Alper Mert
23 Mayıs 2020

Yabancı tiyatrosu


Siyasetçiler yabancı sayısından rahatsız olduğunu söylediğinden bu yana başta transfer yapmayı beceremeyenler olmak üzere çoğunluk kuralın ne olduğunu bile anlamadan “Değişmeli” kulislerini sürdürüyor. Anlamayanlar için tekrar anlatalım. Kadronuzda 28 futbolcu bulundurabiliyorsunuz. Bunların 14 tanesi Türk isimlerden oluşmak zorunda. Yani kadronuzda 13 yerli futbolcunuz olamaz. 14 yerli futbolcunuz yoksa kadronuz resmi olarak onay alamıyor. Ama 14 yabancı bulundurmak gibi bir zorunluluğunuz yok.

İsterseniz 28 kişilik kadronuzun tamamını yerli isimlerden oluşturabilirsiniz. Kimse size 14 yabancınız yok diye bir yaptırım uygulayamaz. Durum buyken siz elinizde yetenekli yerli futbolcu yok diye kadro iskeletinizi 14 yabancıya göre kurguluyorsanız bunun mevcut sistemle ne alakası var? Siz transfer yapmayı beceremiyorsanız, altyapı organizasyonunuz rezil durumda olduğu için yerli futbolcu yetiştiremiyorsanız bunun yabancı sayısı ile ne alakası var? Menajer rantına çanak tutan şişirilmiş kontratlar ile kulüpleri batıran yöneticiler, saçma sapan adamlara olmayacak paralar verip transfer eden yöneticiler, teknik direktörün planına göre değil kafasına göre transfer yapıp başarısızlıkta tarih yazan yöneticiler ama suçlu yabancı sayısı! Siyasete yaranmak ya da başarısızlığınıza kılıf bulmak için ülke futbolunda sistem değiştiremezsiniz.

Futbol gerçeklerine göre yönetilir sizin keyfinize göre değil. Kulüplerin asıl sorunu başkanlar ve yönetim kurullarıdır. Başarısızlıkta kronikleşen yönetim katlarına yabancı zorunluluğu getirmek lazım.

Yazarlar

Yabancı tiyatrosu
Alper Mert