Barış Yarkadaş
24 Eylül 2021

1 yatağa 44 kişi sığar mı?


Üniversite öğrencilerinin yurt sorunu, ‘’Barınamayanlar’’ adlı öğrenci hareketinin çabalarıyla Türkiye’nin gündemine oturdu. Üniversite öğrencileri, AKP hükümetinin öğrenciler için yeterince yurt yapmadığını, fırlayan kiralar yüzünden artık ev kiralayabilmenin de olanaksız hale geldiğini etkili bir kampanya ile gösterdiler. Öğrencilerin bir kısmı, soruna dikkat çekmek için parklara çadır kurdu ve geceyi dışarıda geçirdi.

SORUN BELLİ

Türkiye’de yaklaşık sekiz milyon öğrenci olmasına rağmen, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) sadece 720 bin yatak kapasitesi var. Bu da haliyle yurt sorununu bir kördüğüm haline getiriyor.

AKP’li yetkililer her ne kadar ‘’Yurt sorunu yoktur’’ iddiasını sürdürse de CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Aydın, “İstanbul’da 1 milyonu aşkın üniversite öğrencisi varken, KYK’nın yurt kapasitesi sadece 25 bin. İstanbul’da KYK yurdunun tek bir yatağına 44 öğrenci düşüyor” diyerek konuyu özetliyor.

CHP’liler açıklama yaptıkları Bakırköy’deki İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü önüne getirdikleri yatağı sosyal medya hesaplarından da paylaşarak, sorunun ne denli yakıcı olduğunu gösteriyor.

YURT YAPTILAR SORUŞTURMA GEÇİRDİLER

Yurt sorunu, AKP’nin ‘’bilerek ve isteyerek çözmediği” bir konudur. AKP ve FETÖ, öğrencileri tarikat ve cemaatlere teslim etmek için KYK’ya bilinçli olarak yurt yaptırmamıştır. FETÖ’nün yaptırdığı ancak daha sonra ise el konulan yurt binaları da yine cemaatlere ve tarikatlara devredilmiştir.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP’nin FETÖ ile iş birliği yaptığı dönemde, öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekmiş ve CHP’li belediye başkanlarına ‘’Yurt yapın’’ talimatı vermişti. Bu talimat üzerine dönemin Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ve Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, kendi ilçelerinde hızla yurtlar inşa ettirmişti.

FETÖ’DEN KURTARDILAR

AKP ve FETÖ bu girişimi tabii ki; cezasız bırakmadı! Her üç belediye başkanı da yurt yaptırdıkları için soruşturmaya uğradı ve haklarında dava açıldı. Bu soruşturma, diğer CHP’li başkanlar için ciddi bir gözdağıydı. Zira; FETÖ, insan kaynağı haline getirdiği cemaat ve tarikat yurtlarındaki tekelinin kırılmasını istemiyordu. CHP’li belediyelerin yaptırdığı yurtlar şu an birçok öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Kim bilir kaç öğrenci bu sayede, FETÖ’nün anaforuna kapılmaktan kurtarıldı.

KREŞ YAPIMINA DA ENGEL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yönetime geldikten hemen sonra bu politikayı devam ettirdi. Tüm belediye başkanlarına “Yurt ve kreş yapın” talimatı verdi. Ancak iki ay önce yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi, belediyelerin kreş yapımına da engel koydu. CHP’li başkanlar, şimdi önlerine çıkarılan bu engelleri aşmaya çalışıyor. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu öğrencilerin barınması için  yeterli olmasa da çeşitli adımlar atıyor.

NEYE HİZMET EDİYOR?

Öğrencilerin “Barınamıyoruz” diyerek özetlediği durum aslında bir anayasal hak ihlalidir. Zira uygulanmasa da bizim anayasamız bireyin barınma hakkının anayasal güvence altına alınması gerektiğini emreder. AKP ise bunun tam tersini yapıyor. Öğrencileri tarikat ve cemaat evlerine terk mecbur bırakmak için KYK’ya yurt yaptırmıyor. Bu da yeni FETÖ’lerin doğması ve güçlenmesine hizmet ediyor.

Yurt sorunu genç kızları vuruyor!

Anadolu insanı, her şeye rağmen devletine güvenmek ister. Bu yüzden askerliğe “asker ocağı” der. Gurbete öğrenim görmeye gidecek olan çocuğunun da ‘’devlet yurdu’’nda kalmasını ister. Ancak devleti yönetenler, farklı emeller peşindeyse ve yukarıda özetlediğim politikayı sürdürüyorsa, işte o zaman özellikle genç kızların aileleri ne yapacağını bilemez hale gelir.

TELEFONDAKİ FERYAT

Dün öğlen saatlerinde arayan Ataşehirli bir okurum, “Barış Bey, bir kızımız var. Daha doğrusu bir akrabamızın kızı. Üniversiteyi kazandı. Okulu Avcılar’da. Ancak ev tutabilmesi imkansız, devlet yurduna da giremedi. Ne olur yardım edin. Yoksa babası kızı okutmayacak ve köye geriye götürecek” dedi.

Bu ve buna benzer feryatları neredeyse hemen hemen her gün duyuyorum. AKP’nin yurt politikası, özellikle yoksul aileleri ve genç kızlarımızı büyük bir çaresizliğin içine itiyor. AKP’nin bu politikası, başta genç kızlarımız olmak üzere bu kuşağa mensup tüm gençleri vuruyor.

HDP için tarihi fırsat

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı “HDP, Kürt sorununun çözümü için meşru organlardan biridir” çıkışı, uzun süredir politika üretmekte zorlanan HDP için önemli bir fırsattır.

HDP pazartesi günü açıklayacağı deklarasyonda ya bu tarihi fırsatı iyi değerlendirerek, ‘’Türkiyelileşme” yolunda önemli bir adım atacak ya da tüm gözler üzerine çevrilmişken kendisine açılan alanı iyi değerlendirmeyerek yine vesayetin gölgesinde kalmakla suçlanacak. HDP yönetimi hafta sonunu ince eleyip sık dokuyarak geçirmeli ve Türkiye’nin en yakıcı sorununun çözümü için önüne gelen bu fırsatı iyi değerlendirmelidir.

Yazarlar

1 yatağa 44 kişi sığar mı?
Barış Yarkadaş