Bilinç dışı korkular nedeniyle cinsel birleşme anında kasılma ve ilişkiye girememe durumu olan vajinismus çiftleri umutsuzluğa sürükleyen bir sorundur. Oysa tedavisi mümkündür.

Bu dertten nasıl kurtulabiliriz?

SORU:

3 yıldır evli bir erkeğim. Eşimde vajinismus sorunu var. Kesinlikle cinsellik yaşamak istemiyor, bu dertten nasıl kurtulabiliriz? H.A./İstanbul

CEVAP:

Vajinismus hastalığı çok sık yaşanan bir sorun. Bilinç dışı korkular nede­niyle cinsel birleşme yaşayamama durumu olan vajinismus hastalığı, iyi tedavi edilmediğinde ağrılı cinsel ilişki ve cinsel isteksizlik olarak devam edebiliyor. Vajinismus tedavisinde amaç bir şekilde cinsel birleşme değil, haz içeren doyumlu bir cinsel yaşama sahip olmaktır. Haz alınmayan, rahat­sızlık yaratan cinsel ilişki deneyimleri zamanla kadını cinsellikten tümüyle uzaklaştırabilir hatta nefret etme nok­tasına getirebilir. Bu erkek için oldukça zor bir durumdur. Cinselliğin olmadığı, sadece ebeveynlik rolüyle sınırlı bir evlilik sağlıklı bir evlilik değildir. Bu konuda evlilik terapisi konusunda da deneyimli bir cinsel terapistten profes­yonel destek alınması uygun olur.

Bu sorunun bir çaresi var mı?

SORU:

Ben 35 yaşındayım eşim 32. İkimizin de cinsel isteği kalmadı. Bu sorunu nasıl aşarız, bir uzmana gitmemiz gerekir mi? C.Y./Bursa

CEVAP:

Her çiftte zaman zaman sizinkine benzer uzaklaşmalar olabilir. Birçok çift bu durumu fark ettiklerinde karşılıklı adımlar atarak çözüm üretirler. Bunun için birbirlerine daha fazla dokunurlar, küçük jestler yaparlar, sevgili oldukları dönemlerde yaptıkları şeyleri hatırlayıp yeniden flört etmeye başlarlar. Duy­gusal yakınlık sağlanıp yeniden sevgili olunduğunda cinsel yakınlığı başlatmak daha kolay olur. Biraz erotizm, biraz fantezi ile aradaki soğukluk ortadan kalkar ve çift yeniden öncekinden daha iyi bir cinsel yaşama kavuşabilir. Ancak bazen duygusal uzaklaşma fazla olur ve eşler birbirlerine yaklaşmakta, cinsel isteklerini dile getirmekte zorlanabi­lirler. Böyle durumlarda deneyimli bir uzmandan profesyonel destek alınması uygun olur.