Vajinismus tedavisinde bazen terapistten ya da süreçte gözden bazı detaylar nedeniyle beklenmeyen dirençler ortaya çıkabiliyor. Ancak bu durumda pes edilmemesi gerekir.

Şansımızı tekrar denemeli miyiz?

SORU:

Ben bir yıllık evliyim ve vajinismus hastasıyım. Genç bir cinsel terapistten destek aldık ama sonuç vermedi, hem umudumuzu kaybettik hem de sanki başladığımız yere döndük. Şansımızı tekrar denemeli miyiz? T.D./Antalya

CEVAP:

Başarısız sonuca ulaşmayan terapi deneyimi­ni sizi umutsuzluğa sürüklemiş. Evet vajinis­mus tedavisinde bazen beklenmeyen direnç­ler ortaya çıkabiliyor. Burada hissettiklerinizi, daha kötüye gitmekten çok artan çözüm isteğinin ve bıkkınlığın yarattığı zorlamanın bir sonucu olarak görmeli, iyileşeceğinize olan inancınızı kaybetmemelisiniz. Güven duyulan bir terapistle sürece ve terapiye bağlı kalındığı ve doğru adımlar atıldığı sürece bu sorunu çözmek çok daha kolaydır. Bu aşamada acele edilmemesi hazlara ağırlık verilmesi öneri­lebilir. Vajinismus tedavisinde cinsel terapist­lerin en çok üzerinde durduğu konulardan biri haz duygusu olduğu için hazzı artırmaya yönelik davranışsal ev ödevlerine ağırlık veri­lir. Bu süreçte ön sevişmenin uzun tutulması ve klitoris uyarısı kadar; eşler arasında açık iletişim, duyarlılık ve sabır cinsel birleşmeye giden yolda başarı için çok gereklidir.

Aramızdaki sorun nasıl çözülebilir?

SORU:

6 yıldır evli bir çiftiz. Eşimle hiç birlikte vakit geçiremiyor, ortak bir şey yapmıyoruz. Sadece yatma saati gelince eşim benimle sevişmek istiyor ama ben aramızda bir paylaşım olmadığı için de ben karşı çıkıyorum. Bunun bir çaresi var mı? R.E./İstanbul

CEVAP:

Cinsellik denince akla yalnızca cinsel birleşme geliyor. Oysa cinsellik cinsel bir­leşmeden çok daha ötesi, zamanı, yaşamı, duyguları, ortak hayalleri paylaşmaktır. Bu da birlikte geçirilen kaliteli zamanla olur. Kaliteli zaman aynı evde olmak değil, karşı­lıklı birbirine odaklanarak kendilerinden ve ilişkilerinden konuşmaktır. Ancak birlikte za­man geçirebilen çiftler gerçek anlamda bir çift olabilirler. Birbirine yakın çiftlerde cinsel istek artar ve cinsel yakınlık daha doyumlu ve doyurucu olur. Uyumlu bir cinsellik için bir çeşit ön sevişmenin de ön sevişmesi diyebileceğimiz iletişim ve paylaşım temelli kaliteli zaman geçirme çok önemlidir. Sizin öncelikle çift ilişkisi ve evlilik doyumunu gözden geçirmeniz ondan sonra cinsel so­runlara odaklanmanız daha uygun olur.