığı her açıklamanın güven vermek yerine, yeni bir tartışmayı beraberinde getirdiğini düşünüyor.

AKP’li vekiller, bu görüşlerini, bugün yapılacak olan toplantıda, muhtemelen Genel Başkan Erdoğan’a da aktaracaklar. Erdoğan’ın bu görüşleri dinledikten sonra, “Ekonomi iyiye gidiyor, gidin halka anlatın ve çalışın’’ diyeceği belirtiliyor.

“KILIÇDAROĞLU’NA YAPILANLAR DOĞRU DEĞİL’’

Konuştuğum AKP’li bir isim, “Vekillerin çoğu, 3 dönem kuralına takıldığı için öbür dönem seçilemeyeceklerini biliyor. Bu yüzden rahatça konuşuyorlar. Erdoğan’a da bu görüşlerini rahatça söylerler” diyor.

AKP’nin kullandığı meclis kulisinde buluşan vekillerin başlıca sohbet konularından biri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eylem ve söylem tarzı… AKP’li kaynağım, “Vekillerin önemli bir bölümü, Kılıçdaroğlu’nun önce TÜİK’e, ardından ise MEB’e alınmamasını doğru bulmuyor. Bürokratların Kılıçdaroğlu’na yönelik tavrının, CHP’yi mağdur haline getirdiğini düşünüyorlar” ifadesini kullanıyor. Bazı vekillerin ise “Milli Eğitim Bakanı, kapıya inip Kılıçdaroğlu’nu karşılaması gerekirdi” dediği dile getiriliyor.

TAKİP EDECEĞİZ

Vekiller bu konudaki rahatsızlıklarını diye getirirken, Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nu birkaç gün önce çok ağır sözlerle hedef alması ise vekilleri iki arada bir derede bırakıyor.

Bakalım AKP’li vekiller, bugün Erdoğan’la yapacakları buluşmada, koridorlarda dile getirdikleri görüşleri dile getirebilecekler mi? Yoksa, şikayetleri sadece koridorlarda yankılanıp kaybolan bir sese mi dönüşecek?

Hindular gibi ineğe tapacağız’’

AKP her ne kadar başarı hikayesi anlatsa da tarımdaki durumumuzun hiç de iç açıcı olmadığı ortada. Gübreyi, tarım ilacını, mazotu ve yemi hem dışarıdan hem de dolara endeksli almak zorunda kalan yüzbinlerce çiftçi adeta kan ağlıyor.

GÜBRESİZ ÜRETİM…

Çünkü; yukarıda saydığım ürünleri alabilmek her geçen gün zorlaşıyor. Türk çiftçisi yıllardan sonra belki de ilk kez ‘’gübre kullanmadan’’ üretim yapmak zorunda kalacak.  Zira; gübrenin fiyatının yüzde 300 oranında  arttığı göz önüne alınırsa, çiftçinin sırtına binen yükün artık dayanılamayacak bir boyuta ulaştığı görülüyor.

Tabii sadece gübre değil, yem fiyatları da adeta uçtu! 50 kiloluk bir torba yem, 300 TL’ye satılıyor. Bir çiftçinin bu yemi alıp ‘’süt ineği’’ni beslemesi ve ondan süt elde ederek para kazanabilmesi mümkün değil.

KÖYLÜ KAN AĞLIYOR

Ersun Morkoç adlı çiftçinin, Kars Hayvan Pazarı’nı ziyaret eden CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman’a, “Böyle giderse, Hindular gibi ineğe tapacağız” demesi aslında her şeyi özetliyor.

Ersun Morkoç adlı çiftçi, köylülerin süt ineklerini besleyemediği için artık kesime yolladığını, bu yüzden buzağı sayısının da git gide azaldığını belirtiyor. Morkoç, bu sözleriyle, “inek cinsinin azaldığı, ineklerin artık nadir bulunan kutsal bir hayvan türüne döneceği’’ni işaret ediyor.

KAZ SEKTÖRÜ YOK OLABİLİR

Aynı sorun, Kars’ın başlıca gelir kaynaklarından olan kaz ticaretinde de yaşanıyor.

Kars’tan her yıl 7 bin civarında kaz alan ve pişirerek satan İlter Avşar adlı restoran sahibi, “Kaz üreticisinin durumu çok kötü. Bir torba yem 300 TL’yi aştı. Köylü bir kazı 400 TL’ye satabilirse biraz para kazanabilir. Ancak kimse o parayı veremiyor. Köylüler bu yüzden anaç kazları kesime yolluyor” diyor. İlter Avşar, “Bu durum, kaz sektörü için tehlikedir. Yüzlerce ailenin geçim kaynağı bir sene içinde ortadan kalkabilir’’ ifadesini kullanıyor.

“Tarımda uçuyoruz, şahlanıyoruz’’ diyen AKP’li yöneticilere duyurulur……

Yazarlar

AKP’li vekillerin Kılıçdaroğlu rahatsızlığı
Barış Yarkadaş