Uzun süreli vajinismus hastalarında tedaviye direnç ve umutsuzluk fazla olur. Ancak zamana bırakmadan ya da pes etmeden harekete geçilirse bu sorun çözülebilir.

Bu problemle nasıl başa çıkabilirim?

SORU:

3 aydır evli bir kadınım. Eşimle hala cinsel ilişkiye giremedik. Tam birleşme anında kasılıp eşimi itiyorum. Tedavi konusunda bana yol gösterebilir misiniz? R.S./Adana

CEVAP:

Seks yapma korkusu olarak bilinen vajinis­mus, vajinaya giriş denemelerinde vajinayı çevreleyen aşk kaslarında ve tüm bedende yineleyici ve sürekli biçimde istemsiz kasıl­maların olması, bacakların kapatılması, eşi üzerinden itme, seksten kaçınma, titreme, fenalık hissi veya ağlamayla birlikte cinsel birleşmenin imkansız hale gelmesidir. Bunun nedeni, ilişki sırasında korkunç ve dayanılmaz bir ağrı olacağı beklentisi, kızlık zarı ve aşırı kanama korkusu, katı ve tutucu bir çevrede yetişmekten kaynaklanan negatif cinsellik ve beden algısı vardır. Bir erteleme ve kaçınma bozukluğu olan vaji­nismusun kesin tedavisi vardır. Uzun süreli vajinismus hastalarında tedaviye direnç ve umutsuzluk fazla olur. Bu nedenle vajinis­mus tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar kolay ve sonucu başarılı olur.

Cinsel hayatımızı nasıl canlandırırız?

SORU:

37 yaşındayım ve sekiz yıldır evliyim. Birkaç yıl öncesine kadar sorunsuz bir evliliğimiz vardı, sonra azalmaya başladı. Son bir yıldır neredeyse ayda bir defa zor oluyor. Eşimin yeniden ilgisini çekebilmek için ne yapabilirim? Ş.F./Ankara

CEVAP:

Erkeklerde cinsel uyarı her şeyden önce görseldir, yani eşlerinin ya da partnerlerinin fiziksel olarak nasıl göründüğünden fazla­sıyla etkilenirler. Bu nedenle kadınların ev gibi özel alanlarında vücut hatlarını göste­ren dar kıyafetler, mini etekler, ipek çorap­lar giymeleri, dekolte kıyafetler seçmeleri eşlerinin dikkatini cinselliğe çekmede oldukça etkilidir. Kalçalar ve göğüsler birin­ci derecede erotik bölgelerdir, bu bölgelerin öne çıkarıldığı bir salsa dansçısının dik duruşu asla bir erkeğin gözünden kaçmaz. Fiziksel yakınlık erotik duyguları tetikler, nefesin ve vücut sıcaklığının hissedileceği yakın bir oturuş, göz ve ten teması, hoş kokular seksüel hormonları tetikleyerek cinsel isteği başlatan bilinçdışı kodlardır. Dans etme, striptiz gibi erotik davranışlar, istekli bakışlar da cinsel isteğin başlama­sında önemli bir yer tutar. Bütün bunlara rağmen çifti ilişkisinde erkeğin ilgisizliği devam ediyorsa derinde başka sorunlar var demektir, bir üroloji uzmanı ya da cinsel cinsel terapistten profesyonel destek alınması uygun olur.