Barış Yarkadaş
6 Eylül 2021

AKP’den laikliğe karşı yeni hamle!


AKP iktidarı, çekirdek oylarını korumaya ve kafasındaki Türkiye projesini hayata geçirmeye çalıştıkça, laikliği daha çok hedefe oturtuyor. Bunu da adeta AKP’nin bir organı haline gelmiş olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nı öne çıkararak yapıyor. Sizin de gördüğünüz üzere, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında askerlerin önüne geçip dua ediyor, Yargıtay binasının açılışına katılıyor, olur olmaz her konuda konuşuyor ve adeta bir şeyhülislam gibi davranıyor.

HEDEF LAİKLİK

AKP’nin yukarıda özetlediğim tüm eylemleri Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 2. maddesinde yer alan ‘laiklik’ ilkesinin ortadan kaldırılmasıdır. AKP de yaptığının farkında olduğu için, ortaya koyduğu tüm eylemleri parti kapatma gerekçeleri arasından çıkarmak istiyor. Çünkü yaptıklarının hesabını vermek istemiyor.

Peki AKP bunu nasıl yapacak? AKP’nin planı ne?

Bildiğiniz üzere AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir süredir ‘Yeni Anayasa’dan söz etmeye başladı. Erdoğan, TBMM açıldığında yeni anayasanın gündeme geleceğini söyledi.

KAVRAMI DÜZELTELİM

Önce bir yanlışı düzeltelim: Mevcut parlamento yeni anayasa yapamaz… Sadece anayasada değişiklik yapabilir. “Yeni Anayasa” Kurucu Meclis tarafından ihdas edilir. Mevcut parlamento, anayasada değişiklik yapabilme yetkisine sahiptir.

Muhalefetin de özensiz bir biçimde kullandığı “Yeni Anayasa” kavramını düzelttikten sonra, yapılmak istenen değişikliğe ve AKP’nin neden ısrarla “Yeni Anayasa” istediğine bakalım.

TEHLİKELİ PLAN

AKP kulislerinde konuşulanlara göre, yeni taslakta, “milli egemenliğe ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı hareket etmek” parti kapatma gerekçeleri arasından çıkarılıyor.

Sizin de gördüğünüz üzere, Ekim ayında tartışmaya açılması beklenen taslakta, “milli egemenliğe aykırı hareket etmek” de artık parti kapatma gerekçesi olmayacak. İnsan bunu duyduğunda, “AKP acaba hangi devletlerle ne tür sözleşmeler yaptı da bu maddeyi anayasadan çıkarmak istiyor?” sorusunu soruyor.

YÜZDE 7 TUZAĞI

Barajın yüzde 7’ye indirilmek istenmesinin gerekçelerinden biri  AKP’nin bu anayasa değişikliği taslağını muhalefete de kabul ettirmek istemesidir. AKP ve MHP muhalefeti ‘’yüzde 7 barajı’’ üzerinden masaya oturtmak ve kafalarındaki anayasaya da meşruiyet sağlamak istiyor. Başta CHP olmak üzere, İYİ Parti, HDP, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek, Memleket ve Deva Partisi bu tuzağa düşmemelidir.

Cesur kadınları yalnız bırakmayın

ABD emperyalizminin maşası, gerici yobaz Taliban, iktidara gelir gelmez kanlı ve vahşi yüzünü göstermeye başladı. Afganistan, kadınlar için ‘’dünyadaki cehennem’’e döndü.

Önceki gün 50 cesur kadın, Taliban’a adeta bayrak açtı ve “Haklarımızı istiyoruz” diyerek gösteri yaptı. Karşılığı tabii ki; cop, dipçik, işkence ve biber gazı oldu.

O kadınlara destek olun, twit atın, onları herkese anlatın! Cesur kadınları yalnız bırakmayın!

İstanbul’daki gizli miras…

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibi, İstanbul’un ihmal edilmiş, yok sayılmış ve deyim yerindeyse önemsenmemiş tarihi güzelliklerini tek tek elden geçiriyor ve yeniden halkla buluşturuyor.

GEÇMİŞE YOLCULUK

Tarihi miras olarak kayıtlara geçen yapılardan biri de Çemberlitaş’taki Şerefiye Sarnıcı… Yaklaşık 1600 yıl önce 2. Theodosius tarafından yapılan sarnıç, 10 ton su kapasitesine sahip… Sarnıç 1600 yıl önce kimi zaman alışveriş merkezi, kimi zaman ise sığınak olarak hizmet vermiş.

İmamoğlu’nun yönetimindeki İBB Kültür A.Ş, sarnıcı TUCE adlı proje partneri ile elden geçirdi ve çevre düzenlemesini de yaparak arkeolojik bir parka dönüştürdü.

Benim de lise yıllarımı geçirdiğim tarihi yarımadada bulunan Şerefiye Sarnıcı’nı projeyi hayata geçiren ekibin içinde yer alan Gülbin Özbey’in daveti üzerine dolaştım. Tabii bu sırada bir de sürprizle karşılaştım. Deyim yerindeyse adeta tarihe yolculuk yaptım.

SUYUN MACERASI

İBB Kültür AŞ’nin partneri TUCE, 11 metre yüksekliği bulunan sarnıç için 9 dakikalık özel bir gösteri hazırlamış. Sanat Yönetmeni Sinem Özcan’ın hayat verdiği gösteri, 29 adet projeksiyon aracılığıyla  tavana, duvarlara ve sütunlara yansıyor. İstanbul’da geçmişten bugüne kullanılan tüm su yolları ve kentin yaşadığı tarihsel değişimi ‘Mapping’ adı verilen sistemle 9 dakika içinde izliyor, daha doğrusu yaşıyorsunuz.

Dünyanın en eski yapılarından sayılan Şerefiye Sarnıcı’ndaki bu gösteriyi izlerken, karşınıza Bizans da çıkıyor, Fatih Sultan Mehmet de Atatürk de…

“DÜNYADA BİR İLK..”

Projeyi hayata geçiren ekibin yöneticisi Cem Çelik, bir sorum üzerine “Tarihi dokuya en küçük bir zarar vermeden, dünyada bir ilki gerçekleştirdik ve mapping yaptık. Ardından ise sarnıcı halkla buluşturduk. İsteyen herkes gelip küçük bir ücret ödeyerek sarnıcı dolaşabilir ve bu gösteriyi izleyebilir” diyor.

Cem Çelik, hazırlık ve uygulama aşamasında Kültür A.Ş Genel Müdürü Murat Abbas’ın bürokratik engelleri aşmalarında önemli bir çaba gösterdiğini ve güzel bir işbirliği yaptıklarını belirtiyor.

Eğer tarihi mirasları görmeyi seviyorsanız, siz de Çemberlitaş’taki Şerefiye Sarnıcı’nı mutlaka dolaşın ve zamana yolculuk yapmanın tadına varın.

 

Yazarlar

AKP’den laikliğe karşı yeni hamle!
Barış Yarkadaş