Cinsellik denince akla yalnızca cinsel birleşme gelir. Oysa uyumlu ve kaliteli bir ilişki için eşlerin günlük yaşamdaki iletişimi ve paylaşımı da çok önemlidir.

Eşimle yakınlaşmak için ne yapabiliriz?

SORU:

8 yıldır evli bir çiftiz. Eşimle hiç birlikte va­kit geçiremiyor, ortak bir şey yapmıyoruz. Yatma saati gelince eşim benimle seviş­mek istiyor ama ben istemiyorum. Nasıl yakınlaşabiliriz? K.B./Kayseri

CEVAP:

Cinsellik cinsel birleşmeden çok daha ötesi, zamanı, yaşamı, duyguları, ortak hayalleri paylaşmaktır. Bu da birlikte geçirilen kaliteli zamanla olur. Kaliteli zaman aynı evde olmak değil, karşılıklı birbirine odaklanarak kendilerinden ve ilişkilerinden konuşmaktır. Ancak birlikte zaman geçirebilen çiftler gerçek anlamda bir çift olabilirler. Birbirine yakın çiftlerde cinsel istek artar ve cin­sel yakınlık daha doyumlu ve doyurucu olur. Uyumlu bir cinsellik için bir çeşit ön sevişmenin de ön sevişmesi diyebi­leceğimiz iletişim ve paylaşım temelli kaliteli zaman geçirme çok önemlidir. Sizin durumunuzda öncelikle çift ilişkisi ve evlilik doyumunu gözden geçirmeniz ondan sonra cinsel sorunlara odaklan­manız daha uygun olur.

Bu problemimin bir çaresi var mı?

SORU:

33 yaşındayım, erken boşalma sorunu yaşıyorum. 3 yıldır evliyim ve bu duruma artık kalıcı bir çözüm bulmak istiyorum. İlaç tedavileri geçici olarak işe yarıyor, bana yol gösterir misiniz? L.H./İstanbul

CEVAP:

Erken boşalma sorununda ilaç tedavisi ya da cinsel terapi ya da her ikisinin birlikte uygulandığı yaklaşımlar vardır. Cinsel terapi imkânı olmayanlar için ilaç tedavileri hızlı ucuz ve etkili oldu­ğundan kısa vadede daha ekonomik gelmekle birlikte kalıcı bir iyileşme için yeterli olmamaktadır. Ayrıca bu ilaç­ların bazı istenmeyen yan etkileri de olabilmektedir. Kalıcı ve etkili bir çözüm isteniyorsa cinsel terapi seçilmelidir. Bu daha kalıcı ve etkili bir yöntem olup uzun vadede rahat etmek isteyenlerin tercihidir. Danışanların zaman plan­lamasına göre yaklaşık 10-12 seans sürer oda 1-3 ay arası sürer. Evli veya bir partneri olan erkeklerde eşli katılım tedavide başarı şansını artırır.