Elbette olmaz ama bazı evliliklerde cinsel birliktelikle ilgili sanki biri istediğinde diğerinin ‘’hazırım’’ demesi gerektiği ya da istemek zorunda olduğu gibi hatalı bir beklenti içine girilebilmektedir.

Eşimin bu davranışı ne kadar doğru?

SORU:

Evliliğimde altıncı yıla gireceğim. Eşim cinselliğe karşı benden daha fazla ilgili, onu reddettiğimde öfkelenip kırıcı olabi­liyor. Sırf onu kızdırmamak için istemeye istemeye seks yapıyorum, bu ne kadar doğru, zorla seks olur mu? R.M./Antalya

CEVAP:

Cinsel yaşamı uyumlu çiftlerde cinsellik karşılıklı istek ve rızayla yaşanır. Zaten olması gereken, olgun cinsellikte bunu gerektirir. Ancak bazı evliliklerde cinsel birliktelikle ilgili sanki biri istediğinde diğerinin hazır olması gerektiği beklentisi olabilmektedir. Bu bilişsel çarpıtma ya da diğer adıyla cinsel mit birçok çiftin cinsel hayatını olumsuz etkilemekte, cin­sellikten soğumaya, kaçınmaya ya da perfor­mans kaygısı ve yetersizlik duygularına neden olabilmektedir. Bu hatalı düşünce özellikle erkekler üzerinde ciddi bir psikolojik baskıya ve dönüşmektedir. Çünkü erkeğin cinsel birliktelik yaşaması için ereksiyona ihtiyacı vardır ve bunu gerçekleştirmek elinde olmayan bir durumdur. Bu da eşler arasında önce cinsel uyumsuzluğa, uzun süre devam etmesi durumunda evlilik sorunlarına neden olabilir. Böyle bir durum yaşandığında eşlerin karşılıklı konuşarak her iki tarafında beklentisini karşılayacak bir cinsel ilişki sıklığı konusunda anlaşmaları birbirleri üstünde baskı kurmamaları gerekir. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan pro­fesyonel destek alınması uygun olur.

Oğlum ergenlikte niye böyle oldu?

SORU:

16 yaşında bir oğlum için okulundan kız arkadaşlarına uygunsuz söz ve davra­nışlarla ilgili şikayet geldi. Aslında hiç böyle bir çocuk değildi, ne olduysa son iki yılda oldu, neden böyle davranıyor, ona nasıl yaklaşmalıyım? M.S./Adana

CEVAP:

Ergenlik dönemi, bireyin kimlik arayışı ve cinsel gelişiminin hız kazandığı bir evredir. Ergenlerde dürtüsel cinsel davranışlar genellikle, hormonal değişimler, merak ve arkadaş baskısı nedeniy­le olur. Bu dönemde ergenler cinsellikle ilgili keşifler yaparken, internet ve sosyal medya gibi teknolojik araçlarla kolayca erişilebilen cinsel içeriklere maruz kalırlar. Dürtüsel cinsel davranışlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, duygusal sorunlar, sosyal izolasyon, dışlanma ve suç oluşturan davranışlarda bulunma gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Böyle bir du­rumda doğru aile tutumu, açık iletişim, sınırların belirlenmesi ve cinsellikle ilgili sağlıklı bilgilerin paylaşılmasıdır. Ebeveynler, ergenlerin duy­gularını ve deneyimlerini anlamaya çalışmalı, destekleyici ve anlayışlı bir ortam sağlamalıdır. Ergenlere cinsellikle ilgili doğru bilgilerin veril­mesi önemlidir. Sağlıklı cinsel gelişim destek­lendiğinde olumsuz davranışlar azalacaktır.