Uyku apnesi yani uykuda nefesin kısa aralıklarla durması, cinsel isteksizlik, sertleşme ve orgazm sorunu gibi birçok cinsel işlev bozukluğuna yol açabilir.

Bu sorunumun nedeni apne mi?

SORU:

35 yaşındayım 5 yıldır uyku apnesi sorunum var. Bu yüzden uykusuz kalıyorum ve kendimi sürekli yorgun hissediyorum. Bir süredir de sertleşme sorunu yaşıyorum. Bu durum hastalığımdan kaynaklanır mı? R.D./İstanbul

CEVAP:

Uyku apnesi sendromu olan kişilerin kanlarındaki oksijen seviyesi uykuda düşer ve nefessiz kaldıkları için de uykudan sıçrayarak uyanırlar. Kandaki oksijen seviyesinin düşmesi gün içinde de halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk yaptığı gibi cinsel fonksiyonların da yeterince yerine getirilememesine neden olabilir. Çünkü sağlıklı bir cinsel yaşamın tanımında rahatlamış ve gevşemiş bir şekilde duyulara odaklanma, haz alıp haz vermek vardır. Bu tanımın dışındaki her durum cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir. Böyle bir durumda önce uyku apnesi tedavi edilmeli, yeterli ve dinlendirici bir uyku kalitesi sağlandıktan sonra cinsel işlev bozukluğuna odaklanılmalıdır.

Cinsel hayatımız nasıl devam eder?

SORU:

57 yaşındayım, 10 ay önce kalp krizi geçirdim. Şimdi iyiyim ama cinsel hayatım bitti gibi. Eşim bana bir şey olur diye uzak duruyor. Cinsel hayatımı nasıl sürdürebilirim? G.D./Kayseri

CEVAP:

Kalp ameliyatı sonrası cinsel ilişki değil aşırı heyecan ve yorucu fiziksel aktiviteler tehlikelidir. Bununla birlikte gerçek verilere dayanmayan söylentilere de fazla itibar etmemelidir. Nasıl ki böyle bir ameliyat sonrası ağır sporlar yapmak hızlı merdiven çıkmak, sert hareketlerden kaçınmak gerekiyorsa cinsel aktivitede aşırı yorucu ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. Ameliyat olan erkek ve eşi mevcut sağlık durumuna uygun daha çok dokunma ve hazza odaklı bir cinsel ilişki tarzı benimserse hiçbir sorun yaşamazlar. Cinsel aktiviteye doktorunuzun izin verdiği oranda başlamak güvenli bir ilişki için çok önemlidir. Cinsel yaşantınızı yeni durumunuza uygun bir şekilde yeniden yapılandırmak için bir uzmandan profesyonel destek almanız uygun olur.